Erdoğan: Terör meselesi çözüldüğünde, ben değil hepimiz kazanacağız

Erdoğan: Terör meselesi çözüldüğünde, ben değil hepimiz kazanacağız
Erdoğan: Terör meselesi çözüldüğünde, ben değil hepimiz kazanacağız
Terörün 76 milyonun meselesi olduğunu söyleyen ve "Mesele tam olarak çözüldüğünde kazanan ben olmayacağım, kazanan hepimiz olacağız" diyen Başbakan Erdoğan iş dünyasına çözüm sürecine yeterince destek vermedikleri için sitem etti.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen 3. Sanayi Şura'sında konuştu. Terör sorununun çözüme kavuşturulması durumunda tüm Türkiye 'nin kazanacağını söyleyen Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı noktalar şöyle: 

"Bu mesele tam olarak çözüldüğünde kazanan ben olmayacağım, kazanan hepimiz olacağız. Bu mesele 76 milyonun meselesidir. Kazanan da 76 milyonun tamamı olacak. Hiç elimizi taşın altına koymayabilirdik, ama o zaman bu ekonomiyi 3 kat büyütemezdik. IMF’den 23 milyar borç devralıp bunun tamamını ödeyip IMF'ye kredi açar hale gelemezdik.

Biz tarih içinde 16 devlet kurmuş olmakla zaman zaman övünür, milletçe bununla gurur duyarız ancak bir başka açıdan baktığımızda bu ifade 15 devletin de yıkılması anlamını taşır. Bu 15 devletin yıkılmasının ana nedenlerinden biri hiç kuşkusuz idare-i maslahat anlayışıdır.

Bu durup dururken olmadı. Bizden öncekiler bunu niye halledemediler? Bu soruyu siz sanayici arkadaşlarımın sorması lazım." 


'RİSK ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

"Risk almayabilirdik ama ekonomide bu noktaya gelemezdik. Bu şekilde davranmasaydık, IMF'ye olan 23,5 milyar dolarlık borçluluk halinden sonra söz konusu kuruma kredi açan bir ülke konumuna gelemezdik. Merkez Bankası'ndan 27,5 milyar dolar olarak devralınan rezervler 134 milyar doları aştı. 500 milyar dolarlık ihracat hedefine de katma değeri yüksek ürünler üreterek erişeceğiz. İçeride de dışarıda da risk almaya, reform yapmaya, cesur davranmaya devam edeceğiz. Milletin teveccühleriyle hedeflerimize doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Bilim ve teknolojide meyve toplayacağımız bir dönemdeyiz. Hükümet olarak sanayicilerimizin önünü açmak için çok önemli adımlar attık. Atmaya da devam edeceğiz. 2023 yılında dünya çapında bilinen en az 10 marka üretmeyi planlıyoruz.

Özellikle sanayicilerimiz artık bu kararı vermelidir, en azından nasıl ki şu anda kendi insansız hava araçlarımızı üretmeye başladık ve şimdi inşallah ATAK helikopterimizi üretir hale geldik, bundan çok daha rahatı olan yerli otomobilimizi de artık kendimiz üretmeliyiz.”


  http://www.radikal.com.tr/116186811618682

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim kazanacak... - lastikordek

  kürt sorununu kürtleri bölerek çözen kazanır. ama kürtler kazanır mı bilemem. başbakan bu sorunun 11 yıllık bir parçası olduğunu bir gün anlayacaktır elbet. dönüp dolaşıp muhalefetin geldiği yere varıyor. siyaset üretemiyor. sahne şovlarıyla günü kurtarıyor. bir müddet sonra kürt sorununu ben çözdüm diyecektir. Diyarbakır müzakerelerin askıya alındığının yeni bir paradigmanın yürürlüğe konduğunun bir işareti. başbakan hiç bir sorunumuzu çözecek kapasitede değil. çünkü o tüm toplum katmanlarının asıl düşmanı. kendi seçmeni bile onun iktidarını paylaşamıyor. hatta kendi ayakkabıları bile onu sevmiyor. bu nefretten besleniyor. ve acıktıkça nefreti körüklüyor.

  .. - LoremIpsum

  Hangi terör? Sivil halkin üzerine ucaklarla bomba yagdiran mi? Siniri gecen 2-3 cocugu katleden mi? Demokratik tepkiye ölümle cevap veren mi? Hangi terörden bahsediyorsun?