Erdoğan: TSK demokrasinin de en büyük teminatıdır

Erdoğan: TSK demokrasinin de en büyük teminatıdır
Erdoğan: TSK demokrasinin de en büyük teminatıdır

Şûra üyeleri Anıtkabir?e yürürken Başbakan Erdoğan komutanlar ve Milli Savunma Bakanı?na fark attı. FOTOĞRAF: TOLGA AKINER

Haber: TOLGA AKINER - tolga.akiner@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Yeni komuta kademesinin belirleneceği Yüksek Askeri Şûra’nın (YAŞ) yaz dönemi toplantısı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında başladı. Erdoğan, YAŞ üyeleri ile birlikte ziyaret ettiği Anıtkabir’deki Özel Defter’e, TSK’nın milli güvenliğin olduğu kadar demokrasinin de en büyük teminatlarından biri olmayı sürdürdüğünü yazdı.
YAŞ toplantısının sabah oturumunun ardından Şûra üyeleri, Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakılması ve saygı duruşunun ardından Erdoğan ve komutanlar, Anıtkabir Özel Defteri’nin bulunduğu Misak-ı Milli Kulesi’ne geçtiler. Erdoğan deftere şunları yazdı: “Kahraman üstün disiplini, değişen güvenlik şartlarına intibak kabiliyeti ve hazırlık durumuyla, milli güvenliğimizin olduğu kadar demokrasimizin de en büyük teminatlarından biri olmaya devam ediyor...”
Toplantılarda, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması, disiplinsizlik, ahlaki durumlarındaki bozukluk, irticai faaliyetleri ve çete bağlantıları belirlenen personelin durumları da değerlendirilecek. 4 Ağustos’ta sona erecek olan toplantıda alınacak kararlar, aynı gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından kamuoyuna açıklanacak.
YAŞ ile birlikte, görev sürelerini dolduran Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu emekliye ayrılacak. Ataç’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Babaoğlu’nun yerine ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay getirilecek. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun da 30 Ağustos itibarıyla emekli olacak. Saygun’un yerine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın getirilebileceği belirtiliyor. Adı ‘İrtica Eylem Planı’ belgesinde imzası olduğu öne sürülen Denizci Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in terfi edip etmeyeceği merak konusu.