Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır

Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır
Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın silahlı güçlerinin 'yazılı emirle çekilmesi' iddiasını değerlendirirken, "TSK'ya bir yetki gerekirse yetkiyi benden alacaktır" dedi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , PKK ’nın silahlı güçlerinin 'yazılı emirle çekilmesi' iddiasını değerlendirirken, “TSK’ya bir yetki gerekirse yetkiyi benden alacaktır” dedi.

Bişkek’te Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile ortak basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, PKK'lıların çekilmesi durumunda müdahale etmeyen askerlerin yasal olarak problem yaşayabileceğine yönelik yorumların hatırlatılması üzerine, “Silahlı Kuvvetler bizden aldığı yetkiyi, verdiğimiz yetki çerçevesinde kullanır ama şimdi yeni süreçte herhangi bir yetki gerektiği anda bizden yetkiyi alacaktır. Benden Başbakan olarak, illerde valilerden vali olarak, yetkiyi alıp atması gereken adımları buna göre atacaktır” dedi. 


'SİLİVRİ’DE YAŞANANLAR MAHKEMEYİ BASMA EYLEMİYDİ'
Erdoğan çözüm süreci ile ilgili gelen bir soru üzerine de “Süreç gayet iyi işliyor ama süreçle ilgili zaman vermek mümkün değil” dedi.

Silivri’deki duruşma öncesi yaşanan olaylarla ilgili bir soru üzerine ise Erdoğan, “Silivri’de yaşananlar mahkemeyi basma eylemiydi” diye konuştu. Olayların Türkiye’ye yakışır şeyler olmadığını söyleyen Erdoğan, “ CHP ’nin çatışmacı kültürü bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.


DHA-AA


  http://www.radikal.com.tr/112896111289619

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Erdoğan:TSK ya bir yetki gerekirse hk. - fgemak

  TSK Ergenekon ve balyoz davaları ile etkisiz hale getirmenin arkasındaki amaç başbakan yaptığı bütün hatalara rağmen kendisini bu makamdan alacak bir gücünü olmamasını sağlamaktı, onu da yaptı manşetteki görüntü istenmeyen bir diktatörün bakışı ve duruşunu gösteriyor bu tavırlar toplumun kanına dokunmaya başladı.

  Erdoğan:TSK ya bir yetki gerekirse hk. - fgemak

  emperyal ABD Türkiye gibi devletleri koyun sürüsü gibi gördüğünden sürünün başında tek çoban istiyor,çoban sayısı artınca ABD nin bunları ikna etme ve baskı altına alma işi zora gireceğinden AKP taslak anayasasında yürütme sadece başbakana veriliyor,başbakan ölürse çalışamaz duruma gelirse yürütme faaliyeti sona ermiş oluyor,tek Başbakan'ın atadığı bakanlar kurulu üyeleri kendilerini atayan başbakana karşı kendi sağlıklı görüşlerini ortaya koyamazlar.

  Bi Kerede Okuduğunuzu Doğru Anlayın.. - evetisyan06

  Hadi anlamadınız bari konuştuğunuz konunun geçmişi hakkında bilgi sahibi olun. Halka cahil dersiniz ama kendiniz hiçbir haltı doğru bilmeden habire konuşursunuz. Önceden operasyon izinleri sadece askeri hiyerarşi içinde kullanılıyor, karar veriliyordu. Başbakan diyor ki artık benden habersiz asker operasyon yapamayacak; çünkü çözüm süreci hassas ve başbakan olası bir provakasyonu engelleme endişesinde. Siz de hemen mal bulmuş mağribi gibi sevinçle üstüne atlıyorsunuz: Vay Uludere katliamını sen emrettin demek! Tabi Radikal'i de tebrik etmek lazım haberi tam da birilerinin yanlış anlayacağı şekilde kırptığı için. Ben açıklamayı canlı izledim ama Radikal herhalde internette yer sıkıntısı çekiyor olmalı ki baya bir kırpmış.. ne kadar kırpmış? Anlamı muğlaklaştırıp eksiltecek kadar. tebrikler Radikal aşağıdaki yorumcular kadar sen de işgüzarsın..

  hayırlısı - nesimk

  çözüm süreci iyi,taraflar şimdilik bir çatışma veya eylem hazırlığı içinde değiller ama yetki olayı Tsk başbakana bağlı ve yetkiyi başbakandan alıyorsa ROBOSKİ olayı inşaalah bu sürece heba olmaz ve aydınlanır. bu açıklamadan anlaşılıyor ki başbakana bu istihbaratı veren komutan bilerek ve isteyerek 34 masum insanın canına kıymıştır. bunun mutlaka açığa çıkartılamsı gerek. Chp -Mhp Mahkeme basma olayını 70'li yıllarda bu iki parti tam da sokak savaşlarını ateşleyen partiler değil miydi nasıl oluyorda şimdi ele ele kol kola? yıllardır kürtler terörist olarak anıldı bunlar nedir.? kürtler devletin inkar ,red,asimilasyonuna isyan etti ama hiç bir zaman mahkeme basma olayı yaşanmadı. Faşistler kol kola şunu unutmayın bu ülkede faşizme geçit yok.

  Kimse onsuz birşey yapamıyot mu? - tb2myg

  Abicim Bu ZAT olmadan türkiye'de hiçbir kurum karar veremezmi Son söz ille Bu zat'ta mı biter.Herkez pacayı kaptırmış verilecek kararlar zaten kanunlarda yokmu.Sormana ne gerek var Vah Türkiye vah

  ... - Ariyan

  samimi degilsin, şuanda bile halen sınıra askeri yığınak sürüyor, dersimde, hakkari hatına kadar yeni karakollar yapıyorsun. gerilla alanlarına halen top atışları sürüyor. hem gerillanın çekilmesini önkoşul olarak sayıyorsun ama aynı zamanda geçecekleri güzergaha askeri yığınak yapıyorsun, nasıl bir çelişki bu? şimdi gerilla bu saldırılara karşı bir misilleme eylemi gerçekleştirse hemen "onlar süreci sabote eti" diye ortalığı yaygaraya verirdin! ama sen istedigin zaman başlarına toplar yagdıracaksın öylemi? bu iş böyle yürümez

  Uludere - ibretnüma

  Başbakan herhalde makineli tüfeklerin nerede konumlandırılacağının, top atışlarının sıklığının da emrini verecek hali yok. Burada demek istediği genel hücum yada genel müdafaa pozisyonları. Ordu Uludere'de teyakkuz konumundaydı ve komutanlar PKK kıyafetli katırlı masum sınır kaçakçılarını insiyatiflerini kullanarak bombaladılar. Bu sehven olmuştu. Şimdi ise iplerin emin ellerde olacağını söylemeye çalışıyor.