Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır

Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır
Erdoğan: TSK'ya bir yetki gerekirse benden alacaktır
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın silahlı güçlerinin 'yazılı emirle çekilmesi' iddiasını değerlendirirken, "TSK'ya bir yetki gerekirse yetkiyi benden alacaktır" dedi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , PKK ’nın silahlı güçlerinin 'yazılı emirle çekilmesi' iddiasını değerlendirirken, “TSK’ya bir yetki gerekirse yetkiyi benden alacaktır” dedi.

Bişkek’te Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile ortak basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, PKK'lıların çekilmesi durumunda müdahale etmeyen askerlerin yasal olarak problem yaşayabileceğine yönelik yorumların hatırlatılması üzerine, “Silahlı Kuvvetler bizden aldığı yetkiyi, verdiğimiz yetki çerçevesinde kullanır ama şimdi yeni süreçte herhangi bir yetki gerektiği anda bizden yetkiyi alacaktır. Benden Başbakan olarak, illerde valilerden vali olarak, yetkiyi alıp atması gereken adımları buna göre atacaktır” dedi. 


'SİLİVRİ’DE YAŞANANLAR MAHKEMEYİ BASMA EYLEMİYDİ'
Erdoğan çözüm süreci ile ilgili gelen bir soru üzerine de “Süreç gayet iyi işliyor ama süreçle ilgili zaman vermek mümkün değil” dedi.

Silivri’deki duruşma öncesi yaşanan olaylarla ilgili bir soru üzerine ise Erdoğan, “Silivri’de yaşananlar mahkemeyi basma eylemiydi” diye konuştu. Olayların Türkiye’ye yakışır şeyler olmadığını söyleyen Erdoğan, “ CHP ’nin çatışmacı kültürü bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.


DHA-AA