Erdoğan: Vasiyetim üç çocuk

Erdoğan: Vasiyetim üç çocuk
Erdoğan: Vasiyetim üç çocuk
Siirt'te Dünya Kadınlar Günü kutlamasına katılan Başbakan Erdoğan çözüm için destek istedi. Vasiyetinin ise 3 çocuk olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 9 Mart 2003’te yenilenen oylamayla milletvekili seçilip başbakanlığının yolunun açıldığı Siirt’e, 10’uncu yılında ziyarette bulundu. Erdoğan, “Ankara’da bizim önümüze engeller çıkartanlara, çözümü engellemek isteyenlere, gençlerin kanı üzerinden siyaset yapanlara inat biz çözmek için yüreğimizi ortaya koyuyoruz, siz de yanımızda olun. Niyetimiz hayır, inşallah akıbetin de hayır olacağına gönülden inanıyoruz” dedi. Başbakan, vasiyetini ise üç çocuk olarak açıkladı.
Siirtli olan eşi Emine Erdoğan’la birlikte kente gelen Erdoğan, yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Zaman zaman otobüsü durduran Başbakan Erdoğan, çocuklara oyuncak dağıtıp, vatandaşlarla sohbet etti. Erdoğan, programda olmamasına rağmen Zübeyde Hanım Ortaokulu’nu ziyaret etti, öğrencilerle konuştu. Dünya Kadınlar Günü kutlamasının yapılacağı Atatürk Stadı’na giderken, bu kez Alparslan İlkokulu bahçesinde çocukların sevgi gösterisiyle karşılaşan Erdoğan, otobüsten inip okul önünde çocuklarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, Siirt Şehir Stadı’nda kurulan çadırda düzenlenen ‘Kadının Emeği Türkiye’nin Yeni Ekonomik Dinamiği’ törenine katıldı. Konuşmalar öncesinde Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar seslendirildi. Başbakan Erdoğan, salonda Türkçe, Arapça ve Kürtçe şarkılar seslendirilirken, tempo tuttu. Salonda bulunan bazı kadınlar Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a çeşitli el ürünü hediyeler verdi. Emine Erdoğan kendisine hediye edilen el işlemesi yemeniyi taktı. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:
ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUM: Kadınların hak mücadelesini bir insanlık mücadelesi olarak görüyoruz. Bu insanlık mücadelesinde her zaman onlarla birlikte hareket edeceğiz. Töre adı altında hiç kimse kadına yönelik şiddeti mazur gösteremez. Siirt’te bazı farklılıklar, değerlendirmeler, yönlendirmeler başka türlü anlaşılabilir ama ben biliyorum ki Siirt’in erkekleri, kadınına şiddet uygulamaz ama eğer yapanlar varsa; eğer kadına şiddet uygulayan varsa onlara Hazreti Peygamber’i örnek gösterecek, onları uyaracaksınız. Eğer dinlemiyorlarsa hiçbir hanım kardeşim çekinmesin, korkmasın. Gitsin, polise, jandarmaya, hâkim ve savcılara derdini açık açık anlatsın. Zaman zaman bazı emniyet görevlilerinin, kadınlara yönelik şiddet uygulamalarına şahit oluyoruz. Bu konuların takipçisiyiz. Polisin, jandarmanın, hâkim ve savcılarımızın yasanın harfiyen uygulanması konusunda daha duyarlı, daha dikkatli olmalarını özellikle şahsım ve milletim adına, insanlık adına rica ediyorum. Kadınların eğitimini çok önemsiyoruz. Eğer kadın cahil kalırsa çocuk da cahil kalır.
SİZ ‘DUR’ DERSENİZ: Bir kardeşiniz olarak sizlere sesleniyorum. Siirt’in bir damadı olarak, enişteniz olarak sizlere sesleniyorum. Tüm kalbimle, tüm samimiyetimle sizlere sesleniyorum. Evlatlarımızı elimizden alan, yavrularımızın eline silah verip onları robota çeviren, yavrularınızı ölmeye ve öldürmeye gönderen bu şebekeye karşı lütfen siz de sesinizi yükseltin. Anneler, değerli anneler, biz bu meseleyi birlikte çözeceğiz ama sizinle çözmek istiyoruz. Biz, sizler için özellikle çırpınıyoruz, bir şeylere rağmen çırpınıyoruz, aşırılıklara rağmen çırpınıyoruz, bedeli ne olursa olsun bu bedeli baldıran zehri de olsa içmeyi göze alarak çırpınıyoruz. Siirt’in sevgili anneleri, sizin hayır dualarınız var ya işte o hayır dualarınızı bizlerden eksik etmeyin. İnanın siz ‘dur’ derseniz bu kan durur. Siz ‘yeter’ derseniz bu gözyaşı diner. Bu kutlu yolda, bu hayırlı yolda sizlerden destek bekliyoruz. Muhalefetin uzlaşmaz siyasetine, medyanın sorumsuz tavrına rağmen milletle biz bu yolda yürüyor, milletle bu meseleyi çözeceğimize inanıyoruz. Niyetimiz hayır, inşallah akıbetin de hayır olacağına gönülden inanıyoruz.”

Annesinin fotoğrafını görünce duygulandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan annesinin adı verilen ‘Hayriye Gülbaran Okulöncesi Eğitim Birimi’nin açılışını yaptı. Eğitim birimini gezen ve öğrencilere çeşitli hediyeler veren Emine Erdoğan, annesinin fotoğrafını görünce duygulu anlar yaşadı.