Erdoğan ve Atalay: Esir askerler serbest bırakılmadı

Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Atalay, PKK'nın kaçırdığı sekiz askeri Türk yetkililere teslim ettiği iddiasını yalanladı

ANKARA - 12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısında kaçırılan sekiz askerin önce PKK tarafından serbest bırakıldığı; ardından da Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla kurtarıldığı iddiası Başbakan Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yalanlandı. Atalay, "Biz de isteriz ama o yönde bir gelişme yok" derken, askerlerin durumunda bir değişme olmadığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan "Gelişme olursa haberdar ederiz" demekle yetindi.

PKK'nın 21 Ekim'de düzenlediği Dağlıca saldırısında 12 askeri şehit olurken sekiz asker PKK militanlarınca kaçırılmıştı. PKK, aynı gün sekiz askerin elinde olduğunu açıklamış ve ardından da fotoğraflarını ve görüntülerini yayınlamıştı. Genelkurmay Başkanlığı da bir gün sonra sekiz askerle irtibat kurulamadığını duyurmuştu.

Gazeteci Fatih Altaylı önceki gün 8 askerin, önce PKK tarafından serbest bırakıldığını ve askerlerin Diyarbakır'da sorgulandığını iddia etti. Bu iddia PKK tarafından yeni fotoğraflar kanıt gösterilerek yalanlanınca, Altaylı, sekiz askerin Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla kurtarıldığı yazdı.

İlk resmi açıklama Atalay'dan

Konuyla ilgili ilk resmi açıklama, İçişleri Bakanı Atalay'dan dün geldi. Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uluslararası Konferansı'nda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Atalay, "Biz de isterdik ama o yönde bir gelişme yok. Akşamdan beri o türlü şeyler konuşuluyor ama bir şey yok" dedi. Atalay, rehin askerlerin kurtarılması için PKK'yla pazarlık ya da görüşme yapıp yapmadıklarına yönelik başka bir soruya ise "hayır" yanıtını verdi.

Erdoğan: Gelişme olursa haberdar ederiz

Başbakan Tayyip Erdoğan ise dün TBMM'ye gelişinde, gazetecilerin rehin askerlere ilişkin bir gelişme olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine, "Gelişme olursa haberdar ederiz" karşılığını verdi.

ABD'den yeni mesaj yok

Daha sonra Meclis'te kendisini karşılayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün ve bazı milletvekilleriyle birlikte çalışma odasına geçen Erdoğan, bir süre sonra da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile odasında görüştü.

Erdoğan, partisinin grup toplantısına girerken de kuliste gazetecilerin, ABD'den yeni bir telefon gelip gelmediği sorusu üzerine "Hayır gelmedi" dedi. Erdoğan, "Yeni bir mesaj bekliyor musunuz" şekildeki soruya ise "Hayır artık biz gidiyoruz" yanıtını verdi. (Radikal)