Erdoğan ve Baykal mazeretli

Hrant Dink'in cenaze törenine siyasi partilerden geniş katılım beklenirken Cumhurbaşkanı, Başbakan ve anamuhalefet partisi lideri olmayacak.

ANKARA - Hrant Dink'in cenaze törenine siyasi partilerden geniş katılım beklenirken Cumhurbaşkanı, Başbakan ve anamuhalefet partisi lideri olmayacak.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bugün Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyinsky'yi ağırlayacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, İtalya Başbakanı Prodi'yle birlikte Bolu Dağı Tüneli'ni açacak. Erdoğan'ın bu nedenle cenazeye katılması beklenmiyor. Erdoğan'ın yarın Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'a taziye ziyaretinde bulunacağı öğrenildi. CHP lideri Deniz Baykal da gizli görüşmeler nedeniyle cenazeye katılmayacak. Hükümeti cenazede Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu temsil edecek; AKP'li İstanbul milletvekilleri de törende yer alacak. Törende CHP'den genel sekreter yardımcısı Algan Hacaloğlu ve Mehmet Sevigen başkanlığında, İstanbul milletvekillerinden oluşan bir heyet olacak.
Ağar ve Mumcu törende
Anavatan, DYP ve DSP ve SHP liderleri cenaze töreninde genel başkan düzeyinde katılacak. MHP'den ise törene resmi katılım olmayacağı belirtildi. Muhalefet temsilcileri, Başbakan Erdoğan'ın cenaze törenine katılmamasını eleştirerek, "Bütün dünyanın gözü bu cenazede ve Başbakan'ın katılmama hakkı yoktur. Türkiye'nin iktidarıyla, muhalefetiyle, çeşitli toplum kesimlerinin temsilcileriyle birlik ve bütünlük içinde olduğunun, bu hain cinayeti lanetlendiğinin gösterilmesi gerekir. Bize göre, sayın Başbakan'ın cenaze törenine katılmama hakkı yoktur" diye konuştu.