Erdoğan ve Baykal: Milletçe birleşelim


Erdoğan, Dışkapı Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret etti.


Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Baykal, patlama sonrası Anafartalar Çarşısı'na gelenler arasındaydı. İki lider benzer mesajlar verdi: Teröre karşı el ele vermeli ve milletçe dayanışma içine girmeliyiz.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal, olay yerinde yaptıkları açıklamada teröre karşı birlik ve dayanışma içinde olunması gerektiği mesajı verdiler. Liderlerin mesajları şöyle:
Başbakan Erdoğan: Terörün hain uygulamalarından bir tanesini bugün başkentimizin Ulus semtinde en hareketli bir saatte, Anafartalar Çarşısı'nın önünde yaşamış bulunuyoruz. Terörün nerede kimi, ne zaman vuracağı belli olmayan bir fenomen olduğunu söyledik, her zaman sürdürüyoruz. Güvenlik güçlerimiz bütün tedbirleri almış olmalarına rağmen bu olayı yaşamış bulunuyoruz. Birlik beraberlik içinde teröre karşı el birliği yapmak durumundayız. teröre karşı bir uluslararası mücadele platformunun oluşturulmasınu istiyoruz. Saldırı hassas bir dönemde gerçekleşti. Bizler hükümet olarak tüm birimlerimizle TMYK olarak daha yeni toplantılar yapıldı ve önümüzdeki haftalara yönelik, özellikle de yaz mevsimine yönelik olarak hassas bir dönem öncesinde bu olayla karşı karşıyayız. Beş ölü var, biri Pakistanlı, 60'ı aşkın yaralı var, dört tanesi pakistan vatandaşı hepsine Allah'tan şifa diliyorum. (Saldırıyı gerçekleştiren örgütün isminin sorulması üzerine) bunun emniyet güçlerin yapacağı araştırmayla ortaya çıkacağını belirterek, "isim açıklamak propagandadır" dedi.
CHP lideri Baykal: Çok acı verici bir olay. Ankara'da uzun bir süredir yaşanmayan büyük bir olayla karşı karşıyayız. Bunun kaynağı siyasi çıkış noktası neresidir? Bu yakında aydınlatılacaktır. Olayda kullanılan patlayıcı plastik tipi bomba olma olasılığı var. Bu patlayıcı Türkiye'ye dışarıdan taşınarak, terör faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Güvenlik güçleri uzun bir süreden beri uyarılarını yapıyorlardı. Ama öyle anlaşılıyor ki, konu artık hayata geçirilme noktasına gelmiştir. Milletçe bir dayanışma içerisine girmemiz gerekiyor. Bu yöntemlerle Türkiye'nin etkilenmeyeceği yıldırılamayacağı ortaya konulmadır. Terör konusunda çok kararlı net güçlü bir tavrı el birliğiyle sergilemek zorunluluğumuz var. Terörün hiçbir siyasi sonuç ortaya koymayacağını göstermek zorundayız. Biz bu anlayış içerisinde her türlü desteği dayanışmayı sergilemek isitiyoruz. Bu olaylar karşısında siyasi bakımdan güçlü bir anlayışa ortaya hep birlikte koymalıyız. Terörle uzlaşma, anlaşma, işbirliği olmaz. Terörü etkisiz kılmak zorundayız.
(Olayda siyasi iradenin sorumluluğunun bulunup bulunmadığnın sorulması üzerine) şimdi bunları konuşmak uygun değil. Hepimizin acılarımızı bağrımıza bastığımız bir an. Siyasi değerlendirme yapmak istemiyorum. Acıyı milletçe yaşıyoruz. Siyasi parti ayrımı yapmadan milletimizin derin bir üzüntü içinde olduğunda kuşku duymuyorum.