Erdoğan: Yaklaşım çirkin

Başbakan Erdoğan, DEHAP lideri Bakırhan'ın "Hükümetle PKK'ya eşit mesafedeyiz" sözünü, "Çirkin yaklaşım" diyerek eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Şahin de kızgın: Terör örgütünü meşru saymak yanlış.

ANKARA/İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın 'hükümetle PKK'ya aynı mesafede oldukları' yönündeki açıklamasını 'çirkin' diye niteledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de "Kimimizin elleri yumuk kimimizin açıksa, el ele tutuşamayız. Hükümetle terör örgütü aynı kefeye konamaz" dedi.
Erdoğan dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte geldiği Beyoğlu Belediyesi'nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 'DEHAP Genel Başkanı Bakırhan'ın hükümet ile terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e aynı mesafede oldukları' yönünde açıklamasının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: "O, kendi konumlarını ifade bakımından bir tespitleri olabilir. Demokratik mücadele içerisinde olan bir siyasi partinin liderinin bir illegal terör örgütünü bu şekilde değerlendirmesi, çok çirkin bir yaklaşım."
'Gerekli ders çıkarılsın'
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de PKK/Kongra-Gel'e ateşkes çağrısı yapmasına ilişkin sorular üzerine "Herkes yaşadıklarımızdan gerekli dersleri almalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağıyla bağlanan herkesin Anayasa'ya ve Anayasa'da çerçevesi çizilen ilkelere sadık kalması en önemli görevlerindendir" dedi.
Hükümetin halkın oyuyla iktidara gelmiş bir hükümet olduğuna dikkat çeken Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer, bir kişi veya bir parti bu hükümetle bir terör örgütü mukayesesi yaparak, 'Biz her ikisine de eşit yakınlıktayız' derse, o zaman şu akla gelir; 'Bu terör örgütü de meşrudur, bu hükümet de meşrudur. Dolayısıyla biz ikisine de eşit yakınlıktayız.' Yıllardır, Türkiye'ye karşı savaş ilan eden bir terör örgütünü bu ülkede bir siyasi partinin genel başkanlığını yapan kişinin meşru sayması kabul edilemez. Bu beyan, son derece talihsiz bir açıklamadır. Tashihi gerekir.
Türkiye'deki yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle bağımsız yargı organlarınca cezaya çarptırılan eski parlamenterlerin geçmişte bütün yaşanan olaylardan gerekli dersleri çıkararak, terör ile Türkiye'nin bir yere varamayacağını kavramış olmaları gerekir.
'Yumrukları açalım'
Türkiye'de, barışı ve demokratik standartları yükseltmek, sıkılı yumruklarla olmaz. Bu ülkenin 70 milyon insanı el ele verecekse kimimizin eli açık, kimimizin elleri yumruk halindeyse el ele tutuşamayız.
Öncelikle şu ellerimizi bir yumruk olmaktan çıkaralım ve 70 milyon olarak bu ülkede geleceğe doğru hep birlikte yürümenin kararlılığı içinde olalım."