Erdoğan: Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür...

Görünüşe aldanma! Çoğunlukla şekerleme yaparken gördüğümüz Kültür Bakanı Atilla Koç, Nevruz ateşini görünce coştu ve kazasız belasız öte yana geçti.
Ne de olsa sporcu: Mehmet Ali Şahin, spordan sorumlu Devlet Bakanı olduğunu kanıtladı. Başbakan Erdoğan, Şahin'in başarılı atlayışını alkışla kutladı.
Bir de fıtık olmasa: Erdoğan'ın takdir ettiği atlayışlardan biri de Tarım Bakanı Mehdi Eker'inki oldu. Erdoğan'ın engeliyse herhalde belindeki fıtıktı.
 • Birliği bozmadan ateşten atlama sanatı
 • Zana, üç önderini sıraladı
 • ANKARA - Başkentte Nevruz renkli geçti, örste demir dövüldü, yumurta tokuşturuldu, bakanlar ateşten atladı. Başbakan törende Nâzım Hikmet'in dizelerini okudu: "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine..."
  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Nevruz kutlamasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Devlet Bakanı Beşir Atalay katıldı. Mehter marşı ve dans gösterilerinin yapıldığı etkinlikte konuşan Erdoğan, şöyle dedi:
  "Birbirimize her zamankinden daha farklı bir şekilde sarılacak, daha sıkı kenetleneceğiz. Bütün unsurlarımızın, farklılıklarımızın bu toprağın, bu vatanın asli unsuru olduğunu bilerek, bağrımıza basacağız. Nâzım Hikmet'in bir şiirinde ifade ettiği gibi, 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...' Bir ağaç gibi benliğimize sahip çıkıp, bir orman gibi kardeşçesine yaşamayı öğrendiğimiz vakit bütün kalbimle inanıyorum ki millet olarak hiçbir erozyona uğramayacak, hiçbir yangına teslim olmayacağız."
  Âşık Veysel'in "Benim sadık yarim kara topraktır" dizesini de anımsatan Erdoğan, "İnsanın en sadık dostu topraktır. 21 Mart toprağın yeniden dirilişidir. Bütün farklılıklarımızı bu toprağın asli unsuru olduğunu bilerek bağrımıza basacağız. Tabiat nasıl çeşitlilikleriyle zenginlik arz ediyorsa bizler de çeşitliliklerimizle zenginlik arz ediyoruz" yorumunu yaptı.
  'Nefret defolup gitsin'
  Mevlana'nın "Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir şeyler söylemek lazım" sözüne de atıfta bulunan Erdoğan, yeni şeyler söylemenin zorunlu olduğunu vurguladı.
  Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüyle Nevruz'un aynı günlerde kutlandığına işaret eden Erdoğan şöyle dedi:
  "O gün bu topraklar yeni bir ruh kazandı. Aynı ruhla, bu birliktelik içinde vatanımıza, bu ülkeye sonsuza dek sahip çıkacağız. Vatanımızın, ülkemizin, bayrağımızın, istiklalimizin ortak olduğunu asla unutmayacağız. Arzumuz, birliğimize, kardeşliğimize kasteden nefret tohumlarının bu yakılan ateşlerde yok olup gitmesidir, defolmasıdır."
  Erdoğan, konuşmasının ardından Nevruz ateşini yaktı. Törendeki bakanlar Koç, Eker ve Şahin ateşin üzerinden atlarken, Erdoğan ve Atalay gülümseyerek seyretmekle yetindi. Erdoğan, daha sonra da Şahin, Atalay, Eker ve Koç'la birlikte örste demir dövdü ve Şahin'le yumurta tokuşturdu.