Erdoğan: Yeni terörle mücadele düzenlemesi var

Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) terörle mücadele konusunda bir düzenlemenin söz konusu olduğunu söyledi. Erdoğan, "MGK'dan teklif var mı" sorusu üzerine...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) terörle mücadele konusunda bir düzenlemenin söz konusu olduğunu söyledi. Erdoğan, "MGK'dan teklif var mı" sorusu üzerine "Terörle mücadele konusunda bir düzenleme var" yanıtı verdi. Düzenlemenin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin talebiyle yapılacağı öğrenildi.
Cuma günü MGK ardından Suudi Arabistan'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Kurumlararası ahenksizlik olduğu ileri sürülüyor. MGK'dan sonra ahenk sağlandı diyebilir miyiz?" sorusu üzerine,
"Ahenksizlik olduğunu kabul etmem. Ayrıca nihai kararı verecek merci hükümettir. MGK istişari bir kurumdur" dedi. Erdoğan'ın, "Bu MGK'dan bir teklif gelecek mi?" sorusuna ise "Evet, terörle mücadele konusunda bir düzenleme var" yanıtı vermesi dikkat çekti. Gazeteciler, "Bu görüşme MGK'dan birkaç saat sonra yapılıyor. Herkes bu sözlerinizi MGK kararı olarak algılayacak" yorumu yapınca da Erdoğan gülerek, "Bunlar MGK görüntüleri değil, Tayyip Erdoğan görüntüleri. Altına not düşerseniz sevinirim" dedi.
'PKK 21 Mart'ta hareketlenir'
MGK kararlarının Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e iletilmesinin ardından ilgili kurumların adım atacağı bildirildi. Askerler, PKK'nın 21 Mart'tan başlayarak bir eylemlilik sürecine girmesi beklentisi karşısında önlemlerin artırılmasını istiyor. Gözaltına alınanların aile ve avukatlarına bildirilmesi operasyonların gidişatını etkilediğinden, güvenlik kuvvetleri bu konuda değişiklik istiyor.
Bu arada El Cezire televizyonuna da konuşan Erdoğan, terörle mücadelede Türkiye'ye destek verilmemesini eleştirdi. Kuzey Irak'taki durumdan rahatsızlığını dile getiren Erdoğan, "Avrupa'da gerek Fransa gerek Belçika'daki operasyonlarla finans kaynağının kurutulması adımları önemli. Ama bu çok daha hızlı geliştirilmeli" dedi.