Erdoğan: Yüzlerce teröristi askerimiz polisimiz aslında gömmüştür

Erdoğan: Yüzlerce teröristi askerimiz polisimiz aslında gömmüştür
Erdoğan: Yüzlerce teröristi askerimiz polisimiz aslında gömmüştür
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan Başkomiser Ahmet Çamur, memleketi Trabzon'da toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Şehadet makamına ulaşmış bir şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine" dedi. Erdoğan, şehit yakınlarının 'askere polise vur yetkisi verilsin' demesi üzerine ise şu yanıtı verdi: Şu anda polisin de askerin de vur emri var var. Yüzlerce teröristi askerimiz polisimiz aslında gömmüştür. Yeterli mi yeterli değil. Kıyamete dek bu mücadele sürecektir.

RADİKAL - Hakkari Şemdinli’de şehit olan Başkomiser Ahmet Çamur, memleketi Trabzon’da toprağa verildi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan yaptığı konuşmada; “Şu anda şehadet makamına ulaşmış bir şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine.

Terörle mücadele devam edecek, bir tarafta hak, bir tarafta batıl olacak. Millet olarak bu milleti bölmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

ERDOĞAN: POLİSİN DE ASKERİN DE VUR YETKİSİ VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe merkezine gelişinde ilk olarak cenaze töreni için bekleyen şehidin yakınlarına taziyede bulundu. Taziye sırasında şehit yakınlarının "Polise ve askere vur emri verilsin" demesi üzerine Erdoğan "Bir dakika dinleyin, şu anda polisin de askerin de vur emri var" yanıtını verdi. Erdoğan'a şehidin yengesinin "Bizim evden sana 6 oy verdik, şehidin kanını yerde bırakma" demesi dikkat çekti.


Şehit Komiser geride 3 kız çocuğu bıraktı.

Ardından ikindi namazının ardından Çaykara Merkez Camisi'nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı bakanların da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Cenaze namazı sonrasında Erdoğan, cenazeye katılanlara yönelik bir konuşma yaptı. Erdoğan, konuşmasına "Musallada cenaze namazını kıldığımız Ahmet kardeşimizi ebedi yolculuğuna herhangi bir mevta gibi uğurlamıyoruz. İnanıyoruz ki şehadet makamına ulaşmış olan bu şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına. Peygamberlikten sonra en yüce makam. Terör denilen bir bela ile karşı karşıyayız. Bazı şeyler biliniyor bazı şeyler bilinmiyor. Değerleri kardeşlerim kendisine silah doğrultana askerimizin de polisimin de vurma yetkisi vardır, bu kesindir. Yüzlerce teröristi askerimiz polisimiz aslında gömmüştür. Yeterli mi yeterli değil. Bu mücadele devam edecek. Rehavete kapılmak yok. Kıyamete dek bu mücadele sürecektir. Bir tarafta hak olacak, bir tarafta batıl olacak. Bunlar batılın askerleridir. Bu batılın askerlerine karşı da bu mücadeleyi milletle hep beraber sürdüreceğiz. Bilesiniz ki er yada geç bu konuda hakka teslim olanlar galip gelecektir" ifadelerini kullandı.

Cenaze namazının ardından Çamur'un cenazesi ilçeye bağlı Soğanlı mahallesindeki aile kabristanlığında toprağa verildi. 

Öte yandan şehit komiser Ahmet Çamur'un (46) Ankara'dan geçici görevle Ramazan Bayramı sonrasında Hakkari'nin Şemdinli ilçesine gittiği ve görev süresinin bitmesine 1 gün kala şehit olduğu öğrenildi.

OSMANİYE'DE 2 HAFTADA 5 ŞEHİT

Bingöl'de mayın patlaması sonucu şehit olan 3 askerden jandarma astsubay 21 yaşındaki Muhammet Gürlek de, memleketi Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Osmaniye'nin son 15 günde verdiği 5'nci şehit olan astsubay Gürlek bugün son yolculuğuna uğurlandı. 11 ay önce askeri okulu bitirdikten sonra astsubay çavuş olarak gittiği ilk görev yeri Bingöl'de şehit düşen astsubay Muhammet Gürlek'in cenazesi, Bingöl'de düzenlenen törenin ardından uçakla getirildiği Adana havaalanından alınarak karayoluyla Kadirli'ye götürüldü.

Hacı ve Mahmude Gürlek çiftinin 3 oğlunun ortancası olan şehit astsubay Muhammet Gürlek'in tabutunun tören alanına getirilmesiyle yakınları sinir krizi geçirdi. Öğretmen olan ağabeyi Mehmet ile kardeşi Yunus Emre Gürlek, tabuta sarılıp ağıt yaktı.

1 Ağustos'ta Kars'ta jandarma uzman çavuş Ali Gökçe'yi, 4 Ağustos'ta Şırnak'ta jandarma uzman çavuş Mehmet Acar ile piyade uzman çavuş Hüseyin Ölmez'i, 12 Ağustos'ta Fatih Gökşen'i teröre kurban veren Osmaniye'nin son 15 gündeki 5'inci şehidi astsubay Mehmet Gürlek'in cenazesi bir süre omuzlarda taşındıktan sonra konulduğu cenaze aracıyla defnedilmek üzere ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Kösepınarı Köyü'ne götürülerek, köy mezarlığında toprağa verildi.

BABA ÖZTÜRK: OĞLUMU KURTARAMADIM

Kars'ta PKK tarafından şehit edilen 35 yaşındaki jandarma astsubay başçavuş Nurettin Öztürk'ün Kırıkkale'nin Sulakyurt İlçesi Kalekışla Köyü'ndeki baba evine ateş düştü.

Metanetini korumaya çalışan baba Habip Öztürk, 3 erkek çocuğundan 2'sinin asker olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Söyleyecek bir söz bulamıyorum ki. Bizler vatana millete hayırlı uğurlu evlatlar yetiştirdik ki, gitsin oraya vatanı milleti korusun diye. Benim iki tane evladımın ikisi de askerdi. Biri uzman çavuştu, 'Baba dayanamıyorum artık. Dayanılır gibi değil' diyerek istifa etti. Bu çocuğum da, 'Baba bana da bir iş bulun da bende istifa edeyim' dedi. İş arıyordum oğluma, bunların elinden kurtarayım diye. Ama bulamadım, her kapı kapandı." 

DHA