Erdoğan'a AB muhtırası

'İlginiz azaldı'
AB'nin bugün başlayan zirvesinden önce Ankara'da AB ülkelerinin büyükelçilerine verilen yemekte uyarılar geldi. Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Başmüzakereci Babacan'ın ağırladığı büyükelçiler,
"İktidar için AB çekiciliğini yitirdi" dedi.
Vakıflar önemli
Dönem Başkanı adına Hollanda Büyükelçisi Gösses konuştu: "Güneydoğu eski günlere dönüyor, hükümet çözüm için sivil seçenek geliştirmiyor." Vakıflar Yasası'nı Erdoğan'la tartışan bir büyükelçi, "Sanırım yasanın öneminin farkına vardı" diye konuştu.
3 Ekim sonrası
Ankara'ya şu mesajlar verildi: "İfade ve din özgürlüğü sorunlu. Eğitim-Sen kararında Yargıtay'ın, 'Konu AB ile ilgisiz' demesi vahim. İktidar pratikte isteksiz. Kötü İlerleme Raporu müzakereleri olumsuz etkiler."
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği (AB), 17 Aralık zirvesinin ardından reform sürecini yavaşlatan ve uygulamaya tam sokamayan AKP hükümetine, son dönemin en sert uyarısını yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın bugünkü AB zirvesi öncesinde yemek verdiği AB büyükelçileri, hükümet için AB'nin çekiciliğini yitirdiğini ve AB'nin gündemden düştüğünü belirterek, din ve ifade özgürlüğü, işkence ve kötü muamele ve Vakıflar Yasası gibi alanlarda iyileştirmelerin yeterli bulunmadığını aktardı. Büyükelçiler, yargıda ise geriye dönüş başladığını gözlemlediklerini, bu durumun kasım ayında çıkacak İlerleme Raporu'na yansıyacağını söyledi.
'AB çekiciliğini yitirdi'
AB büyükelçileriyle yılda birkaç kez yemekte bir araya gelen Erdoğan, önceki geceki buluşmada sert uyarılarla karşı karşıya kaldı. Erdoğan'ın açış konuşmasının ardından, dönem başkanı adına konuşan Hollanda Büyükelçisi Sjörd Gösses söze, 3 Ekim'e az kaldığı ve yasal düzenlemelerin zamanında yerine getirilmesi gerektiği uyarısıyla başladı. Gösses, ekonomik durumun iyileştiğini belirtirken, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) hâlâ iyileştirilebilecek birkaç maddesinin bulunduğunu kaydetti. "Avrupa'nın hükümet ve genelde tüm ülke için çekiciliğini yitirdiği hissiyatındayız" diyen Gösses, şu ifadeleri kullandı:
'Vakıflar Yasası çok önemli'
"Türkiye'deki kamuoyu görüşüne karşı olarak, AB, Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni tam olarak karşılayabilmesi için daha yapması gereken çok şey olduğu düşüncesinde. Vakıflar Yasası, AB'nin büyük önem verdiği konulardan bir tanesi. Bu yasa, Türkiye'deki etkin ve bağımsız bir sivil toplum oluşması için yasal bir çerçeve oluşturacak. İfade ve din özgürlüğüne daha çok dikkat gerektiriyor. İşkenceye sıfır tolerans ve kötü muamelenin sonuçlarını gördük ama bu alana hükümetin daha çok ilgi göstermesi gerekiyor."
AB, PKK terörizmini kınadı
Gösses, bu sözlerinin ardından konuyu Güneydoğu'daki duruma getirdi. Gösses, "Eski kötü günler geri geliyormuş gibi görünüyor. Bölge insanı geleceğe ilişkin umudunu yitiriyor" dedi. AB'nin PKK terörizmini kınadığını, hiçbir aday ülkenin de bölücülüğü desteklemediğini ve Kürtlere modernizasyon sürecine katılma çağrısında bulunduklarını anlatan Gösses, şunları iletti: "Hükümetin şu ana kadar bölgede yapısal barışa ulaşma yönünde sivil bir seçeneğe sahip olduğu görüntüsünü vermemesi kaygı verici. Düzeni sağlamak için askeri seçenek kaçınılmaz ancak bu nihai sonuç olamaz. Sizden, kontrol edilemez bir noktaya gelmesini arzu etmediğimiz bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyorum."
'Erdoğan gitmiyor' eleştirisi
Bir büyükelçi de hükümetin Güneydoğu'ya yaklaşımını eleştirirken, "Hükümet Güneydoğu'da nerede? Erdoğan, Güneydoğu'ya gitmiyor. Bölgedeki varlığı çok sınırlı" dedi. Hükümetin Güneydoğu'daki ekonomik ve sosyal durumu düzeltmek için atabileceği birçok adım olduğunu, ekonomik paketlerin bölgeye götürülebileceğini, köye dönüş sürecinin hızlandırılabileceğini, mayınsızlaştırma kampanyalarına hız verilebileceğini belirten büyükelçi, "Bunlar konusunda hükümetten yanıt alamıyoruz" diye konuştu.
Bölge insanının kendisini ikinci sınıf vatandaş hissettiğini de aktaran büyükelçi, "Güneydoğu'nun Türkiye'nin tabii ki en gelişmiş bölgesi olmasını beklemiyoruz ama bölgede ekonomi ve sosyal durum gelişirse, PKK da ölür gider" dedi.
'Müzakere eğlence değil'
Büyükelçiler müzakere sürecinin zorluklarına da dikkat çekerken Erdoğan'a, "AB, hiçbir aday ülkeye hayatı kolaylaştırmaz. AB'yle müzakereler, hiçbir ülke için eğlence olmadı. Aday ülke kendine güvenini ve kararlılığını yitirirse, Avrupa'da da güven kalmaz. Bunu sağlamak tamamen hükümetin elinde" dedi.
Yemekte din özgürlüğü konusu da gündeme geldi. Belçika Büyükelçisi Jan Mattysen, hükümetin Türkiye'de azınlıkların din özgürlüğü konusunda sıkıntı olmadığını sık sık tekrarladığını hatırlattıktan sonra, "Eğer bu doğruysa niçin Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM'de misyonerlik konusunu tartışıyor ve 368 kişinin Hiristiyanlığa geçmesini gündeme getiriyor" sorusunu yöneltti. Mattysen, Patrikhane'nin ekümenik sıfatını kullanamamasının sorun oluşturduğunu, Türkiye'nin avantaj sağlayabileceği bir konuyu bu şekilde ele almasını anlayamadığını iletti.
Bu sözler üzerine Erdoğan, din özgürlüğü konusundaki asıl sıkıntıyı çoğunluğu oluşturan Müslümanların çektiğini anlattı. Türban konusunu gündeme getirerek, Erzurum'da yaşanan olayları örnek gösteren Başbakan'ın, "Bu sorunu bizzat ben yaşıyorum. Ben başörtülü eşimle beraber seçildim. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül de öyle. Benim eşim bunu burada takabiliyor ama (Çankaya Köşkü'nü kastederek) karşıda takamıyor. Bu sizce garip değil mi?" dedi.
Erdoğan'ın Erzurum örneği büyükelçilerde büyük bir etki yaratmadı. Bir büyükelçi, Erzurum'daki olayı 'suni' bulduklarını ifade ederken, "Türkiye'de türban konusu 1970'lerden sonra siyasi bir ürün olarak çıktı. Avrupa için de zor bir konu ve bu konuda bir mevzuat yok" dedi.
6 Mart raporunu göremedik
Yemekte gündeme gelen bir başka konu da 6 Mart'ta gösteri yapan kadınlara aşırı şiddet uygulayan polislere dönük soruşturmanın sonuçlarıydı. Mattysen, soruşturma sonuçlarının kendilerine ulaştırılmadığını belirtirken, "Bunu beklediğimizi açıkça Erdoğan'a ilettik" dedi.
Vakıf tartışması da gündeme geldi
Yemekteki diyaloglarla ilgili bilgi veren bir büyükelçi, Başbakan Erdoğan'la büyükelçiler arasında Vakıflar Yasası konusunda bir tartışma yaşandığını kaydetti. Büyükelçiler, Vakıflar Yasası'na büyük önem verdiklerini belirterek, TBMM'ye gönderilen yasanın yeterli olmayacağını Erdoğan'a söyledi. Bu yasanın sadece azınlıklar değil sivil toplum kuruluşları açısından yasal bir çerçeve yarattığını Erdoğan'a aktaran elçiler, "Daha esnek ve hükümet kontrolünü azaltan modern bir yasa istiyoruz" değerlendirmesini yaptı. Bu konuda yemek sırasında Erdoğan'la elçiler arasında tartışma çıktığını belirten bir büyükelçi, "Sanırım şimdi Başbakan, Vakıflar Yasası'na verdiğimiz önemi görmüştür" dedi.
'Önerilere açığım'
Erdoğan, büyükelçilerin eleştirilerini yanıtlarken eski AB Komiseri Günther Verheugen'in sözlerini hatırlattı, Erdoğan "17 Aralık öncesinde 'Bizden istediğiniz başka reform var mı' diye sorduğumda Verheugen, 'Hepsi tamam' yanıtını vermişti" dedi. Erdoğan hükümetin Güneydoğu'nun kalkınması için çalıştığını da söyledi. "Avrupa'da da Türkiye'ye karşı negatif görüşler var" diyen Erdoğan, büyükelçilerin, "Bunun için siz ne yapıyorsunuz?" sorusu karşısında ise, "Sizden gelecek önerilere açığım" yanıtını verdi.
Yargıya eleştiri
Yemekte reformların uygulanması konusunda hükümetin istekli olmadığı Başbakan'a iletildi. 3 Ekim'deki müzakerelerden bir ay sonra İlerleme Raporu'nun çıkacağına işeret eden büyükelçiler, "Olumsuz bir İlerleme Raporu'nun süreci de olumsuz etkileyeceği" mesajını verdi. Türkiye'nin 17 Aralık öncesindeki ileri doğru pozitif trendini yitirdiğini dile getiren büyükelçiler, "Örneğin Eğitim-Sen'in kapatılma kararını alan Yargıtay'ın bu konunun AB hukukuyla ilgisi olmadığını söylemesi çok vahim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7492757492750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.