Erdoğan'a ABD'den yanıt

"PKK'ya karşı sınır ötesi harekât gerekirse yaparız" diyen Erdoğan'a ABD Genelkurmay Başkanı Myers'dan yanıt: Egemen bir ülke olan Irak'ın sınır ötesi operasyon konusunda söyleyecek birçok şeyi olur.

WASHINGTON - ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'a sınır ötesi bir operasyon düzenlemeyi düşünmesi durumunda, 'egemen ülke Irak'ın bu konuda dile getirecek birçok şeyi olacağını' söyledi.
Myers'a, Washington'da yabancı basın merkezinde düzenlediği basın toplatısında, Türkiye'nin Kuzey Irak'a eskiden olduğu gibi sınır ötesi operasyon düzenlemeyi düşünmesi durumunda, Washington'ın tutumu soruldu. Orgeneral Myers, "Sanırım aradaki fark Türkiye'nin şimdi egemen Irak hükümetiyle iş görüyor olması. Türkiye ve Irak arasında birçok görüşme yapılması gerekecek" dedi.
Myers, PKK konusunda Türkiye ve ABD'nin birçok yol üzerinde konuştuğunu ancak operasyonel güvenlik sebeplerinden dolayı bunların ayrıntılarına giremeyeceğini belirtti.
PKK'nın, ABD ve AB'nin terör listesinde yer aldığını hatırlatan Myers, bu terörist örgütün son zamanlarda faaliyetlerini artırdığını ve Türkiye içinde Türk vatandaşlarını öldürdüğünü belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Myers, "Dolayısıyla biz bu konuda Türkiye ile çalışıyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7520527520520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.