Erdoğan'a Alevi yanıtı: Şaka mı?

Erdoğan'a Alevi yanıtı: Şaka mı?
Erdoğan'a Alevi yanıtı: Şaka mı?
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Alevilik Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük Aleviyim” sözlerine Alevi örgütlerinden tepki geldi.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel: Tek cümleyle söylemek gerekirse Başbakan çok şakacı olmuş. Gezi olaylarından sonra oradaki mizah Başbakan’ı çok etkilemiş. Bir kere Alevilik kibri yasaklamıştır. Hiçbir Alevi ben dört dörtlük Aleviyim demez. Bir yandan Reyhanlı’da öldürülen vatandaşların mezhebine bakacak, ‘Sünni vatandaşlarımız öldürüldü’ diyecek ama Sivas katliamıyla ilgili tek kelime etmeyecek, cemevlerine ucube diyecek...

Şakalarına gülüyorum.


Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Alevilerle ilgili yaptığı açıklamaları ciddiye almıyorum. Dört dörtlük Aleviyse önce köprüye Yavuz ismi vermekten vazgeçsin, Ankara ’daki Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin adını değiştirsin. Cemevlerini yıktırarak, Alevileri aşağılayıcı konuşmalar yaparak Alevilik anlayışını ortaya koyuyor zaten. Başbakan din üzerinden siyaset yapacağına insan hakları üzerinden siyaset yapsın. Başbakan’ın demokratik hakları temsil etmesi gerekiyor. Bu açıklamaları kendi kapalı cemaatinde veya aile ortamında söyleyebilir ama Alevileri bu sözlerle aldatamaz. Laik ve demokratik bir ülke olarak, AB’yi ufkuna koymuş bir ülkenin başbakanı olarak önce AB’nin demokrasi anlayışını okusun.

‘Alevilik Ali’yi sevmekten ibaret değildir’


Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül: Bir Başbakan olarak senin görevin Aleviliği tanımlamak değil, tanımaktır. Senin ne siyasal birikimin, ne inanç kültürün ne de halk kültürün bu konuları tartışmaya yetmez. ‘Ali’yi sevmek Alevilikse ben dört dörtlük Alevi’yim. Ali gibi yaşıyorum!’ Söyleminizin artık bir demagoji değeri bile kalmamıştır. Zira Alevilik Ali’yi sevmekten ibaret değildir. Aleviler Şahı Merdan Ali’ye senin ‘Sevgi’ diye tabir ettiğin devşirme duygularla talip olmazlar. Sen Gezi eylemlerinde hak arayanlara ‘çapulcu’, Lice’de karakol yerine barış isteyenlere ‘terörist’ diyerek gaz bombası, tazyikli su, polis kurşunu ile sefer ediyorsun. Haklı ve demokratik olduğu tartışma götürmeyen Gezi eylemlerinde polis kurşunu ile katledilen canların hesabını ver.