Erdoğan'a Avrupa'dan 'Allianoi' mektubu var

Avrupa Kültürel Miras Federasyonu (Europa Nostra), Avrupa Arkeologlar Birliği (EAA) ve Uluslararası Anıtlar ve Sit Alanları Kurumu (ICOMOS), Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek, Allianoi antik kentinin korunmasını istedi.

İZMİR - Avrupa Kültürel Miras Federasyonu (Europa Nostra), Avrupa Arkeologlar Birliği (EAA) ve Uluslararası Anıtlar ve Sit Alanları Kurumu (ICOMOS), Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek, Allianoi antik kentinin korunmasını istedi.
İzmir Bergama'daki antik kentin, acil önlem alınmazsa yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacağı belirtilen mektupta, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca geçen yıl oluşturulan bilim heyetinin önerilerinin yeterince dikkate alınmadığı belirtildi. Mektupta Allianoi antik kentinin hem Türkiye hem de Avrupa için önemli bir alan olduğu vurgulanarak, Erdoğan'a şöyle seslenildi: "Hükümet, Allianoi'nin bir sağlık turizmi ve kültürel sit alanı olarak geliştirilmesinin toplumsal, kültürel ve ekonomik yararlarını esaslı biçimde araştıracak bir komisyon kurulmasına önayak olmalıdır."