Erdoğan'a büyük uyarı

70 bin-1 milyon
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği 'Cumhuriyet Mitingi' dün yüz binlerce kişinin katılımıyla yapıldı. Polis, Tandoğan Meydanı'ndaki mitinge 70 bin kişinin katıldığını ileri sürerken organizasyon komitesi en az 1 milyon kişinin olduğunu iddia etti.
'Aday olmasın'
Mitinge CHP lideri Baykal ve DSP lideri Sezer de katıldı. Çok sayıda öğretim üyesinin cüppeleriyle geldiği mitingde kürsüye çıkan konuşmacılar amaçlarının Türkiye'nin temel değerlerini savunmak olduğunu söyledi ve Erdoğan'ın adaylığına karşı çıktı.
'Görkemli miting'
Anıtkabir de tarihinin en kalabalık günlerinden birini yaşadı. ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Serter, "Kavga değil uzlaşma istiyoruz" dedi. Baykal: "Bu Ankara'nın gördüğü en görkemli siyasi miting."
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) organize ettiği ve irili ufaklı 300'e yakın sivil toplum örgütünün desteklediği Cumhuriyet Mitingi, yüz binlerce kişinin katılımıyla dün gerçekleşti. Büyük bölümünü Ankara dışından gelenlerin oluşturduğu mitinge katılanlar, '"Darbeci değil, devrimciyiz', 'Çankaya'da imam istemiyoruz', 'Çankaya laiktir, laik kalacak' sloganları attı. Yüz binler, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasına karşı çıkarken; 'Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi' sloganıyla ABD'yi de hedef aldı.
Cumhuriyet Mitingi'ne katılanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Tandoğan Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ankara dışından gelen otobüsler güvenlik güçlerince Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) yönlendirildi. Otobüslerden inen katılımcılar, saat 08.30'dan itibaren Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladı. 60 bin kişilik Tandoğan Meydanı şehir dışından gelenler tarafından saat 9.30'da dolduruldu. Trenle Ankara'ya gelenler ve Ankaralıların da katılmasıyla meydana sığamayan protestocular, bağlantılı caddelerde birikince miting başlamadan, 14.00'de yapılması planlanan Anıtkabir yürüyüşüne başladı.
Meydanda kurulan ses düzeninden 'Onuncu Yıl Marşı' ve 'Ankara Marşı'yla 'Bir Başkadır Benim Memleketim' ve Atatürk'ün sevdiği şarkılar çalındı. 'İşte Tandoğan, gördün mü Erdoğan' sloganları atıldı.
11.00'de Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitinge CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan ve BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal da katıldı.
Tandoğan Meydanı'ndaki miting süresince Anıtkabir'e ziyaretçi akını sürdü. Yoğun katılım nedeniyle miting alanındaki katılımcılar ile Anıtkabir'de bulunanlar kesintisiz bir görünüm oluşturdu. Anıtkabir'de vatandaşlar,
'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Her şey vatan için', 'Genciz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz', 'Çankaya laiktir, laik kalacak', 'Atatürk gençliği görev başında', 'Türk gençliği vatanı sattırmayacak', 'Atam buradayız, sen rahat uyu', 'Çankaya'da imam istemiyoruz' sloganları attı.
Mozoleye çelenk bırakıldı
ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan düzenleme kurulu adına, ODTÜ Rektörü Ural Akbulut da rektörler adına Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Vatandaşlar Atatürk'ün mozolesi önüne çiçek bıraktı.
Vatandaş Baykal
CHP lideri Deniz Baykal, mitinge katılma kararını son anda basına duyurdu. Mitinge torunu Mehmet ile 'vatandaş Baykal' olarak katılan Baykal, miting sonrasında, "Mitingin partiye mal edilmesini istemedim. Ankara'da yaşanmış en görkemli, en kapsamlı siyasi gösteri buydu. Rahmetli Uğur Mumcu'nun cenazesi de muhteşemdi. Ama bu daha iyiydi" dedi. Parti otobüsüyle miting alanına gelen Baykal, konuşmaları halkın arasında izledi. DSP lideri Zeki Sezer de Türkiye'nin her yerinden Atatürk cumhuriyetine bağlı vatandaşların Tandoğan'da buluştuğunu ifade ederek "Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bugün bu, çok net gözüktü" dedi. Hürparti lideri Yaşar Okuyan, iktidarın bu mitingi hafife almaması gerektiğini söyledi. Bağımsız Cumhuriyet Partisi lideri Mümtaz Soysal da "Mitinge katılım gösterdi ki, Cumhuriyet'in sahipliği artık vatandaşa mal olmuştur. Başkalarının ayrıca korumasına da gerek yok" dedi.
Mitinge katılmayan DYP lideri Mehmet Ağar ve Anavatan lideri Erkan Mumcu da mitingle ilgili açıklamalar yaptı. Ağar, Türkiye'de herkes toplantı yürüyüş hakkına saygı gösterecek. Orada mesaj çıkarsa onu siyaset alacaktır. Oralardan ürkülmez yeter ki şiddet bulaşmasın. Bu mesajlar devlet, hükümet tarafından değerlendirilecektir" dedi. Mitinge destek veren Mumcu da, "Orada bir meydan okuma varsa, o içeriye bir meydan okuma değil, bütün dünyaya bir meydan okumadır. Bunun anlamı şudur: Biz tam bağımsız bir ülke olacağız. Bizi köleleştirmeye çalışanlara boyun eğmeyeceğiz" dedi.