Erdoğan'a hakaret davasında 'ABD'de böyle bir suç yok' saptaması

Erdoğan'a hakaret davasında 'ABD'de böyle bir suç yok' saptaması
Erdoğan'a hakaret davasında 'ABD'de böyle bir suç yok' saptaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Müsteşarı Fidan'a 'basın yayın yoluyla hakaret ve iftira' etmekle suçlanan Emre Uslu'nun avukatı müvekkilinin ifadesinin ABD'de alınmasını talep etti. Mahkeme ise "ABD'de hakaret suçlarıyla ilgili konular suç oluşturmuyor" diyerek Uslu için "yakalama kararı" çıkardı.

İSTANBULTaraf Gazetesi yazarı Emre Uslu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a "Basın yayın yoluyla hakaret ve iftira" suçlarını işlediği gerekçesiyle 10 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davada mahkeme, ifadesi alınamayan Uslu için "yakalama" kararı verdi.

‘ADALET BAKANLIĞI ARACILIĞI İLE SAVUNMASI ALINSIN’
Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 2. duruşmasına tutuksuz sanık Emre Uslu gelmezken, Uslu'yu avukatı temsil etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da avukatı temsil etti. Duruşmada söz alan Uslu'nun avukatı, "Biz sanığın Amerika'daki adresini dosyaya sunduk, bu adresten ifadesinin alınmasını isteriz. Amerika'daki adresinden Adalet Bakanlığı aracılığı ile savunmasının alınmasını istiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

ABD ’DE SUÇ OLUŞTURMADIĞI YÖNÜNDE GÖRÜŞ...
Mahkeme, sanık Uslu hakkında zorla getirme kararı bulunduğunu ve ifadesinin alınmadığını belirtti. Uslu hakkında yakalama kararı çıkaran mahkeme kararında, "Sanığın bildirilen adresten ifadesi alınması yönündeki talebin sanığın yaşadığı ülkede özellikle hakaret suçlarının suç oluşturmadığı yönünde görüş bildirerek talimatların iade edildiği bildirildiğinden bu hususun değerlendirilerek gelecek celse hüküm altına alınmasına karar verildi" cümlelerini kullandı. Duruşma ertelendi.

10 YIL 8 AYA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Taraf Gazetesi'nin 30 Ocak 2014 tarihli nüshasında yer alan Emre Uslu'nun "Çakma Suikast Hazırlığı" başlıklı yazısında dönemin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarına karşı hakaret ve iftira suçunun işlendiği iddia ediliyor. Savcılık, Emre Uslu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a "Basın yayın yoluyla hakaret ve iftira" suçlarını işlediği iddiasıyla 3 yıl 4 ay ile 10 yıl 8 ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılmasını istiyor.

ABD'DE HAKARET SUÇU VE ADLİ YARDIMLAŞMA
Öte yandan Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün "hakaret" suçunun Amerika'da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiğine ilişkin bir yazı bulunuyor. Söz konusu yazı geçtiğimiz yıl Anadolu Adalet Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

‘ABD, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEYİP REDDEDİYOR’
‘Tetkik Hakimi’ imzalı yazıda, Amerika Birleşik Devletleri'nin ceza mevzuatında hakaret veya sövme suçlarına ilişkin bir düzenleme bulunmadığı belirtilerek, "Bu tür suçlara ilişkin istinabe (adli yardımlaşma) taleplerimiz ABD makamları tarafından 'Bu tür eylemlerin ABD Anayasası tarafından korunan ifade özgürlüğü kapsamında olduğu, ceza davasına değil ancak belli şartlarda tazminata konu olabileceği' belirtilerek ABD tarafından reddedilmektedir. ABD'li yetkililer hakaret ve sövme suçlarına ilişkin taleplerin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını belirtmişlerdir. Bu tür suçlara ilişkin talepler ABD makamları tarafından işlemsiz iade edilmektedir" denildi.

(Arzu KAYA / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/128580312858032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne hale geldik - user709297

  Emre Uslu attığı twetlerle çok güzel cevap vermiş. Dünyanın en özgür basını Türkiye'deymiş. buna kargalar bile gülüyor. Artık muhalif herkese inanılmaz baskı var. İşte böyle sinmeyenlere de yakalama kararı çıkarıyorlar. Hadi bakalım ifadesini Amerikan makamlarından isteyin de neyle suçladıklarını onlar da görsün rezil olun. Ama amaç bu değil amaç baskı kurmak. Baransu defalarca göz altına alındı. artık tweet atmaz hale geldi gazeteciler.

  "dunyanin en ozur basini bizde" - keryil

  sabah aksam bizdeki duzenlemelerin butun dunyada da oldugunu, en ozgur basinin bizde oldugunu filan anlatanlar buna ne cevap verecekler? tetkik hakiminin yaptigi ve bassavciligin iddianameye ekledigi goruse gore bizde hapisle cezalandirilan bu eylem abd'de suc olusturmuyor. ancak tazminata konu olabiliyor. simdi bu yalaninizi nasil kiviracaksiniz, acikca bizde gazetecilerin iceriye atildigi duzenlemelerin diger ulkelerde olmadigi gercegini nasil orteceksiniz, onu gorelim.