Erdoğan'a hakaretten tutuklu üniversite öğrencisine ikinci dava

Erdoğan'a hakaretten tutuklu üniversite öğrencisine ikinci dava
Erdoğan'a hakaretten tutuklu üniversite öğrencisine ikinci dava
Kayberi'deki Gezi eylemleri sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılıp cezaevine konulan üniversite öğrencisi Aykutalp Avşar, bugün ikinci kez yine Erdoğan'a bir başka hakaret davasından yargılandı. Duruşma ertelendi.

RADİKAL-Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’a 2013 yılında Kayseri’deki Gezi eylemleri sırasında hakaret ettiği gerekçesiyle geçen 12 Mart’ta cezaevine konulan ERÜ Mühendislik Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Aykutalp Avşar hakkında açılan ikinci hakaret davası, bugün 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. İddiaya göre, ilk eylemden 3 gün sonra bir başka protesto eylemine katılan sanık öğrenci hakkında bir polis memurunun tuttuğu fezlekeye göre Aykutalp Avşar ve arkadaşları Erdoğan hakkında hakaret içerikli sloganlar attı.

Avşar ve hakkında tutanak düzenleyen polisin katılmadığı bugünkü duruşmada mahkemenin tayin ettiği bilirkişi sadece 'Hoşt Amerika' sloganını doğruladı. Tutuklu öğrencinin avukatı İlhami Şimşek, mahkemeye yazılı beyanda bulunmak için süre isteyince duruşma, 26 Mayıs’a ertelendi.Avşar’ın avukatı İlhami Şimşek, belgelerin soyut iddialarla hazırlandığını savundu.

AYKUTALP, HAKARETTEN 12 MART’TA CEZAEVİNE KONULMUŞTU

Gezi eylemleri sonrası Kayseri Cumhuriyet meydanındaki protesto eylemleri sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’a yönelik hakaret içeren slogan attığı iddiasıyla Aykutalp Avşar hakkında soruşturma başlatılmıştı. Avşar, Kayseri 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ’devlet büyüklerine hakaret’ten 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Avşar, 12 Mart akşamı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü Yılı törenleri için Çanakkale’ye gitme hazırlığı yaparken, cezasını Yargıtay onadığı için polisler tarafından gözaltına alınmış, daha sonra cezaevine konuldu.

KAYSERİ/DHA