Erdoğan'a 'kelle' cezası

Yedi yıl önceki sözler
Başbakan Erdoğan, şehitler için 'kelle' dediği gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkûm oldu. Erdoğan 2000 yılında bir radyo programında, Abdullah Öcalan için 'Sayın' sözcüğünü kullanmış ve "... şu anda, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor" demişti.
3'er kuruş tazminat
Şehit yakınları Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 3 kuruş sembolik tazminat talebiyle dava açmıştı. Mahkeme 12 Aralık'ta verdiği kararla, Erdoğan'ı sekiz aileye 3'er kuruş ödemeye mahkûm etti. Karar emsal sayılıp Erdoğan'a binlerce dava açılabilir.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehitlerle ilgili 'kelle' ifadesinden mahkûm oldu. Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, şehit ailelerince açılan davada Erdoğan'ın ailelere 3'er yeni kuruş tazminat ödemesine karar verdi. Sembolik taleple açılan bu dava, yüksek miktarların isteneceği diğer tazminat davaları için örnek kabul edilecek. Yüzlerce şehit ailesinin Başbakan Erdoğan'a dava açacağı belirtildi.
Erdoğan'ın 2000 yılında bir radyo kanalında yaptığı konuşması geçen mart ayında ortaya çıkmıştı. PKK lideri Abdullah Öcalan için 'Sayın' sözcüğünü kullanan Erdoğan, "... şu anda, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor" demişti. Erdoğan'ın bu konuşmasının ortaya çıkmasıyla birlikte şehit aileleri peşpeşe eylem yaparken, yargı sürecini de başlattı. 'Ulusalcı' avukat Kemal Kerinçsiz, nisan ayında 22 aile adına Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde üç yeni kuruş tazminat istemiyle dava açtı. Mahkemeye sunulan dilekçelerde, davalı başbakanın sıradan biri olmadığı, 'diline hâkim olması gereken bir mevkide' olduğu belirtilerken, şahit ailelerinin 'kelle' sözünü affetmeyeceği vurgulandı.
'Fırsatçılık yapılıyor'
Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ise mayıs ayında Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne gönderdiği karşı dilekçede davayı hukuki mesnetten yoksun olarak nitelendirip, "Müvekkilim, hiçbir şekilde şehitlik mertebesini de askerliği de hedef almamıştır" dedi. Avukata göre, Erdoğan konuşmanın tamamı dikkate alındığında, Öcalan'ın cinayetler işleyen biri konumunda olduğunu söylemiş ve öldürdüğü kişilerin hesabını vermek zorunda olduğunu anlatmıştı.
Mahkemeye ekim ayında gönderilen bir başka dilekçedeyse, Başbakan'ın 'Sayın' ve 'Kelle' sözlerini bilinçli kullandığını iddia etmenin 'fırsatçılık' olduğu savunuldu ve "Bir dil sürçmesi üzerine o kişiyi algılamak, o kişiyi toplumun dilinde küçük düşürmek ve toplumun husumetine maruz bırakacak davranışlar içerine girmek olur ki hukuk böyle bir davranışı asla himaye etmez" denildi. Bu dilekçelere şehit ailelerince verilen cevaplardaysa, 'Sayın' ve 'Kelle' sözcüğünün bilinçli kullanıldığı iddiası yinelenerek, tazminat istemi yinelendi.
Sekiz kişiye 3'er kuruş
Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki dava 12 Aralık'ta sonuçlandı. Mahkeme hâkimi Sevgi Övüç, davacı sekiz kişiye 3'er yeni kuruş tazminat ödenmesine karar verdi. Kararda, "3 yeni kuruş manevi tazminatın davalıdan tahsiline, davacıya verilmesine dair kesin olmak üzere verilen karar.." denildi.
Davacıların avukatı Kemal Kerinçsiz ise diğer davalar için '3 kuruşluk' bu sembolik davanın sonucunu beklediklerini söyledi. Kerinçsiz şöyle konuştu:
"Bundan sonra binlerce dava açılacak. Diğer şehit aileleriyle bağlantılarımız var. Anadolu'daki ailelerle de konuşacağız. Diyelim ki, bir şehit ailesinde on kişi var. Her birinin ayrı ayrı tazminat hakkı bulunuyor. Türkiye'de 10 binin üzerinde şehit ailesi var, bu da binlerce dava demek. Bu davalar sembolik olmayacak."