Erdoğan'a suikast davası: Tetiğe basılmış

Erdoğan'a suikast davası: Tetiğe basılmış
Erdoğan'a suikast davası: Tetiğe basılmış
Sanık Ferhat Yıldız'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında Adli Tıp raporu geldi. Raporda, "Ateşleme iğnesinin mermiye çarpmış olduğu ama patlamamış olduğu, bunun da değişik nedenlerden ortaya çıkabileceği" ifade edildi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a Sultangazi Belediyesi Ek Hizmet binasının açılış töreninde suikast girişiminde bulunduğu iddia edilen Ferhat Yıldız’ın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ferhat Yıldız ile mağdur müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatı Ferah Yıldız katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’nden olayda kullanıldığı belirtilen silaha ilişkin raporun geldiğini ve raporda, “Tabancanın çalışır vaziyette olduğu, atış yapmasında bir aksaklık olmadığı, ateşleme iğnesinin mermiye çarpmış olduğu ama patlamamış olduğu, bunun da değişik nedenlerden ortaya çıkabileceği” şeklinde ifadelerin yer aldığını söyledi.

Heyet, gelecek celseye kadar esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesine ve sanık Ferhat Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Ferhat Yıldız, “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs, ruhsatsız silah bulundurmak ve hakaret” suçundan 15 yıldan 26 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

NE OLMUŞTU
14 Kasım 2014 tarihinde görülen duruşmada tutuklu sanık Ferhat Yıldız, ifadesinde şunları söylemişti: “Olaydan bir hafta önce adını bilmediğim bir şahıstan, bir otobüs durağında silah satın aldım. İçinde bir tane kurşun vardı. Silahı hiç kullanmadım. Halk, Erdoğan makam aracıyla geçerken sevgi gösterisinde bulunuyordu. Kalabalığın arkasındaydım. Makam aracıyla aramda 10 metre mesafe vardı. Aracın arkasından yola indim. Mermiyi namluya sürdüm, sonra silahı makam aracının arkasından taş atar gibi attım. Korumalar yanıma gelip ‘Ne attın?’ diye bağırdılar. Cumhuriyetim tehlikedeydi, bir mesaj vermek için yaptım. Erdoğan’ı vurmayı planlamadım, amacım sadece protesto amacıydı.”

Korumalardan H. Ç. ise Erdoğan’ın açılış programından sonra makam aracına bindiğini ve kendisinin de görevini yaparak aracın arkasından koştuğunu anlattı. Yıldız’ı elinde silahla gördüğünü, sanığın iddia ettiğinin aksine kalabalığın en ön tarafında olduğunu belirten H.Ç., “Sanık silahını Erdoğan’a doğrultmuştu. Kendisini gördüğümde ‘silahını at’ diyerek bağırdım. Müdahale edince silahını attı. Üzerinde arama yaptığımızda, arka cebinde bir çakı bulduk’’ demişti.
(AA-RADİKAL)