Erdoğan'a 'tazminat' yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine 'CHP'ye dil uzatma küstahlığında bulunan başbakan bunun altında kalır' sözleriyle yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol aleyhine açtığı davayı kaybetti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine 'CHP'ye dil uzatma küstahlığında bulunan başbakan bunun altında kalır' sözleriyle yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol aleyhine açtığı davayı kaybetti. Mahkeme, 'küstah' sözünü hakaret saymadı.
Başbakan 19 Şubat 2005'te Gaziantep'te yaptığı konuşmada 'CHP'nin geçmişi kirli' demişti. TBMM Başkanvekili CHP'li Anadol da bu sözlere, 21 Şubat 2005'te TBMM'de "CHP'nin geçmişine ilişkin yakışık almayan, hakaret içeren sözler söyleme hakkını sayın Başbakan nereden buluyor? Eğer CHP'nin geçmişini kurcalayacak olursa, yani Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Türkiye'ye demokrasiyi, çok partili parlamenter sistemi yerleştiren ve T.C ile eşdeğer, kurucularının hem Türkiye Cumhuriyeti hem de CHP'de imzaları bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü gibi böyle şerefli bir maziye dil uzatmak küstahlığında bulunuyorsa, bunun altında kalır" yanıtı vermişti. Erdoğan kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Anadol aleyhine 10 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Dava önceki gün Ankara 5.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde sonuçlandı. Mahkeme Anadol'un sözlerini hakaret kabul etmedi ve davayı reddetti. Temyiz halinde Yargıtay'ın da kararı onaylaması halinde yöneticiler 'eleştirilere' daha açık olacak. Yargıtay 'küstah'ı hakaret sayarsa dava yeniden görülecek.
Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin, davada, "Davalının Erdoğan'ı 'saygısız ve laubali hareket eden, arsız, mütecasir, edepsiz, pervasız, haddini bilmez' anlamlarına gelen 'küstahlıkta bulunmak' ile itham etmesi ağır-haksız saldırıdır" derken, Anadol'un avukatları 'küstah' kelimesi için TDK sözlüğünü kanıt gösterdi: Anlamı 'sıra, saygı tanımadan davranan'dır ve hakaret oluşturmaz.


    http://www.radikal.com.tr/7586897586890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.