Erdoğan'a 'ülkene dön' çağrısı

Erdoğan'a 'ülkene dön' çağrısı
Erdoğan'a 'ülkene dön' çağrısı

Saldırıya yurt çapında tepki yağarken, Edirne?de Trakya Üniversitesi öğrencileri de yedi şehit askerin fotoğraflarını taşıyarak ?yoklama? yaptı. FOTOĞRAF: RAHMİ CİNOKUR / AA

Tokat'tan gelen yedi şehit haberi üzerine Baykal ve Bahçeli, ABD gezisindeki Erdoğan'a 'ülkene dön' çağrısı yaptı. Baykal, 'ortaya çıkan durum Başbakan'ın sorumluluğu altında gerçekleşmiştir' dedi. Saldırıyı kınayan sivil toplum örgütleri 'Açılıma darbe' yorumu yaptı

ANKARA - Açılım süreci, Güneydoğu’da yoğunlaşan gösterilerle tehlikeye’ girmişken Tokat’ta yedi askerin şehit düşmesi gerilimi artırdı. ABD gezisindeki Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Tokat’taki saldırı ve sonrasında yedi askerin şehit olmasının ardından Türkiye’ye dönmeyeceğini açıklaması muhalefetin tepkisini çekti. CHP ve MHP liderleri Erdoğan’a ‘dön’ çağrısı yaparken, saldırıya kınama yağdı. Sivil toplum örgütleri saldırının Kürt açılımını tehlikeye sokacağını belirtti.

Baykal: Türkiye yangın yeri
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM’de gazetecilerin bir sorusu üzerine tablonun ve Türkiye’nin halinin ortada olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Yani tarihimizin en acı dönemlerinden birisini yaşıyoruz. Böyle bir durumun ortaya çıkması doğrudan Başbakan’ın sorumluluğu altında gerçekleşmiştir. Başbakan, vicdanı, anlayışı eğer izin veriyorsa, elbette takdir ettiği gibi programını tanzim eder. Ama Türkiye, vatandaşlarımız, ‘devlet nerede, hukuk nerede, iktidar nerede, can güvenliği nerede’ diye feryat ediyor. Böyle bir manzara içinde Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan’ın Türkiye’yi buraya getiren süreçle ilgili bir ciddi değerlendirme yapmalarına ihtiyaç vardır. Bir durum değerlendirmesi yapılmalı. Takdir Başbakan’ındır. Türkiye yangın yerine dönmüş. Yani böyle bir durumda eğer vicdanı, anlayışı buna izin veriyorsa devam edebilir.”
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de “Böyle bir ortamda Başbakan’ın dış gezisini kesmemesi son derece yanlıştır. Bu gezinin önemli aşaması olan ‘Obama görüşmesi’ tamamlandığına göre, Başbakan’ın ve yanındaki heyetin Türkiye için önemli bir teması söz konusu değildir. Başbakan’ın derhal Türkiye’ye dönerek terörist saldırılara el koyması gerekir” diye konuştu. 

Bahçeli: Okyanus ötesi yorum 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise   “Sayın Başbakan, okyanus ötesinden yorum getirmesin. Terör üzerinde kararlı ve ciddi bir duruş sergilesin” dedi. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Olayı, kendilerinin de ifade ettiği gibi, çok yönlü incelesin. Türkiye’de bazı konular, üst üste gelmektedir ve Türkiye’yi çok büyük bir sürece sürüklemektedir. Meksika yolculuğundan vazgeçip, Ankara’ya dönüşü daha hayırlı olur diye düşünüyorum.”
Bahçeli, saldırının olduğu yerde ‘MHP’nin yüzde 50 oy aldığı’ yönünde bazı yorumlar yapıldığının anımsatılması üzerine de, “Bu tür yorumlar kadar çirkin, bu tür yorumlar kadar karıştırıcı, bu tür yorumlar kadar Türkiye’de çatışmacı yanlısı hangi basın mensubuysa şiddetle kınıyorum. Esas yargılanması gereken bu insanlar olması gerek diye düşünüyorum” yanıtını verdi. 

Üskül: Barışın tarafı değiller
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, yaptığı açıklamada, Tokat’ta askerlere, İstanbul’da da belediye otobüsüne yönelik saldırıları düzenleyenlerin hiçbir zaman, hiçbir şekilde barışın, kardeşliğin ve insan haklarının tarafı olduklarını iddia edemeyeceklerini söyledi. Üskül, “Hiçbir hak talebi, başka bir kişinin yaşam hakkından daha kutsal değildir. İnsanların yaşam hakkına kast ederek bu saldırıları düzenleyenler hiçbir zaman, hiçbir şekilde barışın, kardeşliğin ve insan haklarının tarafı olduklarını iddia edemeyeceklerdir” dedi. 

Sivil toplum: Açılıma darbe
Tokat’ta yedi askerin şehit olduğu terörist saldırı, bazı işçi ve işveren sendikaları konfederasyonları ile sendikalar tarafından da kınandı. Açıklamalar, özetle şöyle:
Türk-İş Yönetim Kurulu: Bu olay göstermektedir ki terör, Türkiye’nin düşmanıdır. Teröre destek verenler ile terörün uluslararası politik destekçileri, terör örgütüne karşı gösterdikleri duyarlılıkla aslında Türkiye’ye karşı bir politik tavır almış olmaktadır ama şu bilinmelidir ki terörist saldırılar, bu ülkenin vatandaşları arasında var olan ve tarihten süzülerek gelen kardeşlik duygularını bozmaya asla muktedir olamayacaktır.
TİSK Yönetim Kurulu: Ulusumuzun birlik ve beraberliğini, kardeşlik duygularını ve devletimizin uygulamaya koyduğu demokratik açılımı engellemeye yönelik terörist saldırılar asla hedefine ulaşamayacaktır. Türkiye’nin demokratik yapısına ve istikrarına, halkımızın birlik düşüncesine ve sağduyusuna yönelik bu tarz vahşi ve kalleş saldırılar, Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozamayacaktır.
İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan: Türkiye’de önemli kararların arifesinde şiddet olayları meydana gelmiştir. Zamanlamaya ve olayın oluş yerine baktığımızda farklı düşünmeye neden olabiliyor, bir provokasyon olarak da değerlendirilebilir. Böylesi kritik bir zamanda yapılan bu saldırıyı kınıyorum.
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri İzzet Polat Ararat: Yaşanan bu kaos ortamı göstermektedir ki  etnik yapıya dayalı ‘açılım politikası’ iflas etmiştir.  Bu politikada ısrar ülkeyi kan gölüne çevirecektir.
Ayrıca, Hizmet-İş, Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Tes-İş, Türk Eğitim-Sen ve Oleyis de  saldırıyı kınadı. (Radikal)