Erdoğan'dan AB'ye terör sitemi: Uygulama bekliyoruz

Başbakan Erdoğan AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak tanıdığını ama bunun yeterli olmadığını söyledi. Erdoğan "Sabrımız taştı ama hedefimiz siviller ve Irak'ın toprak bütünlüğü değil' dedi

BÜKREŞ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda Avrupa’daki uyuşturucu pazarını PKK/Konra-Gel örgütünün organize ettiğini belirterek, "Avrupa’da veya farklı ülkelerde PKK/Kongra-Gel ismiyle örgütlenmiyor, farklı isimler altında örgütleniyor. Biz bunu da her ülkeye bildiriyoruz. Artık sabrımız taşmıştır" dedi.

Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu ile Başbakan yaptıkları ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

TARİCEANU: TÜRKİYE'NİN SAVUNMA HAKKI MEŞRU

Her iki başbakana yöneltilen, "Görüşmelerde Kuzey Irak’taki konu görüşüldü mü? Bağdat ile görüşmelerden hangi sonuçları bekleyorsunuz?" sorusuna, Tariceanu şu karşılığı verdi:

"Biz, tabii ki, Türkiye’nin ve her ülkenin savunma hakkını meşru buluyoruz. Her ülkenin buna hakkı vardır. Romanya olarak pozisyonumuz, AB’nin pozisyonu ile koordine olarak, onun pozisyonunu paylaşarak, uluslararası terörizmi karşı bütün ülkeler işbirliği içinde olarak bu mücadele sürdürülebilir. Ankara ile Bağdat arasındaki müzakerelere, görüşme fırsatlarına memnuniyetle bakıyoruz. Bu tür olayların, bölgede istikrarsızlığa neden olabileceği düşünülmektedir. Düşüncelerimiz, endişelerimiz, daha barışçıl bir ortam inşa etmek Ortadoğu’da..."

ERDOĞAN: TERÖR HERKESİ VURUR

Başbakan Erdoğan da, soruyu yanıtlarken, terörün insanlığın ortak sorunu olduğunu dile getirdi. Uluslararası teröre karşı, tüm devletlerin ortak mücadele vermesinin hepsinin "boynunu borcu" olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Kimse, ’benim teröristim iyi, senin ki kötü’ diyemez. Şüphesiz ki, ateş düştüğü yeri yakıyor ama gönül arzu eder ki, yangın çıkmadan tedbirleri alalım. Kimse de ’ben güçlüyüm, dolayısıyla terör beni vuramaz’ diyemez. Bu konuda dünyanın en güçlüsü ABD’dir... Ama terör, Pentagon’u bile, en korunaklı binayı ve bölgeyi vurmuştur. Bizler, terör noktasında uluslararası görev yerine getirmek için Afganistan’da görev yaptık, hala görev yapıyoruz. Somali’de yaptık, Bosna-Hersek’te yaptık. Hala buralarda bizim görevlerimiz var. Şu anda bizim içimizdeki terör örgütünün de, ne yazık ki, komşumuz Irak’ın kuzeyinde konuşlanmış olması bizim için çok önemli bir sorun meydana getirmektedir."

'AB'DEN UYGULAMA BEKLİYORUZ'

Terörün, asla yerel veya ulusal olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Terörün uluslararası beslenme kaynakları vardır ve terör bu uluslararası beslenme kaynaklarını kaybetmediği sürece devamlı beslenmeye, yaşamaya ve sıkıntı meydana getirmeye devam edecektir" dedi. Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerin, PKK-Kongra-Gel’i terör örgütü olarak ilan ettiğini ama bunun yeterli olmadığını anlatan Erdoğan, "Biz uygulama bekliyoruz" diye konuştu.

UYUŞTURUCU PAZARI'NI PKK YÖNETİYOR

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Şu anda Avrupa’daki uyuşturucu pazarını PKK/Konra-Gel örgütü organize etmektedir. Avrupa’da veya farklı ülkelerde PKK/Kongra-Gel ismiyle örgütlenmiyor, farklı isimler altında örgütleniyor. Biz bunu da her ülkeye bildiriyoruz. Artık sabrımız taşmıştır. Parlamentomuz, sınır ötesi operasyonla ilgili olarak 19 "Hayır" oyuna karşı, 507 "Evet" oyu vermek suretiyle bizi yetkilendirmiştir. İlgili kurumlarımız, güvenlik kurumlarımız ağırlıklı olarak onlarla koordineli bir şekilde askeri gerekçeler oluştuğu anda biz bu adımı tereddütsüz atarız. Bu aynı zamanda bizim hukuktan doğan bir hakkımızdır. Hedefimiz tamamiyle PKK terör örgütüdür. Asla siviller veya Irak’ın toprak bütünlüğü değildir. Temenni ederiz ki, Irak’ın yönetimi kalkıp da bu tür bir olayda Kuzeye konuşlanmış olan terör örgütüne yataklık etmeye devam etmez. Çünkü böyle bir terör örgütü orada konuşlanıyor ve bizim kamu düzenimizi bozuyorsa bizim topraklarımızda sıkıntı meydana getiriyorsa bu bizim uluslararası hakkımızdır ve bu hakkımızı kullanırız." (aa)