Erdoğan'dan AP'ye rest: Senin haddine mi?

Erdoğan'dan AP'ye rest: Senin haddine mi?
Erdoğan'dan AP'ye rest: Senin haddine mi?
AP'nin Gezi Parkı'yla ilgili polisin ve hükümetin tutumunu eleştiren kararı tanımadığını söyledi. Eylemler konusunda "Sabrımız kalmadı" dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun kararını tanımadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “ Türkiye AB’nin üyesi değil, müzakereci. Sen nasıl oluyor da benimle ilgili böyle bir karar alabiliyorsun? Senin haddine mi?” dedi. Erdoğan, Gezi Park’yla ilgili de “Sabrımızın sonuna geldik” ifadesini kullandı. Kapatılan belde belediyelerinin AK Partili başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
GERÇEK FOTOĞRAFI SUNACAĞIZ: Bir kısım medya, onlarla birlikte bazı uluslararası medya kuruluşları, gösterileri bir Türkiye manzarası olarak sunmak gibi aldatıcı bir girişimin içerisindeler. Sanki bütün Türkiye yanıyor, bütün Türkiye yıkılıyor. Yapacağımız mitinglerle hem Türkiye kamuoyuna hem dünya kamuoyuna gerçek bir Türkiye fotoğrafı sunacağız.
KARARI TANIMIYORUM: Avrupa Birliği Parlamentosu’nda birileri çıkmış bir şeyler söylemişler. Bugün cevabını veriyorum. Bu kararı ben tanımıyorum. Bu kararı alanlar, önce Yunanistan’a baksınlar. Yuna-nistan’da halkla polis karşı karşıya geldiğinde acaba AB’nin yetkilileri, hatta Eurozone, onlara para vermekten başka ne yaptı? Daha dün, evvelki gün İngiltere’de, G-8 ile ilgili yapılan gösterilerde 30’u aşkın gösterici gözaltına alındı. Yerlerde sürüklüyorlardı. AB Parlamentosu acaba İngiltere’ye yönelik ne söyledi, kendi üyesi? Şu anda Türkiye AB’nin üyesi değil, müzakereci. Sen nasıl oluyor da benimle ilgili böyle bir karar alabiliyorsun? Senin haddine mi?
KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANAR: Bazı samimi ve dürüst Gezi Parkı eylemcileriyle bir araya geldim. Samimi çevrecilerin, illegal örgütlerle aralarına perde çekmek zorunda olduklarını vurguladım. Heyettekiler illegal örgütlerle ilişkileri olmadığını dile getirdiler. Siz, ne kadar bunu söylerseniz söyleyin, aynı olay mevkiindesiniz.Burada polisi de eleştiremezsiniz ve kurunun yanında yaş böylece yanar.
BÜYÜK APTESLERİNİ YAPIYORLAR: Şu anda Gezi Parkı çevrecilik adına pislikten geçilmiyor. Bazıları çok muhteşem falan diyor, kusura bakmasınlar bizi de aldatmaya yeltenmesinler, sidik kokusundan geçilmiyor ve birçoğu büyük aptesini de oraya yapıyor. Hepsi tespitle mevcuttur. Samimi olanları kastetmiyorum, onlar anlaştıkları bazı otellerde bu ihtiyaçlarını gideriyorlar. Orada her şey ücretsiz biliyorsunuz. O ücretlerin de tabii kaynağı enteresan. Her durum orada onlara göre meşru, böyle bir tablo var, bunu da güya çevrecilik adına yapıyorlar.
BİBER GAZI POLİSİN DOĞAL HAKKI: Biber gazını güvenlik güçlerimiz kullanabilir mi? Evet, gerek AB müktesebatı gerek ileri demokraside, Amerika dahil hepsinde biber gazı kullanılır.
YARGI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN: Ben yargıdan da üzerine düşeni yapmasını bekliyorum. Bu kadar açık konuşuyorum, bu mesajın nereye gittiği bellidir. Şu anda 100 trilyonu aşkın zarar var, kim ödeyecek bunu?
DAHA FAZLA BEKLEMEYİZ: Samimi, çevreci, dürüst olan kardeşlerime diyorum ki: Bizi daha fazla üzmeyin, oradan çekilin ve bizi o uç terör örgütleriyle iç içe olanlarla karşı karşıya bırakın. Artık sabrın sonuna geldik. Anneler, babalar lütfen yavrularınıza sahip çıkın, bu yavrular artık oradan çekilsinler.

Avşar’dan Zehra formülü

Önceki gün Necati Şaşmaz ve Hasan Kaçan’la görüşen Erdoğan dün de Hülya Avşar’ı kabul etti. Avşar görüşme sonrası şunları söyledi: “Kimseyi temsilen burada değilim. Bireysel haklarımı kullanarak burada bulunuyorum. ‘Kendi kızımla olan ilişkimden yola çıktım. Duygusal olarak eksiklikler var. Gençler hakkında belki gözden kaçırdığınız şeyler vardır’ dedim. Dikkatle dinledi beni. Kızım ergen çağında ve onunla aramızda yaşadığımız birtakım çatışmalara çok benzetiyorum şu anki durumu. İşin duygusal tarafındayım tamamen ben. Sanatçıların orada olmamaları gerekiyor. Başbakanımıza ‘Bekleyemez misiniz’ diye sordum. 24 saat içerisinde oradan çekilenler olmazsa bir şekilde müdahale edeceklerini söylediler.”

Taksim Dayanışma, Başbakan Erdoğan’a talepleri anlattı

Başbakan Erdoğan, Taksim Gezi Parkı protestolarıyla başlayan krize çözüm bulmak amacıyla Taksim Dayanışması’nın sözcüleri, sanatçılar ve aydınlardan oluşan grupla dün sürpriz bir görüşme yaptı. Erdoğan’ın davetiyle saat 21.30’da Ankara’ya giden ekibin içerisinde sanatçılardan Halit Ergenç, Ali Sunal, Mahsun Kırmızıgül, Ceyda Düvenci, Sertap Erener, Nebil Özgentürk, Sunay Akın ve Yavuz Bingöl de yer aldı.
Başbakanlık Resmi Konut’ta gerçekleşen görüşmede Taksim Dayanışmayı ise TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ile Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün temsil etti. Gezi Parkı’na ilişkin referandum talebine ise Taksim Dayanışması’ndan dün cevap geldi. Gezi Parkı girişindeki merdivenlerde yapılan açıklamayı Taksim Dayanışması adına Sözcü Can Atalay yaptı. Başbakan Erdoğan’ın 1 Aralık 2009’da yaptığı konuşmadaki “Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Bir insanın insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, halkın yaşam özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız” sözlerini hatırlatan Atalay, şunları söyledi: “Taleplerimizin karşılanması, hukuksal olarak normal koşullarda hükümetin vatandaşlarına karşı görevidir. Kaldı ki, yargı konu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Dayanışma yalnızca bu görevi hatırlatmak konusunda ısrarını sürdürmektedir.”

Dışişleri: Karar yok hükmünde

AP’nin kararına Ankara sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı kararın ‘yok hükmünde’ olduğunu belirtirken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Bu karar bize iletildiğinde aynen iade edilecektir. AB normlarına sadakatimiz ve bu normlar içindeki tutumumuz değişmez ama hiçbir ülke ve ülke grubunun Türkiye’ye üst dilden konuşmasına da izin vermeyiz, bunu kabul etmeyiz” dedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da hükümetin tutumunu eleştiren parlamenterler hakkında “Parlamenterlerin medyatik olmak uğruna saçmalama özgürlüklerini de doyasıya kullanma hevesleri ortadadır” dedi. AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin iç meseleleriyle ilgili bu kadar rahat ve cesur konuşmanın bedeli olduğunu bazı parlamenterlerin anlaması gerekir” dendi.

AP: Uzlaşmacı yaklaşmalı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Gezi Parkı’yla ilgili sosyalistler, liberaller, Yeşiller, Hıristiyan Demokratlar ve muhafazakârların ortak hazırladığı tasarı oyçokluğu ile kabul edildi. Ankara’nın tepkisine neden olan kararda şehir ve bölgesel kalkınma planlarında halka danışılması çağrısı yapıldı. Polisin aşırı güç kullanmasından endişe duyulduğu belirtilerek Erdoğan’ın birleştirici ve uzlaşmacı yaklaşması gerektiği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın olumlu yaklaşımlarının memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, demokratik kurumlar, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve temel özgürlüklerinin güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.