Erdoğan'dan 'belge' mesajı: Gerekirse dava açacağız

Erdoğan'dan 'belge' mesajı: Gerekirse dava açacağız
Erdoğan'dan 'belge' mesajı: Gerekirse dava açacağız

Şanlıurfa İl Kongresi?nde konuşan Erdoğan, ?AK Parti?ye karşı yapılan bu gayri hukuki sürece seyirci kalamayız. Gereken ne ise hepsi yapılacaktır? dedi. FOTOĞRAF: GÜRSEL ESER / AA

'AKP'nin yıpratılmasına' ilişkin Genelkurmay içinde hazırlandığı öne sürülen belgeler Erdoğan'ın hedefinde: 'Gazete haberlerini, AK Parti üzerinde oynanan oyunları görüyorsunuz. Araştırıyoruz, gerekiyorsa ilgililere dava açacağız'

ŞANLIURFA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa İl Kongresi’nden, ‘AKP ve Gülen cemaatinin yıpratılmasına ilişkin’, Genelkurmay’da hazırlandığı öne sürülen ve yalanlanmayan belgeyle ilgili mesaj verdi: “Son günlerde, gazetelerin yaptığı haberleri görüyorsunuz. AK Parti üzerinde oynanması düşünülen oyunları görüyorsunuz. Şu anda bizler de bunları araştırıyoruz. Gerekirse biz de ilgililerle onlara yönelik olarak davaları açacağız” dedi.
Erdoğan, dün Şanlıurfa Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen AKP il kongresine katıldı. Konuşması sırasında havanın sıcak olması nedeniyle partililerden müsaade isteyerek ceketini çıkaran Erdoğan, isteyenlerin de ceketlerini çıkarabileceğini ifade etti ve “Serbestsiniz” dedi. Şanlıurfa’da yüzdeler, oranlar, rakamlar ne olursa olsun, hizmete devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, AKP’ye oy versin ya da vermesin, her şehre, ilçeye ve beldeye aynı mesafede olduklarını söyledi. Şanlıurfa’da son belediye seçimlerini kazanamadıklarını ancak çalışmaların durmadan devam ettiğine işaret eden Erdoğan, “(Çalışmaları durdurun) dedik mi? Demedik. Şimdi çalışmalar tüm gücüyle sürüyor” dedi.
 Başbakan Erdoğan, 29 Mart seçimlerinden zaferle çıktıkları halde kendi muhasebelerini yaptıklarını ancak CHP Genel Başkanı Baykal’ın her seçimde geride kalmasına rağmen muhasebesini yapmadığını ve milletin verdiği mesajı doğru okumaya çalışmadığını ifade etti.

‘Gayri hukuki süreç’
“Onlar Türkiye’nin etrafında düşman ürettiler. Biz geldik dostlar ürettik” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Şimdi kalkmış Türkiye’nin itibarından bahsediyorlar. Siz önce Türkiye’ye kaybettirdiğiniz zamanın hesabını verin. Döneminizdeki yolsuzlukların  hesabını verin. 21 tane bankayı fona devrettiniz ey MHP, ey DSP, ey ANAP... Bu kapatılan, fona devredilen bankaların, bu millete maliyeti ne idi?. 40 milyar dolar... Ne yaptınız? Mecaliniz kalırsa ondan sonra gelin, sizinle bu mevzuları konuşalım. Bizim yolumuz demokrasi yoludur. Hukuk yoludur, bizim yolumuz Anayasamızda açıkça ifade edilen demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti yoludur. Bizim tek bir gündem maddemiz vardır, o da bu ülkenin dört bir yanına adaleti yaymak ve bu ülkenin her karış toprağını adaletle yönetmek ve kalkındırmaktır. İşte son günlerde, gazetelerin yaptığı haberleri görüyorsunuz. AK Parti üzerinde oynanması düşünülen oyunları görüyorsunuz. Şu anda bizler de bunları araştırıyoruz. Gerekirse biz de ilgililerle onlara yönelik olarak davaları açacağız. Bunlardan geri duramayız. Demokratik bir ortamda AK Parti’ye karşı yapılan bu gayri hukuki sürece seyirci kalamayız. Gereken ne ise bunların hepsi yapılacaktır.”
Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda da muhalefet partilerine eleştirilerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:
“Mayınla ilgili muhalefetin neler yaptığını hepiniz görüyorsunuz. Suriye sınırındaki mayınlı arizinin yüzölçümü 216 kilometrekare. Bu 216 kilometrekarenin bir ucundan CHP, bir ucundan MHP, diğer ucundan DTP tuttu. Bunu sürdüre sündüre, lastik gibi çeke çeke, iki Kıbrıs büyüklüğüne getirdiler. El insaf! Yahu iki Kıbrıs 19 bin 502 kilometrekare. Burası ise 216 kilometrekare. İnsaf yani.” (dha, aa)