Erdoğan'dan Cumhuriyet'e: Tahrik kapısını sen açıyorsun

Erdoğan'dan Cumhuriyet'e: Tahrik kapısını sen açıyorsun
Erdoğan'dan Cumhuriyet'e: Tahrik kapısını sen açıyorsun
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Fransa'da saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin katliamdan sonra yayınlanan sayısından bir seçki yayınlayan Cumhuriyet gazetesini sert sözlerle eleştirdi.

RADİKAL – TÜGİK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Charlie Hebdo dergisinin son sayısından bir seçki yayınlayan Cumhuriyet gazetesine sert sözlerle yüklendi. Erdoğan, “Sadece Müslümanların kutsalına değil, kimsenin kutsalına bu şekilde hakaret edemezsin. Ve neymiş ‘emniyet görevlileri gelmiş arama tarama yapmışlar’. ‘Vatandaş gelmiş tahrik ediyor’. Böyle yaptığın sürece sen tahriki davet ediyorsun. Bunun kapısını sen açıyorsun. Ne yazık ki bu tür atılan adımlar, ülkenin birliğini beraberliğini de bozmaya yöneliktir” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının Fransa’daki terör saldırıları ve Türkiye ’deki Charlie Hebdo kriziyle ilgili bölümü şöyle:

“Tüm batı demokrasi insan hakları ve farklılıklara saygı konusunda önemli bir imtihanın eşiğinde bulunuyor.

Fransa’da bir mizah dergisine yapılan saldırının arkasına sığınarak, İslam’ın kendisine, sevgili peygamberimize yönlendirilen nefret dalgasını endişeyle takip ediyoruz. Bizim girişimlerimize rağmen, medeniyetler çatışması tezi ete kemiğe büründürülmeye çalışılıyor. Ben ispanya başbakanı, şu anda değil. Zapatero ile birlikte medeniyetler ittifakının temelini attık. Şu anda 146 ülke ve kurum buranın üyesidir. Biz buraya davet ederken, medeniyetler çatışmasını körüklemek isteyenlerin öne çıktığını gördük.

‘BAZI ÜLKELERİN İSRAİL AVUKATLIĞI MANİDAR’
Tüm insanlığa halkıma sesleniyorum: Bütün bu olaylar karşısında, kalkıp da Türkiye üzerinden bazı operasyonlara girişmek hayaldir, bunu bilmenizi istiyorum. Ben gerçek tespiti yapıyorsam, bunu eleştirenler, ‘acaba Erdoğan niye yaptı’ diye sorması lazım. O ülkenin gücü beni ilgilendirmez. İsrail yönetimi -halkı demiyorum- Gazze’de Filistin’de 2600 insanı çoluk çocuk demeden öldürüyorsa ben onu lanetlerim. Ve bazı ülkelerin kalkıp da İsrail yönetiminin avukatlığına soyunması manidardır. Ben şunu söyledim; Netanyahu buraya hangi yüzle geldi, dedim; ikiyüzlülüktür dedim. Birkaç ay önce bombalarla orada Gazze’yi yerle bir edeceksin, 2 bin 600 insanı öldüreceksin. Peki Fransa’ya gelen bu liderler; neredesiniz, niye sesiniz çıkmıyor. Aynı şekilde 350 bin insanın öldüğü Suriye’de nerede insanlık? Niye sesiniz çıkmıyor? Şu anda benim ülkemde 1 milyon 700 bin sığınmacı var, hani desteğiniz? Siz bombalardan kurtardınız, topraklarınızda barındırıyorsunuz, yediriyorsunuz, giydiriyorsunuz. Yanımıza geliyorlar, “çok teşekkür ederiz, hakikaten her ülkenin kaldırabileceği bir iş değildi”... Yahu bırakın böyle kuru lafları, ne destek veriyorsun onu söyle. Ve 5 milyar doları aştı şu ana kadar yaptığımız, bize verdikleri destek 250 milyon dolar.

‘SEN KENDİ ÜLKENDE PASAPORT KONTROLÜNÜ İYİ YAP’
Tüm Avrupa ’da kalanların sayısı ne biliyor musunuz, 150 bin. Vaka ortada. Bunlar maalesef dürüst davranmıyorlar. Samimi davranmıyorlar. İşte Avrupa’nın birçok ülkesinde teröristler şu anda oralarda kalıyor. Türkiye üzerinden gelip geçenlerden bahsediyorsun. Sen kendi ülkenden çıkarken, kendi pasaport kontrolünü iyi yap da kaçmasın. E kaçırdın, bize bildir. Aksi takdirde konuşamazsın. Herhangi bir sıkıntısı yok. Dünyanın her yerinde Müslümanlara yönelik saldırılar, işte Filistin’de, Mısır’da, Myanmar’da aynı şekilde devam ediyor.

‘DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN DE BİR SINIRI VAR’
Bizim dinimiz teröre müsaade etmez, terörün yeri yok. Ve kimsenin de bizim dinimizi istismar etmek suretiyle yapmış oldukları terör eylemlerini kalkıp Müslümanlara fatura etme hakkı yok. Provokatif yayınlarıyla nam salmış bir dergiye -ki bu dergiyi Papa da lanetliyor- bunun provokatif eylemlerini biliyor, Müslümanlar hakkında da Hristiyanlar hakkında da… Maalesef özgürlük denmez buna. Başkasının özgürlük alanının sınırlarının içerisine girerse orada terör estirmek denir. Düşünce özgürlüğünün de bir sınırı vardır, benim özgürlük alanıma kadar. Benim özgürlük alanıma geldiğinde orada duracaksın ki benden de saygı göresin. Biz nasıl ki tüm peygamberleri saygın görüyor, aynen peygamberimize gösterdiğimiz saygıyı, sevgiyi tüm peygamberlere gösteriyorsak, onun için biz herkesten aynı şeyi bekliyoruz.

Efendim onlar ateist. Olabilir, eğer ateistse benim kutsalıma saygı duyacak. Duymuyorsa bu toplumu tahrik anlamına gelir ki, tahrik de bir suçtur.

Ortaya konan tavır, binlerce masum çocuğun katli karşısında maalesef gösterilmedi, göstermiyorlar. Gazze’de İsrail yönetimini görmezden gelenler Fransa’daki 12 kayıp için tüm dünyayı ayağa kaldırıyorlar. Bunu niye konuşmuyoruz? Ellerinde sahilde oynayan çocukların kanı olanların, binlerce masumun kanı olanların, her gün devlet terörü estirenlerin terörü kınaması sadece pişkinliktir. Suriye’de yüzbinler katlediliyor. Kılları kıpırdamayanların 12 kişinin ölümü karşısında birden vicdan ağıtları yakması bize inandırıcı gelmiyor.

CUMHURİYET’E: TAHRİKİN KAPISINI SEN AÇIYORSUN
Sen hangi ülkedesin ya? Bu ülkenin yüzde 99’u Müslüman diyorsun. Sadece Müslümanların kutsalına değil, kimsenin kutsalına bu şekilde hakaret edemezsin. Ve neymiş emniyet görevlileri gelmiş arama tarama yapmışlar. Vatandaş gelmiş tahrik ediyor. Böyle yaptığın sürece sen tahriki davet ediyorsun. Bunun kapısını sen açıyorsun. Ne yazık ki bu tür atılan adımlar, ülkenin birliğini beraberliğini de bozmaya yöneliktir. Müslümanların peygamberleri konusundaki hassasiyeti açıkça ortadayken ısrarla bunun üzerine gidilmesi kesinlikle düşünce hürriyetiyle ilgili değildir.

‘KARİKATÜRLERİN MİLYONLARCA BASILMASI DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL’
Saldırı sonrasında ortaya konan tutum, karikatürlerin milyonlarca basılması da düşünce özgürlüğüyle ilgili değildir. Burada tehlikeli oyunlar oynanıyor. Avrupa, iki dünya savaşıyla on milyonlarca insanın ölümüne yol açmıştı. Tarihten ders almayanların, bir medeniyetler savaşı çıkartmaya çalıştıklarından ben endişe ediyorum. İnsanlığın bu büyük yanlışa düşmeyeceğine inanıyorum.

Hatırlayın dünya beşten büyüktür dedim. Bunu BM genel kurulunda da söyledim. Hiçbir ölümde can da 12’den daha değersiz değildir. Biz Türkiye olarak üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz.


  http://www.radikal.com.tr/127378712737877

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muz cumhuriyeti - ohabey

  Ifadeler cok ilgin. "Yok efendim polis baskin yapiyormus". Polisin mahkeme izni olmadan baskin yapmasinin anayasaya aykiri olmasi Erdogan icin hic onemli degil. Onemli olan bunu yapanlarin kendi tarafindan olmasi. Kendi tarafindansa sorun yok. Iste geldigimiz bu duruma muz cumhuriyeti denir. Sanki okyanusun ortasinda kucuk bir adayiz hepimizi muz firmasinin muduru idare ediyor.

  ... - besener

  "5 milyar doları aştı şu ana kadar yaptığımız, bize verdikleri destek 250 milyon dolar" demis lideriniz. Acaba ortada sebep yokken 1, 5 milyar lira harcayip butceden malikaneni yaptirman, ucak ve sayisiz makam araci aldirman mi hicbir yardima ihtiyac duymadigimiz yanilsamasi yaratti onlarda? 250 milyonu geri cekmediklerine sukretmek lazim.

  Demirtaiş'ın gubün haber olan sözlerini anımsatırım. - brandywine06

  "Cemevi cümbüş evi dediler, hangi Alevi eline silah alıp adam öldürdü?" Çok dindar Sünni Müslümanlar oturup düşünsünler ki neden benim mezhebimden aşırılar çıkıyor ve bunları yapıyor? Ondan sonra Cumhuriyet'e falan sıra gelsin. Kışkırmaya hazır olunca her yer kışkırtıcı dolu. 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir diyeni kışkırtan nedir? Zihinler bozuk ve sapık olunca yapacak bir şey yok. İlla ki bir bahane bulunur.

  Sectigin Cumhurbaskani bu Turkiye. Peki ya sen kimsin? - ozimuko

  Cumhurbaskanina gore Turkiye'deki gazetecilik dunyadaki en hur gazetecilik... Ama birsaniye oyle her istedigini yazamazsin. Eger yazdigin icin birileri sana saldiriyorsa kabahatli sensin! Bu zihniyetin Fransa'daki ya da dunyanin baska bir yerinde ifade ozgurlugune karsi yapilan saldirilarin ardindaki zihniyetten bir farki var mi? Bayanlar, baylar... Kimse kimseyi kandirmasin. Su ulkenin rejiminin bir ismini koyalim artik. secilen cumhurbaskani ortada... Peki bu rejim ne rejimi?

  Konusmak. - kazim özkan

  Özgürlük nutku atanlarin herseyden önce kendi evinin önünü süpürmesi gerekir. Türkiye'de basin ve düsünceyi ifade özgürlügünü 12 yildir baltalayan, muhalif gazetecileri islerinden attiran, bir pankart açti diye lise ögrencilerini istikballerinden mahrum ettirmek için mahkeme ve hapishanelerde sürüm sürüm süründüren, Gülenci takimiyla isbirligi yapip bu ülkenin güzide insanlarini ve askerlerini senelerce ivir zivir davalarla hapishane köselerinde çürüten, kendisni yumaga sarili bir kedi olarak karükatürize edeni yillarca mahkemeler önünde süründüren, muhaliflerine olur olmaz sebeplerden dava açarak onlari mahkeme masraflarina bogarak iktisaden yikan, medyayi kendilerini zengin ettigi patronlara satin aldirip yandas duruma getirerek kendine baglayan, çogunlugu iktidari tarafindan tayin edilmis anayasa mahkemesini bile baski altina alarak seçim barajini sürdürerek iktidarini ve anayasal karanlik emellerini sürdürmeye çalisan, saçma sapan dis politikasiyla alay konusu olup Ülkemizi yalnizliga götüren bu adamin demokratik dünyaya özgürlük dersi vermeye kalkismasi en azindan abesle istigal etmektir. Yazik, yazik, çok yazik....

  Doğru! - canyanar

  Cumhurbaşkanımız doğru sölemiş, düşünce özgürlüğünün sınırı olmalı diye. Mesela kendisinin bu saçmalıkları düşünce özgürlüğü olarak görülmemeli, bir yerde bu adamın saçmalamasının önüne geçilmesi gerekir. Mesela radikalin artık bu adamın söylediklerini haber yapmaması lazım.

  Biraz insaf, biraz akıl ve biraz mantık... - balaym

  Sayın İhsan Eliaçık'ı dinleyin bari. http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/186647/ihsan_Eliacik__Uc_halifeyi_de_Batililar_mi_oldurdu_.html