Erdoğan'dan Gezi heyetine randevu

Erdoğan'dan Gezi heyetine randevu
Erdoğan'dan Gezi heyetine randevu

Onüçüncü gününe giren Taksim Gezi Parkı protestolarında yarın önemli bir görüşme gerçekleşecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gezi Parkı temsilcileri biraraya gelecek. Hükümet’in, Gezi Parkı’na ilişkin görüşlerini alacağı grubun, olaylar nedeniyle bazı valilerinin görevden alınması ve protestocuların serbest bırakılması yönündeki taleplerine ise kesinlikle olumlu karşılık verilmeyeceği belirtildi. 

‘Müdahale edilir’ 

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu dün 6.5 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantının olağandan uzun sürmesi, Gezi Parkı olaylarının detaylı şekilde masaya yatırılmasından kaynaklandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, olaylara ilişkin İçişleri Bakanlığı bürokratlarınca bir sunum yapıldığını ifade ederek, yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. 

‘Diyalog yolu açık’ 

Gezi Parkı’na ilişkin diyalog yollarının açık olduğunu vurgulayan Arınç, Başbakan Erdoğan ile Gezi Parkı Heyeti arasında yapılacak görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan haklarıysa eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz. Sayın Başbakanımızın bu olayların başında bulunan, yani ilk günlerden beri bulunan bazı toplulukların talepleri üzerine kendilerine randevu vermiş. Zannediyorum bir kısmıyla çarşamba günü görüşmeler yapacaktır, bir kısmıyla farklı zamanlarda biraraya gelecektir. Onlara işin gerçeği anlatılacak, onların da düşünceleri Sayın Başbakanımız tarafından dinlenecektir. Yine bizlere, bakanlarımıza bu konuda gelebilecek tüm taleplerin de demokratik olgunlukla karşılayabileceğimizi ifade edebilirim.” 

’Dış bağlantı var’ 

Arınç, sorular üzerine Gezi Parkı temsilcileriyle yapılacak görüşmenin park ile sınırlı olacağını vurgulayarak, düzenlemenin yargı tarafından da durdurulduğunu hatırlatarak, “Mahkeme kararı bunun yanlış olduğunu ifade ediyorsa işe baştan başlamak mümkün olabilir” dedi. Arınç, bazı yöneticilerin görevden alınması gibi taleplere ise sıcak bakmayacaklarını vurgulayarak, “Patrona Halil İsyanı’ndaki gibi, kelle ister gibi böyle bir anlayış 2013 Türkiye ’sinde, Ak Parti iktidarında kesinlikle söz konusu olamaz” ifadesini kullandı.

Tartışmalı heyet

Başbakan Tayyip Erdoğan ile yarın görüşecek heyetin içinde Korhan Gümüş, Betül Tanbay, Oral Çalışlar ve Osman Kavala gibi isimlerin olduğu öne sürüldü. Mimar Korhan Gümüş ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Betül Tanbay Taksim Dayanışma’nın 85 alt bileşini içinde yer alan Taksim Platformu’nu temsil ediyorlar. Taksim Dayanışması’ndan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu (daha önce Bülent Arınç ile görüşen heyetin içindeydi) ‘Sayın Başbakan kendisine yeni muhataplar bulmaya çalışıyor. Sözü edilen heyet içinde Taksim Dayanışma yok. Bize henüz böyle bir teklif gelmedi. Günlerdir toplantılar yapıyoruz, bizim taleplerimiz belli; Gezi Parkı’na yapılacak hiçbir inşai faliyete ‘evet’ demeyiz. Taksim Meydanı’nın özellikle hastane ve kamu hizmetlerinin yapılabilmesi için normalleşme süreci konusunda bir takım kararlar aldık. Bunu da çarşamba günü kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.