Erdoğan'dan Irak'a iade-i ziyaret

Erdoğan'dan Irak'a iade-i ziyaret
Erdoğan'dan Irak'a iade-i ziyaret

Irak’la bir süre önce gerilen ilişkiler normalleşme yoluna girerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yakında Bağdat’a ‘iade-i ziyarette bulunacağını’ açıkladı.
Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakanlık’ta düzenlenen Türkiye -Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nın ardından ortak basın açıklaması yaptı. Başbakan Erdoğan, 7 anlaşma ve protokol imzaladıklarını söyledi. Erdoğan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin hafta sonu Diyarbakır programını hatırlatarak, Irak ile son dönemde hızlanan ziyaretlerin ilişkileri nasıl etkilediğini sorması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:
“Bu hafta sonu Diyarbakır’da tarihi bir süreci yaşayacağız. Toplu açılışlar gerçekleştireceğiz, bunun yanında 300 aileyi evlendireceğiz. İstedik ki bunu farklı şekilde gerçekleştirelim, çözüm sürecine yönelik bir taçlandırma olsun. İlin ve bölgenin milletvekillerinin de davet edildiği, Sayın Barzani’nin davet edildiği ve onların da icabet edeceği... Dedik ki burada İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perwer gibi iki dostu da bir araya getirelim. ”
Başbakan, son dönemde Türkiye-Irak ilişkilerinin karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yeni bir sürece girdiğini, Irak Parlamento Başkanı Usame El Nuceyfi’nin Türkiye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak iade-i ziyaretlerinin sürece katkı sağladığını söyledi.

Önce Çiçek gidecek

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de yakında Irak’ı ziyaret edeceğini, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin de Türkiye’ye geleceğini ifade eden Erdoğan, “Burada kesintiye uğramış olan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını yeniden başlatmış olacağız. Ardından benim Irak’a iade-i ziyaretim olacak. Bölgedeki barışa bu ziyaretlerin çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz ve yeni bir canlanma, yeni bir hareketlenmeyle bu süreci devam ettireceğiz” dedi.

Önce Maliki gelecek

Türkiye- Irak ilişkilerinde yeni dönem 10 Eylül’de Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi’nin Ankara ’ya gelmesiyle başladı. Daha sonra da trafik hızlandı. Ankara’dan Irak’a ilk giden isim TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır oldu. 21-22 Ekim’de Bağdat’ta temaslarda bulunan Bozkır, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye Erdoğan’ın davetini de iletti. 24-25 Ekim tarihlerinde Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirdi. Davutoğlu da 10-11 Kasım’da Irak’a gitti. 22-23 Kasım’da TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Bağdat’a gitmesi bekleniyor. Aralık sonu ya da ocak başında Irak Başbakanı Maliki’nin Türkiye’ye gelmesi, sonra da Erdoğan’ın Irak’ı ziyareti planlanıyor.