Erdoğan'dan 'kadın' sözü

Avrupa Parlamentosu (AP) Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Eski bir futbolcu olarak bir futbol maçı yapıp, kadınlara şiddete karşı çıktığınızı gösterin" önerisinde bulundu.

ANKARA - Avrupa Parlamentosu (AP) Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Eski bir futbolcu olarak bir futbol maçı yapıp, kadınlara şiddete karşı çıktığınızı gösterin" önerisinde bulundu. Erdoğan, öneriye 'evet' demedi ancak, "Kadına karşı şiddet kabul edilemez. Hükümetimiz mücadelede kararlıdır" sözleriyle kadınlardan takdir topladı.
AP Komitesi, dün Ankara'da Başbakan Erdoğan ve Devlet Bakanı Güldal Akşit'in yanı sıra, TBMM'de yaptıkları temasları bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Komite Raportörü Emine Bozkurt, kadın-erkek eşitliği için yapılan yasal düzenlemeleri beğeniyle izlediklerini dile getirirken, "Ancak biz uygulamada yaşanan sorunlara dikkat çektik. Başbakanın da bizimle aynı fikirde olduğunu görmek bizi sevindirdi" dedi.
Türkiye'de kırsal kesimde okuma-yazma bilmeyen kadın oranının yüzde 25, kadınların siyasete katılım oranının yerelde yüzde 1, genelde yüzde 4 olduğuna dikkat çeken Bozkurt, hükümetin bu yöndeki iyileştirme çabalarına destek vereceklerini anlattı.
Erdoğan: Maç yapabilirim
Başbakan Erdoğan'la görüşmelerinde özellikle aile içi şiddet üzerinde durduklarını kaydeden Bozkurt, Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit'in 'Şiddete Hayır' başlıklı kampanyasına Erdoğan'ın da destek vermesini istediklerini söyledi. Bozkurt, Erdoğan'la aralarındaki diyaloğu şöyle aktardı:
Bozkurt: Bir futbolcu olarak 'Şiddete Hayır' kampanyasına katılın.
Erdoğan: Maç mı yapalım, top mu oynayalım.
Bozkurt: Eski bir futbolcu olarak, maç yapabilirsiniz.
Erdoğan: Olabilir.
Bozkurt: Büyük futbol kulüpleri de bir maç düzenleyip, kadına karşı şiddetin önlenmesi gerektiğini gündeme getirebilirler.
AP Komitesi'nin diğer üyeleri de, Başbakan Erdoğan'dan aile içi şiddet konusunda özel bir açıklama yapmasını istediklerini, bu açıklamada Birleşmiş Milletler ve diğer örgütlerce yürütülen tüm kampanyalara destek verilmesini rica ettiklerini dile getirdi.
'Hükümet etkinlikleri artırmalı'
Üyeler, 2006'nın 'Kadına Şiddete Hayır' yılı olarak anılacağını belirtirken, Türk hükümetinin de bu yöndeki etkinliklerini artırmasını istedi ve "Başbakan Erdoğan kadın konusunda çok hassas ve bu bizi çok sevindirdi. Türkiye'yle her türlü işbirliğine açığız" diye konuştu. Erdoğan'ın görüşmede, "Kadına karşı şiddet kabul edilemez. Hükümetimiz mücadelede kararlıdır" dediği belirtildi.
Görüşmede türban konusunun gündeme gelmediğini belirten Bozkurt, kadın haklarının yalnızca türbana indirgenmesinden rahatsız olduğunu da söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7367477367470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.