Erdoğan'dan Kanuni'ye Osmanlıca sınavı

Erdoğan'dan Kanuni'ye Osmanlıca sınavı
Erdoğan'dan Kanuni'ye Osmanlıca sınavı
Gezi Parkı için Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer alan sanatçı Halit Ergenç, Başbakan'ın Osmanlıca sınavından geçemedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile sanatçılar ve Taksim Dayanışma Platformu temsilcileri ile yaptığı görüşmenin perde arkası ortaya çıkmaya başladı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu‘nun ‘ Gezi Parkı artık sosyolojik toplumsal meseledir’ sözlerine çok sinirlenen Erdoğan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran sanatçı Halit Ergenç’e çıkıştığı öğrenildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim Platformu’nu kabulünde, heyette yer alan sanatçı Halit Ergenç arasında ilginç dialoglar yaşandı. Geçen aylarda Halit Ergenç’in ’Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman karakterine ilişkin eleştiriler yapan ve “Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Dizinin yönetmenlerini kınıyorum. Yargı gerekli kararı vermeli” diyen Erdoğan, görüşme sırasında da göndermeler yaptı. Erdoğan’ın, olaylar sırasında takındığı ‘sert üslubu’ gündeme gelince Ergenç’e dönerek, “Kanuni’de sert mizaçlıydı. Sen bunu biliyorsundur” dediği belirtildi. Erdoğan’ın ayrıca Ergenç’e Osmanlıca bazı kelimeler söyleyip anlamını sorduğu, Ergenç’in bilememesi üzerine de “Sen Kanuni’yi canlandırıyorsun, bunları nasıl bilmezsin” dediği öğrenildi.