Erdoğan'dan Maliki'ye davet

Türkiye, Kuzey Irak'taki Kürt gruplarla doğrudan temas kurmak yerine merkezi hükümetle temaslarını yoğunlaştırmayı tercih etti.

ANKARA - Türkiye, Kuzey Irak'taki Kürt gruplarla doğrudan temas kurmak yerine merkezi hükümetle temaslarını yoğunlaştırmayı tercih etti.
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı ABD ve Bağdat yönetimiyle temasları yoğunlaştırırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi ay sonunda Ankara'ya davet etti. "Ortada tek sorun var, o da güvenlik" diyen diplomatik kaynaklar, Irak tarafının bu davete olumlu yaklaştığını belirtiyor. Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran da, Erdoğan-Maliki görüşmesinin iki ülke arasındaki diyalog sorununu çözeceğine inanıyor. Maliki'nin 'güvenlik' sorununu aşıp, Ankara'ya gelmeyi çok istediğini söyleyen Ümran, "PKK'ya karşı Ankara ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu daha önce söyledik. Ankara'nın PKK'yla mücade-le konusunda yalnız kaldığını düşünmesi anlamsız. Türkiye de, Irak da zor bir dönemden geçiyor, bunu da herkes biliyor" dedi.