Erdoğan'dan Obama'ya IŞİD telefonu

Erdoğan'dan Obama'ya IŞİD telefonu
Erdoğan'dan Obama'ya IŞİD telefonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasındaki telefon görüşmesinde, IŞİD'e karşı mücadelede işbirliği ve Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerinin ele alındığı bildirildi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Görüşmede, IŞİD ile mücadele, Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceği, PKK ve G20 zirvesinin gündem konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nde yapılan yazılı açıklamada Erdoğan ve Obama'nın bu gece telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, görüşmede, DAEŞ ile mücadele konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesini ve Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceğini ele almışlardır.

ABD Başkanı Obama, 10 Ekim'de Ankara'da yaşanan terör saldırısını kınayarak taziyelerini iletmiş, ülkemizin güvenliğine yönelik tehditlere karşı ABD olarak Türkiye 'yle dayanışma içinde olduklarını belirtmiştir. İki lider, Suriye'de siyasi geçiş süreci için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla DAEŞ'e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefleri olduğunu teyit etmişlerdir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kalmışlardır. İki lider, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları desteklediklerini vurgulamışlardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Antalya'da yapılacak olan G20 zirvesinin gündem konuları hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır."
AA