Erdoğan'dan rest

Erdoğan'dan rest
Erdoğan'dan rest

Erdoğan cuma namazını Beştepe Hisarcıklıoğlu Camii nde kıldıktan sonra çıkışta bir simitçiden aldığı simitleri çevredeki vatandaşlara dağıttı.

Başbakan, yeni anayasa için "Meclis yapmazsa millete gideriz" derken İmralı heyeti konusunda henüz kendisine isim getirilmediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yeni anayasa yapma çalışmaları konusunda “Meclis bunu yapmazsa, bu yolda bizimle yürüyecek olanlarla birlikte millete gider, sivil bir anayasayı milletin takdirine sunarız” dedi. Erdoğan, İmralı’ya gidecek heyette kimlerin yer alacağına ilişkin bir soruya da “Bana henüz bakanım isimleri getirmedi. Ben de gazetelerden okuyorum” yanıtını verdi.
Erdoğan,dün Ankara’da AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında çeşitli konularda şu mesajları verdi:
YENİ ANAYASA: Yeni anayasa konusunda ilanihaye müzakere olamayacağını, eğer bir taslak oluşmazsa kendi taslaklarımızla milletinin önüne çıkacağımızı ifade ettik. Muhalefet ise benim bu açıklamamın hemen ardından milletin takdirini bir kez daha ayaklar altına almaya başladı. Çünkü bunlar siyasi tarihleri boyunca anayasadan darbelerin veya darbelerin gölgesinde hazırlanan metinleri anladılar. Ne milletin ne de TBMM’nin bir anayasa yazabileceğine hiçbir zaman inanmadılar. Şu ana kadar 100’ü aşkın madde görüşüldü, 30-31 maddede mutabık kalındı. Masadan kalkan taraf biz olmayacağız ama bu müzakereler ilanihaye devam edemez. 2012 sonuna kadar bitirilecekti. Bitmedi. Sayın Meclis Başkanımız, ‘Bunu biraz daha uzatalım’ diye nezaket ziyaretinde bulundu. Sayın Meclis Başkanımızın açıkladığı istikamette çalışalım, bu iş bitsin. Biz bugün de yarın da milletin takdirinden kaçmayız, milletin tercihine, TBMM’nin bir anayasa yapması talebine, millet bunu istiyor, biz de bunun yapmanın gayreti içinde olacağız. Bu olmazsa milletimizle birlikte yola devam ederiz.
KILIÇDAROĞLU’NA İKİ SORU: Aylardır CHP Genel Başkanı’nın iki konuda kamuoyuna net bir şey söylemesini bekliyoruz. Bir, Suriye’nin zalim rejimiyle bu muhabbetiniz nedir? İki, tutuklu gazeteci, avukat diyerek adeta korumaya aldığınız Türkiye’nin hatta dünyanın en kanlı terör örgütleriyle muhabbetiniz nedir? Ben ne zaman üye olacağını da o örgütlere bekliyorum, o ayrı mesele.
MİLLETE RAĞMEN OLMAZ: Esasen terörün bitmesi noktasında bu düşüncemizi defalarca dile getirdik. Eğer kan duracaksa her türlü bedeli ödemeye hazırız. Ancak atacağımız adımlar, milletimize rağmen olmaz. 76 milyonun hissiyatını gözetiriz.
BDP’YE ÇAĞRI: AK Parti olarak biz bir risk alıyor, ülkenin kanayan yarasını sarmanın mücadelesini veriyoruz. BDP, sen bu riski almak durumundasın. Eğer Kandil’den gelecek mesaja göre hareket edecek olursan bilesin ki ‘Ben bu kanın durması için gayret ettim’ deme hakkına sahip değilsin. Eğer BDP, MHP gibi davranırsa, popülizmi yöntem olarak seçerse sürece hiçbir katkısı olmaz ve olamaz. Ben MHP Genel Başkanı’nın son derece nezaketsiz, son derece sakil ifadelerine cevap vermeyeceğimi ifade ettim.
İMRALI HEYETİ: Başbakan Erdoğan, cuma namazı sonrası bir gazetecinin İmralı’ya gidecek heyette kimlerin yer alacağına ilişkin sorusu üzerine ise “Bana henüz bakanım bu isimleri getirmedi. Ben de bu isimleri gazetelerde okuyorum” dedi.

Grup Yorum’un şiiri...

Erdoğan konuşmasında AKP Kadın Kolları’nın Çanakkale’ye götürdüğü Diyarbakırlı çocukların mektuplarından bölümler de okudu. Bir mektupta Grup Yorum’un şiirine yer verilmişti: “Bizler canımızdan bir parça koparcasına en iyilerimizi verdik toprağa yaratılan değerlerimin onurumun ahlakın inancın simgesi olarak bilincimizi aydınlatıyor ve bizi kopmaz bağlarla bağlıyor bu toprağa bu vatana. Şehitlerimizin ölmeyeceğini biliyoruz.”
Grup Yorum’un şiiri ise şöyle: “Canımızdan bir parça koparırcasına en iyilerimizi verdik toprağa onlar, yaratılan devrimci değerlerin onurun, erdemin, inancın simgeleri olarak yüreklerimizi dolduruyor bilincimizi aydınlatıyor bizi kopmaz bağlarla bağlıyor devrime.”