Erdoğan'dan Say'a yanıt: Bu topraklarda kalır...

Başbakan'dan Fazıl Say'a: Sanatçı ülkesini terk etmez

"Azınlıkta kaldık. Dışlanıyoruz. Bakan eşleri türbanlı, İslamcılar kazandı. Türkiye'yi terk edebilirim" sözleri...

MARTIGNY / İZMİR - "Azınlıkta kaldık. Dışlanıyoruz. Bakan eşleri türbanlı, İslamcılar kazandı. Türkiye'yi terk edebilirim" sözleri büyük yankı uyandıran ünlü piyanist Fazıl Say, sözlerinin arkasında dururken, "Buradaki hayallerim öldü" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Say'a, dün İzmir'den mesaj verdi: Bu ülkenin sanatçısı bu topraklarda kalır.
Fazıl Say, bir Alman gazetesine Türkiye'de İslamcıların gücünün artmasından endişe duyduğunu anlatarak, Türkiye'yi terk edebileceğini söylemişti. Ünlü piyanist Fazıl Say'a bazı AKP'liler 'kapıyı göstermişti'. İsviçre'nin Valais Kantonu'na bağlı Martigny şehrindeki Lozan Oda Orkestrası eşliğinde verdiği konserden sonra açıklama yapan Fazıl Say, "Sözlerimin arkasındayım" diyerek şöyle konuştu:
"Biz azınlıkta kaldık. Ancak yüzde 30'u teşkil ediyoruz. 'Buradaki hayallerim öldü' diyebilirim. Bu durumu Türkiye'deki herkes görüyor ve biliyor. Ben bunu dile getirdim, hepsi bu kadar. Yine söylüyorum; 'İleride kızımı alıp bu ülkeden gitmeyi düşünüyorum' dedim."
Fazıl Say, Cumhurbaşkanlığı'nın, kendisini Çankaya'daki resepsiyona davet ettikleri yönündeki açıklamasına ise, "Her ne kadar davetiye yollandığı söylense de ben buna pek inanmıyorum. Ankara'daki adresime her türlü posta gelirken, bu davetiyenin ulaşmaması hayret verici. AKP'nin içindeki bazı milletvekillerinin benim bu davranışımdan ötürü beni pek sevmediklerini gayet iyi biliyorum. Yakında basın toplantısı yaparak bu konulara tam bir açıklık getireceğim" yanıtını verdi.
Fazıl Say'ın yankı uyandıran açıklamalarına, dün Başbakan Erdoğan'dan da yanıt geldi. İzmir'de açılışlara katılan Erdoğan 'Nesiller Buluşuyor' adlı toplantıdaki konuşmasında, Say'ın ismini anmadan şunları söyledi:
"Dinamizmi birleştiren, insani zenginliklerine yeni zenginlikler katan bir Türkiye'nin, sanatçısıyla halkını bir araya getiren güçlü bir Türkiye olacağı muhakkak. Bu ülkenin sanatçısı, bu ülkeyi terk etmez. Bu ülkenin topraklarında doğan, bu ülkenin topraklarında kalır."
Türkiye'nin bugünlere çok zorlu yollardan geldiğini ifade eden Erdoğan, "Gençlerimiz de şimdi bu kutlu emaneti çok daha ileri seviyelere taşıyacaktır" diye konuştu.
'Bizim mahallede baskı yoktu'
Erdoğan daha sonra yaklaşan Kurban Bayramı'na dikkat çekerek, 'tatile çıkılmayan, büyüklerin ellerinin öpüldüğü' eski günleri andı:
"Bizim mahallelerimiz vardı. Ama bizim mahellelerimizde mahalle baskısı yoktu, mahalle dayanışması vardı. Bizim kültürümüz mahalle dayanışmasını getirir. Onun için o günlere hasretiz. Onun arayışı içindeyiz."
Erkan Mumcu: Sansür yok
Bu arada Fazıl Say'ın, önceki demeçlerinde, 'Metin Altıok Ağıtı' isimli oratoryosunu sansürlediğini öne sürdüğü dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise dün açıklama yaptı. Sadece etkinlik sırasındaki sinevizyon gösterisiyle ilgili müdahalesinin olduğunu belirten Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, "Bazı sanatçılar konser sırasında gösterilecek sinevizyondan rahatsızlıklarını bana iletti. Bunun üzerine etkinliği düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı'yla konuştum. Sanatsal niteliğiyle değil propaganda niteliğiyle öne çıkan sinevizyon gösterisiyle ilgili tutumum son derece haklıdır. Say'ın hakkımdaki açıklamalarını üzüntüyle izliyorum" diye bilgi verdi.