Erdoğan'dan 'Su şûrası toplansın' talimatı

Hükümet su sorununa çözüm bulmak için 'su şûrası' toplayacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, şuranın toplanması için talimat verdiğini belirtirken, sıkıntıdan AKP'li belediyelerin...

ANKARA - Hükümet su sorununa çözüm bulmak için 'su şûrası' toplayacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, şuranın toplanması için talimat verdiğini belirtirken, sıkıntıdan AKP'li belediyelerin sorumlu olmadığını, sorunun küresel olduğunu söyledi. Ancak Erdoğan, 'yatırımlardaki gecikmeyi' de kabul etti.
Başbakan Erdoğan dün TBMM'den ayrılırken "Su sıkıntısı yaşıyor musunuz?" sorusu üzerine, "Bizim evde su sıkıntımız şu anda yok. Evde depo vardı zaten. Ama biraz da medyanın bu işe yardımcı olması lazım. Yani olayı çok abartıyoruz gibi geliyor. Çünkü1994'te İstanbul'da buna benzer bir sıkıntıyı yaşamıştık; öyle devralmıştık. Ondan sonra yaptığımız bazı hamlelerle iş çözüldü" diye konuştu.
'Belediyeler sorumlu değil'
Ankara'da da suyu kullanma kültüründe dikkatli davranılması halinde, yeni yapılmakta olan hattın kurulmasıyla da bu sıkıntının aşılacağını belirten Başbakan Erdoğan şöyle dedi: "Ama olayı çok farklı yerlere çekenler var, kusura bakmasınlar. AKP'li belediyelerde su sıkıntısı falan... Bir defa küresel bir olay var. Dünyanın her yerinde bir küresel ısınmanın getirdiği netice, sıkıntı var. Irmaklar, nehirler, dereler kuruyor. Yani ırmakların derelerin kurumasının müsebbibi belediye başkanları mıdır? Bu kadar komik şeyler olur mu? Yani AKP'ye vurabilmek için gel getir olayı buraya dayandır.
'İstanbul'da sıkıntı yok'
Belki daha önce yapılması gereken farklı yatırımlar, bereketli, kuruması daha geç olacak nehirler de buraya (su kaynaklarına) bağlanabilirdi. Bunları da bir gecikme olarak kabul etmiş olalım. İstanbul'da da zaten şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Bundan sonraki sürece yönelik büyükşehirlerimiz, denizlere akıp giden ırmakları değerlendirecek, özel sektöre ihale ettiğimiz birçok yerler var. Onları bir an önce devreye alacağız.
Enerji Şûrası'yla beraber
Onun için de bizim şu an önümüzde bir Enerji Şurası var; bununla ilgili Enerji Bakanımıza (Hilmi Güler) talimatım var. Bu şûrayla beraber bir 'su şûrası' da düşünüyorum. DSİ olarak bu konuda Türkiye genelinde neler yapabiliriz, bunların adımlarını atacağız. Bakanımıza hazırlıkları yapın talimatını gönderdim. Onlardan gelecek cevaba göre de takvimi hazırlayacağız."