Erdoğan'dan Türk'e: Yerini belirledi

Başbakan, Türk'ün 'silah bırakma' çağrısına sitem ederken 'Yerini ortaya koyması bakımından anlamlı. Asker silah bırakmaz' dedi. DTP Erdoğan'a jet yanıt verdi: Şaka gibi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün ‘silah bırakma’ çağrısını değerlendirirken, “Bölücü terör örgütü silah bırakmak durumundadır. Güvenlik güçleri hiçbir zaman silahı bırakmaz” dedi. DTP ise Erdoğan’a verdiği yanıtta kendilerinin güvenlik güçlerinin silah bırakmasını değil, operasyonların durdurulmasını istediklerini vurguladı.
Erdoğan, dün yeni teşvik ve istihdam paketine ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin, Türk’ün ‘Silahlar bırakılsın’ talebini hatırlatması üzerine şunları söyledi: 
“Parlamento içinde olan DTP lideri, adeta tarafları silah bırakmaya çağırıyor. Bakın burada ‘taraflar’ olamaz. Burada ‘taraf olur’. Silah bırakması gereken kimdir? Bölücü terör örgütü silah bırakmak durumundadır. Güvenlik güçleri hiçbir zaman silahı bırakmaz. Güvenlik güçleri her zaman polisiyle, askeriyle silahlıdır.
Ama kalkıp da parlamento içinde bir siyasi partinin lideri olarak böyle bir çağrıda bulunmak, bir defa kendisinin yerini ortaya koyması bakımından çok anlamlı ve bu hiç hoş değil. Bizim bir defa Kürt kökenli vatandaşlarımızla ilgili en ufak sorunumuz yok. Biz bu konuda açılımımızı yaptık. Onlar bizim aynen, Türkü’yle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcüsü’yle, Abaza’sıyla, bu ülkenin altkimliğini oluştururlar dedim.
Ama ‘bizi üstkimlikte birleşecek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında da kimsenin hayır dememesi gerekiyor’ dedim. Yoksa benim için yaratılmışların hepsi aynıdır. İnsan olarak hepsi aynıdır. Çünkü Yunus’un diliyle severim, yaklaşırım, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek bizim değerlerimizin gereğidir.
Onun için onlar bizim o noktada kusura bakmasından sevemezler. Eğer seviyorlarsa o zaman silahı ellerinden onların bırakması lazım. Onların Kürt vatandaşlarımızın haklarıyla ilgili bizim verdiğimiz mücadeleye yönelik verdikleri herhangi bir mücadele yoktur.”  

‘Başbakan anlamamış’
Başbakan’ın sözlerine DTP’den jet yanıt geldi. DTP Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Fatma Kurtulan yazılı açıklamalarında Erdoğan’ın sözlerini ‘şaka gibi’ diye yorumladı. Açıklamada DTP’nin, aydınların, sivil toplum örgütlerinin yaptığı çağrının, ‘operasyonların durması’ çağrısı olduğu belirtildi. Açıklamada şunlar vurgulandı:
“Ancak Başbakan bu çağrıyı ‘ordunun silah bırakması’ olarak anlamakta ısrar edip aslında işi yokuşa sürmenin ve kendince haklı çıkmanın nafile çabası içine girmiştir. Bir ülkenin Başbakanı’nın, o ülkenin en önemli sorunuyla ilgili toplumsal talepleri henüz anlamamış olması son derece hazin ve trajik bir durumdur. Başbakan, bu duruşuyla demokratik çözüm arayışlarına henüz ne kadar uzak olduğunu da ortaya koymaktadır. Başbakan’ın anlayabileceği bir şekilde ifade etmek gerekirse Ordunun veya Emniyet’in silah bırakması gibi abes bir çağrı değil bizim yaptığımız, açıkça operasyonların durması çağrısı yapıyoruz.” (Radikal)