Erdoğan'dan uyarı: Tepkiler farklı etnik kimliklere yönelmesin

AKP Grubu'nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Bush'a "Somut adım bekliyoruz" diyeceğini söyledi. Erdoğan , "PKK terörü herkes için bir samimiyet testidir" dedi. Erdoğan halkın tepkisini göstermesinin normal olduğunu, ancak bu öfkenin farklı etnik kimliklere yönelmemesi gerektiğini de belirtti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada terörle mücadeleye geniş yer ayırdı. Erdoğan, ülkede yaşanan terör olaylarıyla ilgili olarak, "Türkiye, kendi göbeğini kendi kesme noktasına gelmiştir. Kendini koruyacak güç ve kararlılığa da sahiptir. Millet olarak huzur ve istikrarımızı, bölgedeki güç hesaplarına asla kurban vermeyeceğiz. Bunu da artık herkesin öğrenmesi lazım" dedi.

ABD ZİYARETİNDE NELER SÖYLEYECEK?

Hafta sonunda ABD’ye gerçekleştireceği ziyarete işaret eden Erdoğan, bu görüşmenin, hem Türkiye, hem bölge, hem de ABD için önemli olduğunu vurguladı. Başta ABD Başkanı Bush olmak üzere tüm muhataplarına, Türkiye’nin terör konusundaki kararlılığını ve milletin hissiyatını bir kez daha açık ve net şekilde ifade edeceğini belirten Erdoğan, "Hem stratejik ortak ve müttefikimiz olan, ayrıca bölgedeki konumu nedeniyle Irak ile ilgili konularda öncelikli sorumluluğu bulunan ABD’den, terörist odaklara karşı acilen somut adımlar beklediğimizi açıkça ifade edeceğiz" dedi.

'BİZ SAMİMİYİZ HERKES DE ÖYLE OLSUN'

Türkiye’nin dünyanın dört bir yanındaki terör örgütlerine karşı da kendisine yönelik teröre karşı da duruşu, kararlılığı ve samimi duruşunun ortada ve net olduğunu belirten Erdoğan, bunu Afganistan, Somali, Kosova ve Bosna-Hersek’te gösterdiğini kaydetti. Türkiye’nin küresel terörizme karşı bugüne kadar yaptıklarının da herkesin malumu olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye, şimdi kendisine yönelen terör örgütüne karşı uluslararası camianın ve dost ülkelerin de aynı net ve samimi duruşu sergilemesi, somut adımlar atması gerektiğini düşünmektedir ve bunu kendilerine ifade edeceğiz. Türkiye, kendi göbeğini kendi kesme noktasına gelmiştir. Kendini koruyacak güç ve kararlılığa da sahiptir. Bunu da herkesin iyi anlaması lazım. PKK terörü, herkes için bir samimiyet testidir. Bu testin, bölgenin ve bundan sonraki ilişkilerimizin kaderini belirleyecek önemde olduğunu da ifade edeceğiz. Millet olarak huzur ve istikrarımızı, bölgedeki güç hesaplarına asla kurban vermeyeceğiz. Bunu da artık herkesin öğrenmesi lazım. İnanıyorum ki bu görüşmeler neticesinde Türkiye’nin sabrının sona geldiği, terörün sonunu getirecek adımların tartışmasız bir kararlılıkla atılacağı noktada olduğu, çok daha iyi anlaşılacaktır."

'YOL HARİTASI İSTEYECEĞİZ'

Terörün, sadece bir ülkenin içinde yeşermeyeceğini, terörün uluslararası boyutununu da olduğunu anlatan Erdoğan, Türkiye’deki terör örgütünün de uluslararası destekleriyle şu anda güç bulduğunu söyledi. Terör örgütünün sırtını dayadığı yerler olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sırtını dayadığı yerleri de Amerika ile açık ve net konuşacağız. Yataklık eden ülkeler vardır, bunları kendileriyle açık ve net konuşacağız. Şu anda uyuşturucu pazarlamasının en önemli kaynaklarından bir tanesi olduğunu konuşacağız ve tüm bunlar, parasal kaynaklar olarak terör örgütüne akmaktadır.Amerika, zaten terör örgütünün elindeki silahlarını kabul etmiş durumdadır. Bunların da açık ve net izahını isteyeceğiz. Bunların çözülmesinin bir an önce gerçekleşmesini, bunun artık bir yol haritasıyla sürece bağlanmasını isteyeceğiz.

'TELVİZYONDA YORUM YAPANLARA ELEŞTİRİ'

Erdoğan, şunları kaydetti: "Zaman zaman bazı televizyon kanallarında görüyoruz. Çeşitli, güya bu alanlarda tecrübe sahibiymiş... Çıkıp orada konuşanları görüyoruz. Yaptıkları tek iş var: Tahrik etmek...Bunlar sadece tahrik memuru olarak görev yapıyor. Buradan çok açık ve net söylüyorum: Sıfatı ne olursa olsun, hangi görevde olursa olsun, ister emekli ister muvazzaf olsun, kim olursa olsun Bunlar, bu ülkenin birliğine, beraberliğine saldırmaktan başka bir şey değildir. Çünkü bunların sırtında herhangi bir sorumluluk yok. Sadece oraya gelip, acaba biz buradan şu anda hükümeti nasıl köşeye sıkıştırırız, yaptıkları bu.

Hükümetin ve kurumlarımızın görevi bellidir. Ama biz şu anda devlet olarak kurumlarımızla dayanışma içerisinde bu süreci işletirken, kalkıp da televizyon televizyon dolaşmak suretiyle ülkenin birliğine, kusura bakmasınlar, kurşun sıkanlar, karşısında bizi bulacaktır. Bu işleri çok çok iyi biliyorlarsa, girerlerdi bir partiye, oralarda siyasete soyunurlardı ve siyasete soyunmak suretiyle de ülkenin kaderinde söz sahibi olurlardı. Niye girmediler siyasete? Ama yok. Bunlar sorumluluk alamazlar, taşın altına ellerini sokamazlar. Bizim birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bir şehidimiz olduğu zaman ciğerimizin nasıl dağlandığını onların hiçbirisi bilemez, bunu sadece Allah bilir."

'TEPKİLER ÖLÇÜYÜ AŞMASIN'

Bugüne kadar Türkiye’deki kardeşlik iklimini bozmak için düzenlenen tezgahların tümünün tezgah kuranların başına yıkıldığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Türkiye’nin bütün bölgeleri, bütün şehirleri ve bütün köyleriyle kalkınmasını engellemek isteyenler, demokratik gelişmesini, zenginleşmesini, sosyal sorunlarını çözmesini ateşli bir oyunla engelleyeceklerini sananlar, büyük bir yanılgı içindedirler. Bilsinler ki bu ateş; bizim değil, onların yüreğini yakacak bir ateştir. Terör eylemleriyle siyasi birliğimizin zaafa düşmeyeceğimizi çok iyi bilenler, ateşin düştüğü yerden daha fazlasını yakması isteyenler, en güçlü olduğumuz noktaya, milli birlik ve beraberliğimize dönük provokasyon hesapları yapabilirler. Buna karşı, sokağa yansıyan hiçbir tepkinin ölçüyü aşmaması için herkesi ama herkesi azami dikkate davet ediyorum. Ne demek istiyorum? Tekrar altını çizeyim: Sokaktaki tepkiler doğaldır, normaldir ama bu tepki, asla ülkemde yaşayan ve bizim zenginliğimiz olan farklı etnik unsurlara yönelik olmamalıdır. Burada ben sizlerden özel hassasiyet istiyorum. "