Erdoğan'dan 'uzatmalı' üniversitelilere kötü haber


Erdoğan'dan 'uzatmalı' üniversitelilere kötü haber

Erdoğan'dan 'uzatmalı' üniversitelilere kötü haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Edirne'de yapımı tamamlanan bazı tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Af bekleyen üniversitelilere de seslendi.

Başbakan Erdoğan , Edirne'de af bekleyen üniversitelilere seslendi, öğrenim süresiyle ilgili düzenleme sinyali verdi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından üniversitelileri ilgilendiren o bölüm o bölüm:

Kardeşim, kardeşim, bak kardeşim. Biz üniversitelerde defaatle af ilan ettik. Ama bu aflarda yolsuzluklar var. şu anda sınırsız af diye bir şey tanımıyoruz. Çünkü bu öğrenciler üniversiteleri terör alanına çevirdiler. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek, bitirmeyen kusura bakmasın.

Artık diyor ki ben nasıl olsa üniversite öğrencisiyim. Kardeşim 6 yılda bitireceksen bitir, 7-8-9 yıl sınırsız böyle bir şey olur mu?

Şunu iyi bilmemiz lazım. Öğrenci terör alanına çeviren değildir. Öğrenci öğrenciliğini bilecek. Okuyacak okulunu bitirecek. 

Onun için de artık hedef koyuyoruz. 6-7 yıl bitirdin, bitirdin. Bitiremediğin takdirde artık güle güle. Bir çok terör eylemlerine karışmış olanlar bu tür aflardan istifade etmek suretiyle, okullarımızı çok zor berbat duruma getirdiler. 

İstiyoruz ki bu ülkenin gençliği, bilgisayarına kitabına kilitlensin ve diğer ülkelerle yarışır hale gelsin. Bu adımları atarken harç dediler, harcı kaldırdık. Üniversitelerde harç alınmıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1165099116509910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimse de çıkıp demiyor ki ? - Muhammet Sami Bayram

  Kimse de çıkıp demiyor ki, hafız başbakanlığı 3 dönem de bitireceksen bitir, ne o 3,4,5,6 .. 2023 ....

  demokrasi de usul bellidir. - bizeke

  Terör eylemlerine karışan öğrencileri savcılar iddianame hazırlar ve hakimler yargılar suçlulara ceza verilir ve öğretim hakları da son bulur. Demokratik bir ülkede usul budur.Türlü nedenlerle öğretimlerini bitiremeyenlerine terörist muamelesi yapılması tümüne ceza verilmesi ve öğretim haklarına son verilmesi ,gençlere yapılan çok büyük haksızlık olmaz mı?

  biz bu filmi gördük - denizcikedi

  hoş geldin Kenan Evren. 12 Eylül faşizmi, üniversiteleri "adam" etmek için bunların aynısını yaptı. "zaten farkımız yok" derseniz buyrun.

  Okuyan Okur. - Clear

  Okumayan da gider,boşaltığı yeri okumak isteyen doldurur.Vergilerimiz de boşoboşuna "aylaklara" gitmemiş olur.Başbakan doğru söylüyor.

  Hadi Okulu Bitirdin!... - ismailh

  Sayın Recep Bey, Siyaset yapıyorsunuz, halka şirin görünüp,sanki önemli bir noktaya değiniyormuş gibi yapıyorsunuz... Bir geriye bakın,lütfen son on yılı aşkın sürede, bu ülkede hangi öğrenci, hangi KOBİ, hangi esnaf kaldı ayakta durabilen? ( Dev şirketler veya holdinglerden bahsetmiyorum.) Nefes alandan vergi alınan bir ülkede yaşadığımızı bir farketseniz? Geçmişi devamlı gündeme getirmeniz, insanları devamlı ötekileştirmeniz, sizden olmayan gençliği yok saymanız, gençleri, dinleri, mezhepleri,tarikatları, vatandaşları sınıflandırmaya yönelik konuşmalarınız beni fevkelade üzüyor!Ben mi yanlış algılıyorum? Keşke siz haklı çıksanız ama inanın olmuyor, hayal başka, gerçek başka...Son sözüm; İki oğlum var, biri süresinde bitirdi her okulunu, diğeri süresinde okumaya devam ediyor ve o da seneye bitirecek okullarını, ama onlara iş var mı ortada? Siyaseten "Gençler iş beğenmiyorlar..." demeyin, lütfen. Sizinde evlatlarınız var, nerede ve kaç liraya çalışıyorlar, lütfen söyleyin?

  Ne kötü bir insanmışım ben?! - GaletaUnu

  Okul durumum: 2 sene önlisans 1 sene intibak 2 sene lisans 1 sene uzama = 6 sene yüksek öğretim. Kredi Yurtlar Kurumuna bir sürü borç, yanı sıra lisansta ikinci öğretim harcım dönemlik 764.50 TL. ( 4 sene 8 dönem eder.) Bunun yanı sıra 2 seneden uzun Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nda eğitim gönüllüsüydüm (Gönüllü kelimesini açıklayayım, para almadan iş yaptık, çocukların gülümsemesi en büyük kazancımızdı!). Bunun yanı sıra yüksek öğretim alanında -yükseköğretime hazırlayan değil!- faaliyet gösteren bir dersanede çalıştım (ki okul uzaması bundan oldu, harç parası çalışarak çıkıyor n'apalım? Okul uzayınca işi bıraktım. Şimdi yarı zamanlı bir işte çalışıyorum.)Ben ne pis bir insanmışım! Dersanede çalıştım ondan mı kötü oldum acaba? Ben de diyorum neden benim gemiciğim yok?! Neden, diyorum, ben de bir gemicik alıp, askerden yırtıp paraya para demeden yaşayamıyorum! Yahut neden bir danışman olup bana danışılmasına karşı para alamıyorum! (Hocalarımız da çok kötüymüş be! Adamlara her gün danışıyoruz, maaşlarını bile tam alamıyorlar!) Üniversiteler ne pis yerlemiş be(!)

  öğrencilerden elini çek! - bilbo86

  Sen acaba bunları söylerken hem okuyup hem çalışmak zorunda olan öğrencileri düşündün mü? Uzatmalı öğrencilerden hala harç alındığının farkında mısın? Türkiye'de bir yere gelememiş evlatlarını yurtdışında parayı bastırıp okutmak, "senin" bakanlarının çocuklarını özel kontenjanlarla en iyi üniversitelere yerleştirmek tuzu kuru olan sana kolay gelir belki ama bana dokunuyor. Öğrenciye ev kolay bulunmuyor başbakan! Yurt, desen oraya da el attın zaten.. Madem öğrencileri bu kadar düşünüyorsun ibb bursu neden kalktı? İşsizden bile sigorta pirimi alan bir sağlık düzenlemesine imza atan sen değil misin? Demokratik bir hukuk devletinde yaşadığımızı zanneden sen hangi mantıkla uzatmalı öğrencilere terörist damgası vuruyorsun? Artık yeter! Bence biraz daha az konuş ve üniversitelerden elini çek!