Erdoğan'dan YÖK'e teşekkür

Erdoğan'dan YÖK'e teşekkür
Erdoğan'dan YÖK'e teşekkür

Erdoğan, ?YÖKsağ olsun bir haksızlığı gidermiştir? dedi. FOTOĞRAF:YAVUZ ÖZDEN

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin özellikle seçim döneminde kullandığı ‘katsayı mağduruyeti’ konusunu meslek liselilerin lehine çözen YÖK’e teşekkür etti. Suriye’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, üniversiteye girişte meslek liselerine yönelik katsayının kaldırılmasına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
“YÖK sağ olsun şu ana kadar olan eğitim özgürlüğüne yönelik bir haksızlığı gidermiştir. Çok daha farklı ve dünyadaki bütün bu noktadaki çalışmaları değerlendirerek bir adım atmışlardır. Ben, bu geciken, binlerce meslek lisesi mezununun mağdur edildiği böyle bir süreci düzelttikleri için kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Ama bunu hâlâ farklı yerlere çekmek isteyenler var. Kimse bunu farklı yerlere çekmek istemesin. Bu tüm meslek liselilerin mağduriyetiydi. Bu giderilmiştir. Bunun yanında da artık gerçekten kabiliyeti olan, gerçekten yönlendirme noktasındaki iki aşamalı sınavla da hakikaten farklı bir sürecin başlamış olması inanıyorum ki başarılı öğrencilerin istedikleri yere gitmeleri noktasında ki sürece de katkısı olacaktır. Bunu da ben isabetli bir adım olarak görüyorum.”  

Saadet de mutlu
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da kararı, “Geç kalınmış bir düzenleme olsa da alınan bu kararı büyük bir memnuniyetle karşıladığımızı ifade ediyorum. YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan’ın şahsında, bu haksızlığın giderilmesi yönünde oy kullanan bütün kurul üyelerini tebrik ediyor ve bu süreçte emeği geçen herkese milletimiz adına teşekkür ediyorum” diye yorumladı. (Radikal)