Erdoğan'dan Zeytinburnu'ndaki gökdelene büyük tepki

Erdoğan'dan Zeytinburnu'ndaki gökdelene büyük tepki
Erdoğan'dan Zeytinburnu'ndaki gökdelene büyük tepki

Başbakan Erdoğan, 23 Nisan kutlamaları için Türkiye'ye gelen çocukları kabulünde bir Rus çocuğunun elini öptü.

Başbakan Erdoğan, Zeytinburnu'nda yükselen ve şehrin siluetini bozan 'OnaltıDokuz' isimli kulelere tepkisini dile getirerek, "Sahibiyle konuştum. Tıraşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar. O yüzden çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul milletvekillerinin “Dikey binalar İstanbul’un siluetini yok ediyor” itirazına ilginç yanıtlar verdi. Zeytinburnu’nda tartışma konusu olan OnaltıDokuz isimli projelerle ilgili sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Benim haberim yoktu, firmayı uyardım, dinlemediler. Her geldiğimde binaları sayamam ki, yıldızları saymak mümkün mü? Gözüm kulağım olun, birlikte önleyelim” dedi. Partisinin İstanbul milletvekilleriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Erdoğan, şunları söyledi:


BENİ DİNLEMEDİLER, KÜSTÜM
"Benim her yapılandan haberim olması mümkün değil. Bir bakıyorum bina yükselmiş. Benim gözüm kulağım olun, belediye başkanlarını ve beni uyarın. Zeytinburnu’nda tartışma konusu olan o binaların sahibiyle konuştum. Tıraşlayın dedim, özellikle rica ettim. Çok da yakından tanıdığım biri. Yapacaklarını beklerken, hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum."


YILDIZLAR GİBİ SAYAMAM Kİ
"Benim nereden haberim olsun. Bunları gördükçe kahroluyorum. Her İstanbul’a geldiğimde binaları sayamam ki, yıldızları saymak mümkün mü? Ben kültürümüze uygun bir mimariden yanayım, bunu her yerde söylüyorum. Ankara’da da şehrin dokusuna uymayan bir yapılaşma var. İstanbul’da da böyle. Dikey yapı benim onaylamadığım bir şey, yatay bina yapılmasından yanayım. 4 kat yer altında 4 kat yer üstünde olmalı.” 

Erdoğan'ın artık konuşmadığını söylediği işadamı Zeytinburnu'ndaki OnaltıDokuz isimli projenin de sahibi olan Mesut Toprak...


İSTANBUL’UN SEÇİM KARNESİ 
Erdoğan, İstanbul’da yapacakları projeleri tek tek sıraladıktan sonra ilçe ilçe durum analizi yaptı ve anket sonuçlarını paylaştı. İstanbul genelinde partinin oyunun 52, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oyunun ise yüzde 55 olduğunu söyledi. İstanbul genelinde, CHP 28,5, MHP 8.7, BDP 5.3 olduğunu savundu. Erdoğan ilçelerde AKP ve CHP oy yüzdelerini şöyle sıraladı:

Bahçelievler 53-27, Bakırköy 29-56, Bayrampaşa 63-23, Beşiktaş 23-61, Beykoz 53-28, Beylikdüzü 46-36, Beyoğlu 54-26, Büyükçekmece 50-31, Çalatca 44-43, Çekmeköy 57-26, Esenler 68-14, Esenyurt 53-25, Eyüp 53-31, Fatih 59-19, Gaziosmanpaşa 59-21, Güngören 57-23, Kadıköy 28-54, Kağıthane 59-21, Kartal 45-37, Küçükçekmece 51-28, Maltepe 45-40, Pendik 59-23, Sancaktepe 54-27, Sarıyer 45-40, Sultanbeyli 69-8, Sultangazi 62-21, Silivri 46-34, Şile 44-32, Şişli 39-43, Tuzla 57-23, Ümraniye 60-23, Üsküdar 54-28, Zeytinburnu 54-22, Bahçeşehir 57-24, Adalar 40.1-42. 


İDARİ SÜREÇ VE YASAL EYLEM YOK
Zeytinburnu’nda yer alan ‘OnaltıDokuz’ kuleleri, Four Seasons Bosphorus ve Four Seasons Sultanahmet otellerinin yatırımcısı Astay Gayrimenkul’un ilk konut projesi. Şirketin patronu ve Başbakan Erdoğan’ın ‘yakından tanıdığım’ dediği kişi ise Mesut Toprak. Zeytinburnu’nda 36, 32 ve 27 katlı üç bloktan oluşan OnaltıDokuz projesi aylardır süren bir tartışmanın içerisinde bulunuyor. Tarihi yarımadanın içerisinde bulunduğu ve İstanbul silüetini bozduğu iddia edilen projeye idari bir süreç veya yasal bir eylemde bulunulmadı.
* Projenin yatırım bedeli 175 milyon dolar.
* Projede toplam 496 daire bulunuyor.
* Astay Gayrimenkul araziyi 2006 yılında 45 milyon dolara aldı.
* Projedeki dairelerin yüzde 85’i deniz manzaralı.
* Fiyatlar 600 bin TL ile 4 milyon dolar arasında değişiyor.


  http://www.radikal.com.tr/113006611300666

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kocaman - ocan21

  radikal'in manşeti espiri olsun diye mi atılmış. Bunun neresi büyük tepki? sadece küsmüş.

  arkasinda kim var acaba - keryil

  bu basbakanin dokunamadigi isadamindan urkerim ben. aydin dogan'a milyar dolar borc cikarip suratina sallayan sonra da buhar eden basbakan bu insana sadece kusmus. tabi gecekonduyla karsilastirmayalim, basbakan bu kadar buyuk rantin onunde durmak istemez, yaninda durmak ister. sonucta sevmese de "dev yatirim", insaat balonumuza bir nefes daha hava demek bu. ama erdogan sadece bundan mi sessizligini koruyor, bahsettigi kisi oldugunu tahmin ettigim mesut toprak'in arkasinda birileri var ondan mi cekiniyor, yoksa bizzat talan edecegi siluete (binalar, kanallar, kopruler, camiler...) karsi kullanilmasin diye mi kendini tutuyor? basbakanin otoriterligi de bundan anlasilir iste, birilerini sevmedigi halde "bitirmedi" diye hepimiz saskinlik icerisindeyiz. cunku insanlarin "bitmemesi" hakikaten hukumetle iliskileriyle yakindan ilgili.

  İnsan - cem_ozgen

  fakirin başını soktuğu gecekondusunu yıkmaya aslan kesilenler iş zengin kulelerine şehrin silutine en büyük zararı verecek şekilde ruhsat vermesi,taksim de gök kafesi yaptıranları eleştirenlerin onlara en sert muhalefeti yapanların şimdi aynı işin on kat beteri olan istanbul gibi bir şehrin silüetini değiştiren rezalet ve utanç verici bu tablo altında ezilmeside normaldir.bu kulelere her bakıldığında malesef akp belediyesinin durumunu ortaya koyacak silinmiyecek ayan beyan ortada duracak resmi görüntüsüdür.

  Hangisine inanalim? - yorumcu-okuyucu

  1.RTE'nin 'rica ettim, traslayin' ifadesi gercekten cok komik olmus, kendisi istediginde 'ucube' olarak tanimladigi heykelleri yiktirabilecek guce sahip. Bu durumda ya binalarin yuksekligi/cirkinligi konusundaki sozlerinde samimi degil ya da gucu ancak heykelleri yiktirmaya (!) yetiyor 2.RTE'nin Istanbul'un siluetini bozuyorlar seklindeki yorumlarina inanmak guc kendisi Camlica tepelerine sadece kendisinin arzusu ile dev bir camii yaptirmayi planliyor. Bu yapinin sehrin siluetine olan katkisini kimse ile tartistigina sahit olmadik. 3.Kulturumuze uygun mimarinden yanayim aciklamasi zaten tam evlere senlik, Istanbul farkli kulturlere ev sahipligi yapmis bir sehir, kulturmuze uygun yapilasma, camlica'ya planladigi camii ornegindeki gibi, ne yazik kisadece islam dininin ibadet yerlerinden ibaret. Bu durumda kendisinin kultur taniminin ne oldugu cok acik.

  eyvah eyvah - kaamos

  bir başbakanın sözünü geçiremediği bir iş adamı. sözünü geçiremiyorsan kanunu çıkartırsın yasal yollarla sözünü geçirirsin. kimse bu memleketin şanlı tarihiyle dalga geçemez. türkiyenin en güzel manzarasını, en önemli tanıtım aracını mahvettiler.

  adam haklı beyler! - cazcıh

  ürküntüsü bile gazeteci kovduran karizma, istanbul siluetini korumaya yetmiyor demek ki. kalp kırıklığı ile gönül koyuluyor. siyasetin gücü, ecdat saygısı, maneviyat falan, sermayenin iştahı karşısında sus pus oluyor.