Erdoğan'ı eleştiren işçi 'gizli' damgalı talimatla işten çıkartıldı

Erdoğan'ı eleştiren işçi 'gizli' damgalı talimatla işten çıkartıldı
Erdoğan'ı eleştiren işçi 'gizli' damgalı talimatla işten çıkartıldı
Temizlik işçisi A.S. adlı kadın Facebook'tan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirince devletin hışmına uğradı. Valilik, kadın işçinin çalıştığı taşeron firmaya gizli damgalı bir talimat yazısı göndererek, A.S'nin işten atılmasını istedi. A.S.'yi işten çıkarmayan taşeron firma yenilenen ihaleyi alamadı.

RADİKAL - Çanakkale'de, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki profilinden hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren taşeron firmada temizlik işçisi A.S. adlı kadın için, Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü 'gizli' damgalı resmi yazısıyla 'gereğinin yapılmasını' istedi. Bu yazı üzerine A.S.'yi işten çıkarmayan taşeron firma, avukat Mehmet Bülent Ötkün'den hukuki yardım istedi. Ötgün, "Bu talep, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerine, ayrıca emsal kararlarına aykırıdır" dedi.

Çanakkale'de de Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün temizlik departmanı çalışanı A.S., sosyal paylaşım sitesi Facobook'taki kişisel profilinden, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı, hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren paylaşımlarda bulundu.

A.S.'nin, yolsuzluk operasyonları ile hükümetin politikalarını eleştirdiği paylaşımlar, Sağlık Bakanlığı birimlerince de kendilerine gelen ihbar üzerine fark edildi.

Merve Büyüksaraç'a Erdoğan'a hakaretten 2 yıl hapis cezası istemi

Lise öğrencisine Erdoğan'a hakaretten 7 ay hapis

Akademisyene Erdoğan'a hakaretten 11 ay hapis

Bu gelişme üzerine Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü, A.S. hakkında gerekli işlemin yapılması istenen, 'gizli' damgalı resmi yazıyı, taşeron firmaya gönderdi. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük adıyla yazılmış olan yazının en üst bölümünde, 'gizli' ibaresi yer aldı. 'T.C. Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü' başlıklı resmi yazının 'konu' ölümünde ise 'temizlik elemanı A.S.' yazması dikkat çekti. 

Taşeron firmaya gönderilen Müdürlük yazısında, 'Şirketiniz bünyesinde, ilimiz, toplum sağlığı merkezinde, temizlik personeli olarak görev yapan A.S.'nin, internet sosyal paylaşım sitesinde (facebook), sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız ile ilgili yayımladığı mesajlar, ihbar olarak Halk Sağlığı Müdürlüğümüze intikal ettirilmiş olup, yazımız ekinde gönderilmiştir. Konunun, 4857 sayılı İş Kanunu'na göre değerlendirilerek en geç 18.12.2014 tarihine kadar müdürlüğümüze yazılı bilgi verilmesi hususunda, gereğini rica ederim' denildi. Resmi yazınını yanı sıra, A.S.'nin paylaşımları da yine yazıya ek olarak firmaya ulaştırıldı.

ŞİRKET AVUKATA BAŞVURDU

Bu yazı üzerine A.S.'yi işten çıkarmayan taşeron firma, avukat Mehmet Bülent Ötkün'den hukuki yardım istedi. Dosyayı inceleyen Ötgün, "Bu talep, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerine, ayrıca AİHM'in emsal kararlarına aykırıdır" dedi.

A.S. İŞTEN ÇIKARTILMIŞ
Bu arada, A.S.'yi, işten çıkarmayan firmanın, yenilenen ihaleyi kazanamadığı öğrenildi. Bunun sonrasında gelen yeni firmanın ise A.S.'yi işten çıkarttığı, eski firma yetkililerince ifade edildi.
DHA-Taylan YILDIRIM

CHP'li Özdemir'e Erdoğan'a hakaretten 11 ay hapis
  http://www.radikal.com.tr/130939613093967

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İfade özgürlüğü ütopyası - user572864

  Yalnız haberde bir yanlış var. Gizli mektubu görünce ilk firma kadını işten çıkarmamış; aksine avukata giderek hakkını korumaya çalışmış. İlk firma zan altında kalmış yazılan başlıkta. Başka söylemek istediğim çevrenizde olan insanlara dikkat edin. Sizin ifade özgürlüğünüze saygı duymayan hastalıklı zihniyetler kime nasıl başvuracağını ve sonucunu iyi biliyor! Sosyal medya bu durumda çok önemli ismi lazım değil partisi sempatizanı arkadaşlarınızı bence listenizden birbir çıkarın ya da engelleyin içiniz artık acımasın şart çünkü. Bir de Eleştirmek ne zamandan beri işten atılmaya sebep teşkil etti? cevabı az sonra Yeni Türkiye'de ...

  yargısız infaz - only truth

  Normal bir adaletin olduğu ülkede, birisi kendisine hakaret edildiğini düşünüyorsa, o kişiyi mahkemeye verir. Suçu ispatlanmamış birini gizlice işten attırmaya çalışmaz. Hem hukuku, hem devleti elinde tutan adam, gizlice işten attırıyor, zavallı bir işçinin ekmeği ile oynuyor. Çünkü bunun hukuksal bir dayanağı yok! Kendisi saraylarda yaşarken, ona karşı gelen, eleştiren insanları, saltanatını kaybetmemek için işsiz aç açıkta bırakan zalimler bir gün muhakkak hesap verecek.

  "AÇLIKLA TERBİYE ETMEK" - yagareser

  Cumhurbaşkanı ve başbakan yalakaları , kraldan çok kralcıların başvurdukları yönteme bakar mısınız? İnsanları işlerinden ederek terbiye etmeye çalışmak. Tabii buna yol açan bu baştaki iki zatın tutumudur. Pek çok kişi hakkında bu iki zata hakaret etti diye mahkemeye başvuruldu. Kraldan çok kralcılarda insanları işsiz bırakarak hizaya getirmeye çalışıyorlar. Haa bu arada iş kimin işi ? sanki babalarının işi .. Devletin işi. Devletin işinden sen kimi kovduruyorsun? Bu devletin vatandaşını.. İlgili kişinin yaptığı suç ise başvurulacak yer belli . Gerçi o yerde artık inandırıcılığını ve tarafsızlığını yitirdi yaa.. Bunlar tümüyle devleti ele geçirip kendilerine biat etmeyenlere hayat hakkı tanımayacaklar. Ama bu o kadar kolay değil. Bu devletin bu cumhuriyetin temelinde belki de işten kovulan vatandaşın dedesinin kanı var.

  Eleştirdi diye.. - kaşınan adam

  Seni eleştirdi diye bir kişinin ekmeği ile oynamak hangi insan yüreğine yada vijdanına sığar.Daha ağır sözler söylemek istiyorum ama işin açıkçası korkuyorum..

  Kim ne dese hakaret zaten - symirna34

  İnsanları hapse atarlar, talimatlarla işten çıkartırlar, kolundaki saatin parasını bile soramıyorsun hükümet ve saraydakilere. 75 milyonluk bir ülkenin başında durup eleştiri kabul etmemek gerçekten oturulan makama da ters. Kim ne dese hakaret. Herkesi tek tek tespit ettirip haklarında dava açmak ve hayatlarını mahvetmek gerçekten ne çok boş vaktimiz olduğunu kanıtlıyor.

  NEFRET! - adeniza

  RTE, kendisini desteklemeyen herkese ve her kesime öfkesini ve nefretini her ortamda ve fırsatta kusarken, verdiği şeref ve namus sözlerini bir bir çiğnerken, bu ülkenin savcıları mışıl mışıl uyurlar. Ne zaman ki bu nefret ve öfke karşılık buldu, o zaman ortaya çıkıp halkı sindirmek ve korkutmak için güya hukuku işletirler. Hukukun gerçekten işlediği bir zaman gelecek ve sizler bunların hepsinin hesabını vereceksiniz.

  ÖZGÜRLÜK - user560158

  Okulda defterime, Sırama ağaçlara, yazarım adını HEY ÖZGÜRLÜK