Erdoğan'ı eleştirince 'fahri hemşehrilik' gitti

Erdoğan'ı eleştirince 'fahri hemşehrilik' gitti
Erdoğan'ı eleştirince 'fahri hemşehrilik' gitti
New York Times Gazetesi'nin Pulitzer Ödül-lü yazarı Stephen Kinzer'e bugün Gaziantep'te verilecek "Fahri Hemşehrilik Beratı", Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştiren yazısı sonrası son anda iptal edildiği iddia edildi.

RADİKAL-New York Times gazetesinin Pulitzer Ödüllü eski Türkiye Şefi Stephen Kinzer, Gaziantep’te kendisine verilmesi planlanan “Fahri Hemşehrilik Beratı”nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ı eleştiren yazısı nedeniyle son anda iptal edildiğini öne sürdü.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yazılarıyla Zeugma Mozaik Müzesi’nin tanıtımına büyük katkıda bulunmasından dolayı Stephen Kinzer’e “Fahri Hemşehrilik Beratı” verilmesini kararlaştırmış ve ünlü gazeteciyi şehre davet etmişti.

Stephen Kinzer, Boston Globe’da yayınlanan yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildiğini iddia ettiği talimat doğrultusunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildiği belirtilen faksta “hükümetin ve Türkiye’nin düşmanı” olarak nitelendirildiğini ileri sürdü. Kinzer, faksın ekinde ise 4 Ocak tarihindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirel yazısının kanıt olarak koyulduğunu iddia etti.

Kinzer beş ay önce yayınlanan yazısında Cumhurbaşkanı için “Bir zamanlar yetenekli bir modernleşmeci olarak görülen Erdoğan, şimdi bin odalı sarayında oturmuş, Avrupa Birliği’ni kınıyor, gazetecilerin tutuklanmasını emrediyor, mini etek ve doğum kontrolüne karşı bağırıp çağırıyor” ifadelerini kullanmıştı.