'Erdoğan'ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin'

'Erdoğan'ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin'
'Erdoğan'ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin'
Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı'nın bugünkü yazısı da bu duruma dikkat çekiyor ve Ankara kulislerinden önemli bir bilgiyi aktarıyor: "Ankara'da hükümetle bir şekilde işi olan insanların neredeyse tamamının bir 'resmî' bir de 'özel görüşü' var."

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı'nın tarihi Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşaatı için kaldırılmasına karşı başlayan ve polisin sert müdahaleleri nedeniyle yaygınlaşan ve genişleyen gösteriler, Hükümetin ve Başbakan Erdoğan 'ın bazı tutumlarının geniş kesimlerce sorgulanmasına da neden oluyor. 

Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı'nın bugünkü yazısı da bu duruma dikkat çekiyor ve Ankara kulislerinden önemli bir bilgiyi aktarıyor: "Ankara'da hükümetle bir şekilde işi olan insanların neredeyse tamamının bir ‘resmî' bir de ‘özel görüşü' var. Hasbıhal ederken otoriterleşme eğiliminden, tek adam siyasetinden, dış politikanın yönetiminden şikâyet edenler televizyona çıktığında, gazeteye yazdığında, konferanslarda konuştuğunda ‘resmî görüşleri'ni anlatıyorlar." 

İhsan Dağı'nın yazısı şöyle:


'Erdoğan'ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin'

Tabii ki mesele sadece Gezi Parkı meselesi değil. Park meselesinin tetiklediği, fakat özünde gittikçe otoriterleşen ve toplumsal mühendislik projeleriyle herkesi kendine benzetmeye girişen bir iktidara yönelik tepki var.

Tepkiyi büyüten, demokratikleşme beklerken iktidarın ‘kimlik inşası'na yönelmesi.

Aslında Türkiye , son dönemde önemli bir normalleşme süreci yaşıyordu. On yıl öncesinin kısır tartışmaları büyük ölçüde tükenmiş, laiklik-dindarlık gibi yıkıcı bir tartışma bile geride kalmıştı. Başörtüsü sorunu pratik düzeyde bitmiş, toplumsal gerginliğin ve çatışmanın sembol konusu olmaktan çıkmıştı. Sonuçta, dindar ile laik yaşam biçimlerinin bir arada çatışmadan yaşayabildiği bir döneme ulaşmıştık. Başörtüsü de dindarlık da, hatta Alevilik ve laiklik de normalleşmeye, öteki tarafça doğal görülmeye başlanmıştı. Dahası, ‘Kürt sorunu'ndan Kürt barışına doğru yol almaya başlamıştık.

Böyle bir zeminde yeni anayasa yerine otoriter tınılar taşıyan başkanlık önerisi, çoğulculuk yerine çoğunluğun kimliğini, yaşam biçimini ve ahlak anlayışını devlet gücüyle azınlığa dayatan bir yeni ‘toplum mühendisliği' çıktı karşımıza.

Böyle bir ortamda Gezi Parkı tepkisini marjinal grupların ideolojik dogmatizmi veya kökü dışarıda komplolar olarak nitelemek çok yetersiz kalır.

Başbakan, muhalif görüş belirten veya hükümeti protesto eden herkesi ‘marjinal' olmakla itham ederken, asıl kendisinin artık ne kadar ‘merkez'i temsil ettiğini sorgulamalıdır. Söylem ve siyasetiyle Erdoğan ‘merkez'den uzaklaşmaya başlamıştır.

Muhaliflere karşı ‘onun yüz bin topladığı yerde ben 1 milyon insan toplarım' veya ‘biz yüzde elliyi evlerinde zorla tutuyoruz' sözleri bir ‘merkez partisi' liderinin söyleyeceği sözler değildir.

Ne parti ne de lideri 2002 ve özellikle de 2007 sonrası inşa ettiği ‘merkez' kimliği muhafaza ediyor. 27 Nisan günlerinde Menderes, Özal ve Erdoğan'ı aynı paranteze alıp ‘demokrasinin yıldızları' ilan eden görüntünün bugün maalesef bir karşılığı yok.

Ne Menderes'in ne de Özal'ın ‘toplum mühendisliği' projeleri vardı. Onların dertleri biraz kalkınma, biraz demokrasiydi. Kafalarında devlet eliyle ‘ideal toplum' kurma diye bir davaları yoktu. AK Parti bu yönüyle Menderes ve Özal çizgisinden hızla uzaklaşıp devlet kaynakları ve otoritesiyle siyaseten üzerine yaslanacağı kendi ‘ideal toplum'unu inşa etme gayretinde olan ideolojik bir parti kimliğine büründü. Ancak AK Parti tabanının en az üçte biri merkez sağın hizmet ve serbestiyet çizgisinden ‘kimlik ve toplum mühendisliği' pozisyonuna savrulan AK Parti'de durmakta zorlanacaktır.

Zorlanacaktır, çünkü Erdoğan bugün ne Menderes'e ne de Özal'a benziyor.

Toplum partiye benzemez, partide oluşan havayı siz tüm topluma yaymaya, partililerden gördüğünüz itaati tüm toplumdan beklemeye başlarsanız yanılırsınız. Olmaz... Toplum öyle yukarıdan aşağıya ‘disiplinize' edilecek bir şey değildir. Dün de değildi; zaten AK Parti'nin varlık nedeni de toplumu disiplin altında, tek bir görüşün egemenliği, birkaç kurumun vesayeti altında tutma girişimine gösterilen tepkiydi. Şimdi tüm toplumu, medyayı, iş çevrelerini parti disiplini altına almaya çalışmak doğru mu? Bırakın doğru olmayı, bu mümkün mü?

Ancak kapalı toplumlarda olacak durumlar söz konusu. Ankara'da hükümetle bir şekilde işi olan insanların neredeyse tamamının bir ‘resmî' bir de ‘özel görüşü' var. Hasbıhal ederken otoriterleşme eğiliminden, tek adam siyasetinden, dış politikanın yönetiminden şikâyet edenler televizyona çıktığında, gazeteye yazdığında, konferanslarda konuştuğunda ‘resmî görüşleri'ni anlatıyorlar. İnsanları ikiyüzlü olmaya zorlayan bir hava, hegemonik bir iktidar var. Düşüncelerini inandıkları gibi ifade edemeyenlerden oluşan bir ‘çevre'nin kimseye hayrı olmaz, başta da iktidara...

Erdoğan'ı seviyorsanız gerçekleri söyleyin ona.


  http://www.radikal.com.tr/1136198113619810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eksikler - semapost

  Cok guzel cok yerinde bir yazi. Ancak en buyuk karanlik noktasi: AKP ve esasen RTE'a yakin duran onunla pek cok siyasi ortak noktalari bulunan bu gazete ve yazari, neden toplumsal muhendislik girisimine yeltenildigi ve bunun amacinin ne olabilegi uzerinde zihnindeki spekulatif dusunceleri yazmiyor, ya da yazmaktan cekiniyor? Bu okuduklarimizi biz de biliyoruz, ancak isyana yeter artik'i tetikleyen esas neden, bu toplumsal muhendislik girisimciliginin korkunclugu. Bugune dek siyasi duzeyde hezimetten baska bir sey elde etmemis olan, ozellikle dis politikada, komsuyla dostluk diyip tek bir dostane iliskiden yoksun, orta dogu politikasini yuzune gozune bulastiran ve bulastirdikca yonunu sasiran bir iktidar hangi metanet, hangi guc, hangi vizyonla kime ne yonu verecek kendilerine bile yon vermekte boyle batakliga suruklendikce?

  Girişiniz yanlış olmuş galiba - müh-fiz-boz

  Yorum olarak değil, düzeltme olarak görünüz: ""Taksim yayalaştırma projesine" dahil olan kanunsuz bir uygulamaya karşı çıkmak üzere toplananların orantısız polis gücü ile dağıtılmaya çalışılması ile başlayan tepki eylemlerinin büyümesi"" söz konusudur. Süreç içerisinde doğal ancak hızlı bir şekilde evrilmiş olabilir ancak ana sebebi doğru belirtmeniz bence çok önemlidir.

  Aynı tiyatro - vancetti

  Aynı kafalar Hz. Menderes'i astırmıştı. Siz iki görüşlü demişsiniz, ben iki yüzlü diyorum. Bu topraklarda yaşayan her şey Türkiyedir. Ağacı da, kuşuda, başbakanı da. Ben anlamakta zorlanıyorum, geceleri uyku uyuyamaz oldum Ya başka silahlı unsurlar da olylara karışırsa, ya gaz yerine mermiler uçuşmağa başlarsa, bir başbakan tüm olup biteni nasıl göremez?. Etrafında ki etten duvar görmesini engelliyor. Bende öyle düşünüyorum.

  CHP duası.. - lastikordek

  bu işin arkasında chp nin olması için başbakan neler vermezdi ki. sürekli pataklamaktan maymuna çevirdiği muhalefeti iki dakikada bitiriverirdi. ama olmadı işte. bu sefer pabuç pahalı geldi. karşı tarafta kurumsal bir muhatap değil doğrudan halkı görünce afalladılar. ezberler bozuldu. halk söz konusu olunca içlerindeki çapulcuları muhatap alma isteği karşılık bulmadı. çok acı bir durum meğer memleket kaf dağının ardından yönetiliyormuş. başbakanın halka yaklaşımı da biber gazı atan joplayan polisin ötesine geçememiş. peki topçu kışlasın yapacağız derken çoğul manada kullandığı "biz" kimlerden oluşuyor. bu "biz" denen kesim başbakanı yalnız bıraktı. başbakan neden hala bu "biz" de ısrar ediyor. yoksa oradaki "biz" kendisinin çoğaltılmış hali mi? yoksa artık başbakan kendini tek bir şahsiyete sığdıramaz mı oldu?

  Görüşlerin açılımı sanırım budur... - citizen

  Resmi görüşü AKP den yana olanlar çıkarlarını korumak çabası içinde olduklarından, özel görüşü hala AKP den yana olanlar ise uyumaya devam ettiklerinden, olan-biteni anlamamakta en az başbakanları kadar ısrarcı olduklarından...

  Niçin ve nasıl söylesinler? - hulya eksigil

  Düşman ilan edilmek için mi?

  Ustalık Dönemi - feyza70

  Ne de olsa ustalık dönemi, olacak o kadar. Kendisi(haklı olarak), CHP için "halkı göbeğini kaşıyanlar" olarak gördüğünü söylüyordu. Şimdi kendisi halkı çapulcu olarak görüyor. Sayın Başbakanım CHP zihniyetinden ne farkınız kaldı.