Erdoğan'ın açılımı MHP'siz

Erdoğan'ın açılımı MHP'siz
Erdoğan'ın açılımı MHP'siz

DTP, uzun süredir Erdoğan?dan randevu bekliyordu. Yanıt dün geldi. Erdoğan, Türk?le Başbakan değil, ?AKP lideri? sıfatıyla görüşecek.

Erdoğan, bugün DTP lideri Türk'le bir araya gelecek. Ancak Erdoğan'ın 'Kürt açılımı'nda MHP yok: MHP kapıyı kapattı. Bu zihniyetle neyi görüşeceksiniz?

ANKARA - DTP’nin randevu talebini uzun bir süre yanıtsız bırakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Kürt açılımı çerçevesinde bugün DTP Genel Başkan Ahmet Türk ile ‘AKP Grup Başkanı’ sıfatıyla bir araya gelecek. “Ben, DTP’yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum” diyen Erdoğan, Kürt açılımı konusunda MHP ile görüşmeye kapıyı kapattı. 
Erdoğan, bugün saat 12.00’de DTP Genel Başkanı Türk ile TBMM’deki makamında bir araya gelecek. Görüşmeye Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da katılacak. Görüşmede DTP’den Eşbaşkan Emine Ayna ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da hazır bulunacak. 

Türk: Geç kalmış görüşme
Görüşmeyi ‘geç kalmış’ bir görüşme olarak değerlendiren Türk, başından beri diyalog aradıklarını söyledi. Türk şöyle konuştu:
“Biz geçmişte de bu konudaki düşüncelerimizi ifade etmiştik, hatta Başbakan’dan randevu talep etmiştik. Bugün bile barışçıl bir sürecin gelişmesi, bu açılım politikasının sürdürülmesi konusunda bize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğiz. Tabii ki geç kalmış bir görüşme olarak değerlendiriyoruz. Sonuç olarak Türkiye’nin sorununu, Kürt sorununu tartışabilmek, o noktaya gelmek önemlidir. Biz bu konudaki düşüncelerimizi aktaracağız. Çözüm konusunda nasıl bir yaklaşımın geliştirilmesi konusunda düşüncelerimizi ortaya koyacağız.”
Türk, “Bir proje ortaya koyacak mısınız? Bir dosya sunacak mısınız?” sorusuna “Böyle bir şey yok. 72 milyon insanın hassasiyetini göz önünde tutuyoruz. Olabildiğince mesafe alabilecek, kalın çizgilerle hiçbir şeyi ortaya koymadan, önce ‘Bunu nasıl sağlayabiliriz, barışçıl sürecin gelişmesi için nelere dikkat etmemiz gerekir’ konusunda temel meseleler üzerinde düşüncelerimizi ortaya koyacağız, halkın beklentilerini dile getirmeye çalışacağız” yanıtını verdi. Türk, ‘Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması yönünde bir önerilerinin olup olmayacağı’ yönündeki soru üzerine de “Önemli bir sorun. Bu sorunda ilgili her kesimin düşüncesi önemlidir. Kalın çizgileri çizersek süreci tıkamış oluruz. Hazır projelerle yola çıkarsak süreci tıkamış oluruz. Burada bunu başarmanın formüllerini ortaya koymamız lazım. Bunu nasıl geliştirebiliriz, o hassasiyeti göstereceğiz” dedi.
Erdoğan ise İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yapılan çalışmanın ‘ayrı bir konu’ olduğunu belirterek, Türk ile ‘Grup başkanı’ olarak genel başkanlık odasında görüşeceğini söyledi. Erdoğan, bir gazetecinin ‘MHP ile bir görüşme olup olmayacağı’ yönündeki sorusu üzerine şunları söyledi:
“Bu konuyla ilgili MHP kapıları kapattı. MHP böyle bir görüşmeye gerek görmediği gibi, bu başlatılan çalışmayı ‘vatana ihanet’ olarak vasıflandırıyor. Şimdi olaya böyle yaklaşan bir anlayışla, bir zihniyetle... Bu kadar kabaca, daha ne olduğunu bilmeden, içinden ne çıkacak onu bilmeden, böyle bir yaklaşım içinde olanlarla neyi görüşeceksiniz.”

Diğer partilere Atalay
Diğer partilerle görüşüp görüşmeyecekleri sorusuna ise Erdoğan, “İçişleri Bakanımız (Beşir Atalay), kapıyı kapatmazlarsa hepsiyle de görüşecek” karşılığını verdi.
Erdoğan, bir gazetecinin, “DTP ile görüşme gündeme daha önce de gelmişti ama siz randevu vermemeyi tercih etmiştiniz. Bu süreçte neden görüşüyorsunuz?” diye sorması üzerine de şöyle konuştu: 
“Bu talep bize geldiğinin ertesi günü benim 10 şehidim oldu. O gün kalkıp da böyle bir cevabı veremezdim. Biz bu ülkede aynı zamanda siyaset yapıyoruz. Bizim de bazı taleplerimiz var. Bu taleplere karşı da parlamento’da bulunan siyasi partinin de gerekli olumlu yaklaşımları göstermesi lazım. Ben DTP’yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum. Çünkü parlamentonun içinde olan bir siyasi parti olması hasebiyle... Eylemleri, fiilleri şu bu ayrı konular. Ama parlamentonun içinde olması sebebiyle olayı böyle değerlendirmek durumundayım.” 

Bahçeli: Gereğini yapıyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, “AKP açılımın gereğini yapıyor. DTP’nin Meclis’te iki yıl sonra fark edilmesi de açılımdır” dedi. (Radikal)