Erdoğan'ın 'aşı' itirazı: ABD'dekinden farklı

Domuz gribi dört can daha aldı

ANKARA - Domuz gribinden ölenlerin sayısı, dört yeni vakayla birlikte 27’ye yükselirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün yine aşı konusunda ‘tereddütlerini’ dile getirdi: ABD’deki aşılarla bizimkiler farklı...
Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, pandemik grip nedeniyle tedavileri süren 26, 52 ve 60 yaşında üç erkek ve iki yaşında bir kız olmak dört kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. TRT 1’de canlı yayına katılan Başbakan Erdoğan’ın da gündem maddelerinden biri, Türkiye’nin Avrupa ilaç firmalarından 550 bin TL ödeyerek aldığı domuz gribi aşısıydı. Erdoğan şunları söyledi:
“Ben bakanımla daha önce bu konuları görüştüm. Grup toplantısına giderken, bakanın yaptığı bir açıklamayı arkadaşlarım bana getirdiler. Orada ‘siyasilerin de olması gerekir’ gibi bir açıklaması oldu. Ben kendisine daha önce söyledim. Bu yine söylenince, böyle bir şeyi ben yine doğru bulmuyorum. Belirli bir risk yaşı ilan edilmiş. Ben bu işin ehli olan yani tıptaki insanlar bunu bu şekilde teslim ettikten sonra, ben bunların söyledikleri yanlıştır iddiası içine giremem. Bünyenin bir işe tahammülü olabilir. Ben kendi kararımı daha önce vermiştim. Benim buradaki isteğim, ağırlıklı olarak bu aşının yan etkilerini anlatmasını istemiştim. Her şeyi anlat. Ama anlattıktan sonra da faydası zararından daha fazladır ilkesinden hareketle, en azından çocuklarla ilgili ebeveyn istiyorsa aşı yaptırsın ve özellikle bu süreci yakın takibe almalarını isteyelim. Bazı ülkeler bu işe karşı olduklarını söylüyor. ABD’nin kullandığı aşılarda farklı şeyler olduğu, bize gelende farklı şeyler olduğu belirtiliyor. Zorlayıcı asla olmamalıyız. Yan etkileri ve faydaları anlatılmalı ve önüne gelen istediği gibi konuşmamalı.” (Radikal)