Erdoğan'ın çelik çomaklı Köşk taktiği

AKP'nin cumhurbaşkanı adayını nisana kadar açıklamayacağını yineleyen Başbakan Erdoğan: "Bizim de kendimize göre stratejimiz, taktiklerimiz var. Bunları uyguluyoruz. Şimdi çelik çomağı verdik ellerine, oynayıp duruyorlar."
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 'Erkek hemşire olmaz' diyen Hemşirelik Kanunu için son sözü Anayasa Mahkemesi söyleyecek. Yüksek mahkeme, erkeklere hemşirelik yasağı getiren düzenlemenin iptalini isteyen Danıştay'ın başvurusunu gündemine aldı.
Hemşireliği yalnızca kadınların yapabileceğini düzenleyen maddenin iptali halinde hem hemşirelik okullarının kapısı erkeklere açılacak, hem de daha önce sağlıkla ilgili meslek okullarından mezun erkekler de kamuda hemşire olarak görev yapabilecek.
Cinsiyet ayrımcı düzenleme 1954 tarihli
6283 sayılı Hemşirelik Kanunu 1954 yılında çıkarıldı. Bu mesleği yalnızca kadınların yapabileceğine ilişkin düzenleme, o tarihten beri tartışıldı, son yıllarda bazı özel hastanelerce delindi ama devlet hastanelerinde erkek hemşire yasağı hiç bitmedi.
Bu konuyu yargı önüne getirense Hemşirelik Yüksekokulu'ndan mezun olup Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (KPSS) kazanan Sivaslı Alkar Acıyurt oldu.
Acıyurt, Sağlık Bakanlığı'na hemşire olarak atandı ama bakanlık 'yasa'yı dayanak göstererek Acıyurt'u sağlık memuru olarak atamaya kalktı. Bunun üzerine hemşirelik eğitimi alan Acıyurt, Danıştay'da dava açtı.
Acıyurt'u haklı bulan Danıştay 12. Dairesi de geçen ay yalnızca kadınların hemşirelik yapabileceğini öngören düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. Danıştay 'eşitliğe aykırı' olduğu gerekçesiyle sözkonusu maddelerin iptalini istedi. Anayasa Mahkemesi, yeni yılın ilk gündemine bu davayı da aldı. İlk incelemesini önümüzdeki hafta yapacak olan mahkeme herhangi usul eksikliği belirlenmediğinde de davayı esastan görüşerek bu tartışmayı bitirecek.
Dava konusu edilen yasakçı 3. madde 1. fıkrası şöyle: "Türkiye'de hemşirelik sanatını bu kanun hükümleri dahilinde hemşire unvanını kazanmış Türk kadınlarından başka hiçbir kimse yapamaz." Danıştay, hem bu fıkranın hem de kanunun 1. madde 1. fıkrasındaki 'kadınlardan' ibaresinin iptalini istiyor.
Okudular, ama atanmadılar
Sağlık meslek yüksekokullarının hemşirelik bölümleriyle hemşirelik yüksekokullarına 1999 yılında erkek öğrenciler de alınmaya başlandı, ancak kanundaki yasakçı hüküm nedeniyle atama yapılamayınca bu uygulamaya 2003 yılında son verildi. Bu dönem mezun olan 100'ün üzerindeki erkek mağdur oldu.