Erdoğan'ın damadı Kuzey Irak'ta iş yapmamış

Erdoğan damadının Kuzey Irak'ta iş yaptığı iddialarına tepki gösterdi: Zırva tevil götürmez; bu iftira ve çamur yüklü iddiayı sahibine iade edebiliriz. Siyasi kalpazanlık örneği. Sayın Baykal, boşuna uğraşma, artık mızrak çuvala sığmıyor. Haydı başka kapıya diyorum, buradan size ekmek çıkmaz.

ANKARA- Başbakan Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ın görev yaptığı Çalık Holding'in Kuzey Irak'ta iş yaptığını gündeme getirerek, eleştirilerde bulunan CHP ve Genel Başkanı Deniz Baykal'a ağır sözlerle yüklendi. Erdoğan, damadı üzerinden ailesine yönelik bir saldırı yapıldığını söylerken, "Firma açıkladı; meğer Irak'ın genelinde tek bir kuruşluk işleri bile yok. Zırva tevil götürmez; bu iftira ve çamur yüklü iddiayı sahibine iade edebiliriz. Siyasi kalpazanlık örneği" diye konuştu. Erdoğan, "Sayın Baykal, boşuna uğraşma, artık mızrak çuvala sığmıyor. Haydı başka kapıya diyorum, buradan size ekmek çıkmaz" dedi. AKP grubunda konuşan Erdoğan, CHP'nin iddiasıyla ilgili özetle şunları söyledi:

KAFA BULANIYOR: Anamuhalefetin parti içi sorunları belli, zor günlerden geçiyor. Ne zaman başları sıkışsa, acze kapılsalar iftiralardan kafa bulandırmaktan dikkatleri dağıtma oyunlarından medet umuyorlar.

İŞ ALMAMIŞ: Son birkaç gündür aileme yönelik olarak, bir özel firmada damadımın çalışmasını sanki yeni keşfetmişler, saldırıyorlar. Güya bu firma, Irak'ın kuzeyinde inşaat işi almış, bunun benimle alakası varmış. Sonra o firmanın kamuoyuna yaptığı açıklamadan anlıyoruz ki Irak’ın genelinde aldıkları tek bir iş bile yok. Bu iftira ve çamur yüklü iddiayı, sahibine iade edebilirim. Genel Başkanın ve sözcüsünün çıkıp bunu televizyonlarda anlatması, aslı astarı olmayan şeyler. Kılavuzu karga olanın meselesi. Bunlar maalesef bu kılavuzu değiştirmedikçe, bunlardan kurtulamayacaklar.

DAMAT ORADAYDI: CHP sözcüsü(Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek) şirketle ilgili bir çok gerçek dışı iddiayı belirtikten sonra bu şirkette yönetici olarak çalışan 29 yaşındaki damadımın 'hangi bilgi birikimiyle çalıştığını soruyor'; benim cevap vermemi istiyor. Attığı çamurun bir şekilde iz bırakacağını düşünen CHP sözcüsü, herkesi kendi gibi düşünüyor olmalı ki 1999’dan beri bu şirkette çalışan, idari görevlerde uzmanlaşan damadımı bizimle ilişkilendirerek, içinde iftira ve çamur bulunan bir soruyu ortaya atıyor. Damadımın bizim ailemize karışması, şurada 2-2.5 yıllık bir olay. 1999'da, ABD’de bu şirketin orada görevli elemanı olmuş. İçeride ve dışarıda sürekli orada çalışıyor. Haydi buyurun, şimdi buna ne diyeceksiniz?

KOMÜNİST REJİM BAKIŞI: Irak’ta iş yapan onlarca, yüzlerce Türk firması var. Bu firma da orada iş almış olabilirdi. O zaman başkalarına hak olan, bu firmaya kabahat mı olacaktı? Yurt dışında bir çok işi olan pek çok Türk firmasını zan altında bırakmaya hakkınız var mı? Bu firma iktidarımızdan önce devlet nişanıyla ödüllendirildi. Onların yaptıkları ya da yapmadıkları işlerden bizi sorumlu tutmak; akılla, insafla bağdaşır mı? Biz Türkiye’nin hukukunu bütün dünyaya anlatma çabasındayken, onlar hala o eski komünist rejimlerden kalma, 'Çamur at, tutmasa da izi kalsın' mantığıyla hareket ediyor.

SİYASİ KALPAZANLIK: CHP'nin bazen sermaye düşmanlığına, emek düşmanlığına, bazen de kişilik haklarına dönük ithamlardan ve iftiralardan medet umması, ne kadar hazindir. Dürüstlükle, ahlakla izah edilemeyecek bir ucuz siyaset örneği. Durumu daha da vahim yapansa, Sayın Baykal ve arkadaşlarına mahsus bir siyasi kalpazanlık örneği olması.

TERSİYLE ANILIRSIN: İnsan öyle şeyler konuşur ki bu, insanı rezil eder, bundan insan utanır. Bari iddianızın aslı astarı olsa. Bu bir şeref, namus, haysiyet meselesidir. Bunu izah, ispat edersin. Etmediğiniz takdirde, bunların tamamen tersiyle anılırsın.

SANA EKMEK YOK: Ama bunlar alışmış, 'gökten ne yağarsa yağmurdur'. Çünkü bunlarda, utanma, sıkılma diye bir şey yok. Gerçeğin ortaya çıkacağını bile görseler, yalanlarla, iftiralarla kamuoyunu meşgul etmekten başka bunların bir karakter yapısı yok. Sayın Baykal, boşuna uğraşma artık mızrak çuvala sığmıyor. Sizi tekrar milletime havale ediyorum. Haydi başka kapıya diyorum, buradan size ekmek çıkmaz.

AŞÇI BAYKAL: Bu konuda TBMM'ye soru önergesi verildi. Bu soru önergesi CHP mutfağında pişmiş ve aşçı başı da Baykal'dır. İçine iftira yerleştirilmiş bir çamurdur. Bu çamur siyasetinin üzerine yıllardır oturanlar, bu gibi iftiralardan siyasi menfaat umabilir ama bu attıkları kirli çamur, bize bulaşmaz. Zira güneş balçıkla sıvanmaz

ZABIT KATİPLERİ: Onlar da ne yazık ki buradan sermaye arıyorlar. Size de sermaye yok, ekmek yok. Bu iftiralara itibar eden gazeteleri, CHP'nin zabit katipleri ilan ediyorum. Bu gazeteleri, işin aslını araştırıp, doğruları yazmaya davet ediyorum. (Radikal/Nazif))