Erdoğan'ın derdi kamuda kendini öne çıkaran çeteler

Başbakan Tayyip Erdoğan, kamuda çeteleşmeye çalışanlara fırsat vermemeye çalıştıklarını söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, kamuda çeteleşmeye çalışanlara fırsat vermemeye çalıştıklarını söyledi.
Erdoğan, cuma namazını İstanbul'daki konutunun bulunduğu Üsküdar Emniyet Mahallesi'ndeki Akabe Camii'nde kıldı. Cami çıkışında Ogün Samast'ın basına yansıyan görüntülerine ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Kamuda, kendi kutsal değerlerini öne çıkararak hukukun üstünlüğünü hiçe saymak suretiyle çeteleşmeye gitmek isteyenlere fırsat vermemenin gayreti içerisindeyiz. Bu olayda zanlılar, 32 saat gibi kısa bir sürede yakalanmıştır. Ama biz bunu sadece faillerini yakalamak değil, acaba bunun uzantıları nelerdir, derinlikleri nelerdir, bunların üzerinde duruyoruz."
Erdoğan, Trabzon'da başlatılan Samsun'da devam eden ve İstanbul'a sıçrayan mülkiye müfettişlerinin çalışmalarına işaret ederek, "Belki ileride başka illerde de çalışma olacak" diye konuştu.
'İstifa çok ucuzladı'
Erdoğan, Emniyet üst düzey görevlileri ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun istifaya çağrıldığı hatırlatılınca da, "Parlamento ve medyamızda en ucuz iki kavram var. Biri gensoru, diğeri de istifa. Gensoru ve istifa çok ucuzladı. En ufak bir olay olsa, hemen ilk müracaat ettikleri şey gensoru veya istifadır" dedi.