Erdoğan'ın etrafındaki'AK ODTÜ'lüler'

Erdoğan'ın etrafındaki'AK ODTÜ'lüler'
Erdoğan'ın etrafındaki'AK ODTÜ'lüler'
ODTÜ'nün imajı belli: Solcu, eylemci! ABD'yi, 'emperyalisti' sevmez. Ama bir de 'Öteki ODTÜ'lüler' var. Muhafazakâr; eylemle, solla işi olmayan... Bir çoğu bugün devletin kritik noktalarında görevde...
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Türkiye , 10 gündür ODTÜ’yü konuşuyor. Göktürk 2’nin uzaya fırlatılışı sırasında yaşanan olaylar, polisin tavrı, Başbakan Erdoğan’ın sert söylemi, üniversitelerden gelen açıklamalar bir anda ODTÜ’yü siyasetin merkezine oturttu. ODTÜ’nün belli bir rengi, imajı var. Kampüste sol rüzgarlar eser. Devrimcisi çoktur. Neredeyse eylemsiz günü yoktur. Bunlar bilinen ezberler. ABD’yi ve ‘emperyalist’leri sevmez ODTÜ’lüler. 1970’li yıllarda ABD Büyükelçisi Commer’in arabasını kampüste yakmak gibi bir eyleme imza atmışlardır. Mc Donalds büfesi taşlanmıştır. Sadece Tayyip Erdoğan mı? Kimler protesto edilmedi ki ODTÜ’de… Sosyalizmden ‘ödün’ veren Gorbaçov’a yumurta atılmıştı. Gorbaçov da şaşkınlığını, “Sizde hâlâ komünist mi var” sözleriyle dile getirmişti. ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Süleyman Demirel, Kemal Derviş, Mesut Yılmaz ve daha niceleri protestodan nasiplerini aldı.
Bir de ‘Öteki ODTÜ’lüler var. Nasıl solcular ODTÜ Mezunlar Derneği’nde örgütlenmişse muhafazakârların da ‘ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı’ var. Kurucu başkanı AK Parti ’nin eski enerji bakanı Hilmi Güler. Şu anda başkanlığını RTÜK Başkan Yardımcısı Volkan Öztürk yürütüyor. Prof. Dr. Ahmet Rumeli, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, TÜİK eski Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, AK Parti milletvekilleri Ruhi Açıkgöz, Cahit Bağcı gibi tanınmış üyeleri var. Bugün devletin bir çok önemli makamında ‘AK ODTÜ’lüler’ görev yapıyor. Okulu birincilikle bitiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gibi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da ODTÜ’lü... Her türlü eğilimin yer tuttuğu bir yer burası. Muhafazakâr ODTÜ’lü öğrenci, akademisyen ve mezunlar ‘iftar’ sofralarında buluşuyor. Öğrencilere burs veriliyor. ODTÜ kampusündeki cami ve mescitte özgürce ibadet edilebiliyor. 

Başbakan’ın etrafı ODTÜ’lülerle dolu 

Başbakan, eylem yapan öğrenciler ve ODTÜ yönetimine sert çıkmıştı. “Başbakan’ın etrafı, işte o hocalar tarafından yetiştirilen öğrencilerle çevrili” dersek abartmış sayılmayız. Öyle kritik isimler var ki Başbakan’ın yakın çevresinde. Örneğin ‘gölgesi’ kadar yanında olan Başmüşaviri Mustafa Varank. İletişim ve Teknoloji konularında Başdanışmanlık yapan Varank, Bakanlar Kurulu listesini görecek kadar Erdoğan’ın güvenini ve yakınlığını kazanmış isim.Yolu Harvard’dan geçmiş olan Doç.Dr. Ertan Aydın da ODTÜ kökenli. İç siyaset konularında Erdoğan’a başdanışmanlık yapıyor. Erdoğan’ın konuşmalarını kaleme alan ‘yazı ekibi’nin başında olan Aydın Ünal’ı da unutmamak gerek. Başbakan Erdoğan’ın fikir mutfağında görev alan, analiz, anket ve araştırmalarıyla katkı sağlayan başka ODTÜ’lüler de var. Son kongrede MKYK’ya giren Prof. Dr. Yasin Aktay gibi. Yine her ay düzenli kamuoyu yoklaması yapan Pollmark’ın yöneticisi İbrahim Dalmış, SETA Direktörü Hatem Ete, Kamu Diplomasi Koordinatörü Cemalettin Haşimi de ODTÜ mezunu isimler.
ODTÜ’de ‘ülkücü hareket’ fazla varlık gösteremiyor. Şu ana kadar öne çıkmış iki isim sayılabilir. Bir tanesi AK Parti’de bakanlık yapan ve ODTÜ’de ‘çok adam dövmekle’ övünen Kürşad Tüzmen. Diğeri de son olarak CHP milletvekilliği yapan ‘merkez sağ’ siyasetçi İlhan Kesici. Fazla bilinmez ama İlhan Bey ODTÜ’de ‘Reis’lik yapmıştı.

‘Tanınmış’ ODTÜ’lüler
Cahit Arf
Halil Berktay
Feza Gürsey
Alev Alatlı
Taner Akçam
Ali Babacan
Yasemin Dalkılıç
Can Dündar
Haydar Ergülen
Derya Köroğlu
Rüşdü Saraçoğlu
Süreyya Serdengeçti
Engin Akçakoca
Mehmet Ali Talat
Kürşad Tüzmen
M. Ali Nuroğlu
Emin Çölaşan
Murat Yetkin
Elif Şafak
Enis Batur
Suavi
Lale Müldür
Ersin Özince
Salih Memecan
Durul Gence
Ali Dinçer
Yalçın Küçük
Hilmi Güler
Buket Uzuner
Yıldırım Türker
Ege Cansen
Mehmet Eroğlu
Murat Didin
Feride Çiçekoğlu
Tolga Çandar
M.Emrehan Halıcı
Sencer Ayata
Ayşe Ayata
Taylan Özgür
Sinan Cemgil
Yusuf Aslan
Hüseyin İnan

‘ODTÜ TERK’lER
Ahmet Altan
Şebnem Ferah
Haluk Levent
Süreyya Ciliv