Erdoğan'ın hedefi YSK

Erdoğan'ın hedefi YSK
Erdoğan'ın hedefi YSK

Erdoğan Zonguldak?ta madenci baretiyle konuştu. FOTOĞRAF: KAYHAN ÖZER / AA

Erdoğan YSK'nın kimlik numarası ile sandık başında türbansız görevli şartlarına ateş püskürdü: Böyle kamusal alan mı olur? Ne demek bu yahu?

BARTIN / ZONGULDAK - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim gezilerini dün Bartın ve Zonguldak’ta sürdürürken, hedefinde CHP ve medyanın yanı sıra Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da vardı. Baykal, YSK’nın sandık kurullarında görev alanların türban takmasını yasaklayan kararını değerlendirirken, “Sandık kurulunun olduğu yer kamusal alanmış. Böyle kamusal alan mı olur? Oraya gelenler devletin memuru değil. Oraya gelenler siyasi partilerin temsilcileri” dedi. Erdoğan, YSK’yı TC vatandaşlık numarası uygulaması nedeniyle de eleştirdi. Erdoğan konuşmasında şu mesajları verdi: 

Vatandaşlık numarası yanlışı: 29 Mart’ta vatandaşlarımız TC Kimlik Numaralı bir belgeyle oylarını kullanabilecekler. Nüfus müdürlükleri bunun için gece gündüz çalışıyor. Nüfus müdürlüğüne aileden bir kişi gitse de olur. Aman bunları ihmal etmeyiniz. Ben, bir vatandaşım demokratik hakkını kullanamazsa inanın kahrolurum. YSK bana göre burada çok ciddi bir yanlış yapmıştır.
YSK’nın ikinci yanlışı: Tabii bu yanlış burada kalmadı, bir yanlış daha yaptılar. Sandık kurulu üyelerine neymiş, sandık kurulunun olduğu yer kamusal alanmış. Ne demek yahu? Böyle kamusal alan mı olur? Böyle şey mi olur? Bunu Avrupa duyduğu zaman ne der? Oraya gelenler devletin memuru değil. Oraya gelenler siyasi partilerin temsilcileri. Bunun içinde başı açık olan da var, başı örtülü olan da var. Sen onun nasıl olur da demokratik hakkını, siyasi partinin üyesi olarak orada müşahitlik, sandık kurulu üyeliği yapma hakkını engellersin.
Artık yetti: Böyle bir anlayış mı olur? Maalesef ülkemizde kendi kendimize demokrasinin önüne engeller koyuyoruz. Bunlarla uğraşıyoruz. Artık yetti. Nedir bu sıkıntı? Demokrasi bu şekilde engellemelerle tekamül etmez. Biz bu yarışta bir taraftan Anayasamızda ‘demokratik, laik, sosyal bir  hukuk devletidir’ diyeceğiz ve zorlaştırmak için de elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Arkadaşlarımız gidiyorlar, görüşüyorlar. Ondan sonra bir araya geliyorlar, bir toplantı, ‘Efendim uygun olan budur...’ Ne demek bu yahu? Nasıl uygun olan budur? Temenni ederiz ki bu yanlışlardan dönülür. (Radikal)